წინასაარჩევნოდ გამამართლებელი განაჩენების რიცხვი გაიზარდა
სასამართლოს დამოუკიდებლობის პრობლემა, შეზღუდული მოსამართლეები, დაუსაბუთებელი სასამართლო გადაწყვეტილებები, ორთვიანი პატიმრობების მარტივად და, ხშირ შემთხვევაში, უსაფუძვლოდ დაკანონება, თავისუფლების ხელშეუხებლობის უფლება და ა.შ. - საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ ქუთაისის ოფისში სასამართლო მონიტორინგის 6 თვის შედეგები წარადგინა.
საიას თავმჯდომარის, თამარ ჩუგოშვილის ინფორმაციით, მონიტორინგის მიზანი იყო სასამართლოს მიერ საქმეთა განხილვისას შესრულებული საპროცესო მოქმედებების დადგენა, ანუ - რამდენად შეესაბამება ჩვენს ქვეყანაში არსებული მართლმსაჯულება საქართველოს კონსტიტუციას, ქართულ კანონმდებლობას, საერთაშორისო სამართალს. შედეგებმა გამოკვეთა სასამართლოს დამოუკიდებლობის პრობლემა, განსაკუთრებით - სისხლის სამართლის საქმეებში.
არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა ქუთაისის საქალაქო სასამართლოს მიერ გამოტანილი განაჩენები განიხილეს. აღინიშნა, რომ ქუთაისშიც, ისევე როგორც საქართველოს სხვა რეგიონებში, სასამართლოს დამოუკიდებლობის პრობლემა მკაფიოა; ხშირად მოსამართლე ბრალდების მხარისკენ იხრება, რაც საბოლოო ჯამში, ცუდად აისახება შედეგზე.
„ორთვიანი პატიმრობები პრაქტიკულად დაკანონდა და ეს საშინელებაა. არ შეიძლება სასამართლო პრაქტიკაში მხოლოდ გირაო და პატიმრობა გამოიყენებოდეს. თუმცა, უნდა ითქვას, რომ წინასაარჩევნოდ ვითარება საგრძნობლად (ალბათ - მიზანმიმართულად) შეიცვალა და გამამართლებელი განაჩენების რიცხვი აშკარად გაიზარდა. მაგალითად, ზესტაფონის რაიონული სასამართლოს მოსამართლეს გასულ თვეში 12 გამამართლებელი განაჩენი აქვს გამოტანილი. ჩვენი ორგანიზაცია ახორციელებს პროექტს „სასამართლოს გამჭვირვალობის ხელშეწყობა დასავლეთ საქართველოში“ და მუდმივად ვადევნებთ თვალს მოვლენების განვითარებას. დაკვირვების შედეგი არცთუ სახარბიელოა“, - ამბობს ხათუნა ხურციძე, ასოციაცია „საჩინო“.
არასამთავრობო სექტორის და მედიის წარმომადგენლები თვლიან, რომ პრობლემების სიმრავლე არაერთმა ფაქტორმა განაპირობა. მათ შორის პროცესებზე აუდიო და ვიდეო ჩაწერის აკრძალვამ. „თითქოს ყველა მოსამართლე თანახმაა ჩაწერაზე. თუმცა, როგორც კი, ამას ვინმე რეალურად დააპირებს, მაშინვე იწყება წინააღმდეგობები. გვეუბნებიან, რომ საჭიროების შემთხვევაში მოგვაწოდებენ აუდიო ოქმს. ზესტაფონის რაიონულ სასამართლოში გვითხრეს, რომ ვერ ხედავდნენ ჩვენი მხრიდან აუდიო ჩანაწერის გაკეთების ვერანაირ საჭიროებას, რადგან კეთდებოდა აუდიო ოქმი. პროცესის დასრულების შემდეგ, როცა აუდიოქმი მოვითხოვეთ, იგი ვერ მივიღეთ. თქვეს, რომ გაფუჭდა“, - ამბობს ხათუნა ხურციძე.
თამარ ჩუგოშვილი, საიას თავმჯდომარე: „ჩვენ არაერთხელ დავდეთ ჩვენი რეკომენდაციები.  აუდიო-ვიდეო ჩაწერასთან დაკავშირებით, სასამართლოს არგუმენტი ისაა, რომ კამერების ფონზე შეუძლებელია მუშაობა და საბოლოო ჯამში, გადაწყვეტილების მიღება. თუმცა, ეს არ ნიშნავს, რომ სასამართლო პროცესზე წესრიგის არსებობას საზოგადოების ინტერესი გადავაყოლოთ. ერთი წლის წინ ჩვენ დავსვით აღნიშნული  საკითხი. ითქვა, რომ დაიწყებოდა მუშაობა ამ კუთხით. იუსტიცი

Problem of independent judiciary, restricted judges, ungrounded court judgments, easily imposing two-month imprisonments and mostly without grounds, right to freedom, etc – Georgian Young Lawyers’ Association presented results of 6-month trial monitoring in their Kutaisi Office.
Chairwoman of the GYLA Tamar Chugoshvili stated that purpose of the trial monitoring was to observe procedural activities of courts when processing cases, and compliance of the judiciary system with the Constitution of Georgia, national and international law. The results exposed problem of judiciary independence particularly in criminal cases.
Representatives of the nongovernmental organizations discussed verdicts passed by Kutaisi City Court. They noted that independence problem of judiciary system is evident in Kutaisi as well as in other regions of Georgia; in most cases the judge supports the prosecutor’s allegation that finally reflects on the verdict.
“In fact, two-month imprisonment was legalized and it is terrible. Only bail and imprisonment shall not be used in judiciary practice. However, it is noteworthy that situation has significantly changed during pre-election period (supposedly on purpose) and the number of non-guilty verdicts has increased. For example, last month, Zestaponi district court passed 12 non-guilty verdicts. Our organization is implementing a project “Promotion of Transparency of Judiciary System in the Western Georgia” and we permanently observe ongoing developments. Our findings are not much appreciable,” Khatuna Khurtsidze, representative of the association Sachino said.
Representatives of nongovernmental and media organizations believe that number of problems was result of several factors. Among them is prohibition of audio and video-recording of trials. “At first sight every judge agrees to audio-record the process but when somebody applies to them with the request, they create some obstacles. They tell us the court will provide us with audio-protocol in case of necessity. We were told at the Zestaponi district court that they could not see any necessity to allow us audio-record the trial because they were preparing audio-protocol of the process. After the trial we requested the audio-protocol but they did not give any. The court personnel said it was spoilt,” Khatuna Khurtsidze.
Tamar Chugoshvili, GYLA Chairwoman: “We have prepared several recommendations. The court’s argument with regard to audio-video recording of the trial is that they cannot work and pass verdict in the presence of cameras. However, it does not mean that we should sacrifice public interest to the order in the court-room. We raised this issue a year ago and they promised to start working on it. We discussed this problem at the Supreme Council of Justice too, but court representatives immediately shifted everybody’s attention to another issue. Of course, we continue working in this field together with journalists and we have already launched a second phase of our work.”
The chairwoman of the GYLA clarified that they will monitor trials of the Kutaisi City Court [criminal cases] in the fall of 2012. According to preliminary evaluations of local lawyers, the results will be interesting.