ბეჟაშვილის ტრანსფორმაცია - ბურჯანაძიდან მოგელაძემდე
„მივიღე გადაწყვეტილება, დავტოვო თბილისის კომფორტული, მაღალი თანამდებობა და გვერდით დავუდგე ჩემს კახეთს და კახელებს. ჩემს მეგობრებთან ერთად ჩემი მომავალი საქმიანობა დავუკავშირო გაჭირვებაში მყოფ ხალხზე ზრუნვას. ეს არ იყო იოლი გადაწყვეტილება, მაგრამ დღეს ჩვენს ხალხს სჭირდება განსაკუთრებული ზრუნვა, სჭირდება გვერდით დგომა და ეს უფრო მეტი პასუხისმგებლობაა, ვიდრე ნებისმიერ სხვა თანამდებობაზე ყოფნა“.
ასეთი გადაწყვეტილება ლევან ბეჟაშვილმა კონტროლის პალატის ოთხწლიანი თავმჯდომარეობის შემდეგ, წინასაარჩევნოდ მიიღო. მშობლიური კახეთი და კახელებიც ასევე წინასაარჩევნოდ გაახსენდა.
თუმცა, სტიქიამდე გაცილებით ადრე გავრცელდა ხმები იმის შესახებ, რომ ბეჟაშვილი კახეთში, სავარაუდოდ სიღნაღის რაიონში, მაჟორიტარად აპირებდა კენჭისყრას.
ლევან ბეჟაშვილის 16-წლიანი ჩინოვნიკური ბიოგრაფიის შექმნაში, როგორც იტყვიან, „ლომის წილი“ ერთ დროს პარლამენტის თავმჯდომარეს და ამჟამად ოპოზიციონერ ნინო ბურჯანაძეს მიუძღვის.
1999-2003 წლებში საქართველოს პარლამენტის აპარატის იურიდიული დეპარტამენტის წამყვანი სპეციალისტი, შემდეგ განყოფილების უფროსი და ბოლოს დეპარტამენტის ხელმძღვანელი ლევან ბეჟაშვილი, დიდ პოლიტიკაში სწორედ ნინო ბურჯანაძის წყალობით მოხვდა.
„გურია ნიუსთან“ ინტერვიუში, რომელიც ბეჟაშვილის გადადგომამდეა ჩაწერილი, ნინო ბურჯანაძე იხსენებს: „ზუსტად შემიძლია გითხრათ, როდესაც მე ლევან ბეჟაშვილი წარვადგინე საპარლამენტო სიაში, ის ნამდვილად კვალიფიციური კადრი იყო. პროფესიონალი იურისტი დღესაც არის. მაშინ მას უზადო რეპუტაცია ჰქონდა და უწესიერესი ადამიანი იყო. ამავდროულად, ის იყო პიროვნება, რომელიც ძალიან ცდილობდა, დაეცვა ადამიანის უფლებები. სხვათაშორის, ლევან ბეჟაშვილი ის ადამიანი იყო, რომელიც კატეგორიულად დაუპირისპირდა შინაგან საქმეთა სამინისტროს მაშინ, როდესაც ხელისუფლებამ დაიწყო ვითომდა მოპარული მანქანების ჩამორთმევა მფლობელებისგან, რომელმაც ძალიან ბევრი კეთილსინდისიერი ადამიანი დააზარალა. მართალია, ძალიან ეფექტურად ვერა, მაგრამ ძალიან კეთილსინდისიერად იბრძოდა მაშინ ბეჟაშვილი ამის წინააღმდეგ.
ყოველ შემთხვევაში, ძალისხმევას არ აკლებდა, რომ ამ ადამიანების უფლებები დაეცვა. როგორ მოხდა მისი ტრანსფორმაცია, ნამდვილად ვერ გეტყვით. ერთი კი შემიძლია გითხრათ, რომ ადამიანების ტრანსფორმაციას, რომლებიც ჩემი რეკომენდაციით და მხარდაჭერით აღმოჩნდნენ და არიან ხელისუფლებაში, ძალიან ყურადღებით ვაკვირდები და მეღიმება, როდესაც წერენ, რომ ბურჯანაძე არაფერ შუაში არის. საშუალება რომ მიეცეთ, ჩემთან ნაცნობობასაც კი უარყოფენ. ეს ძალიან მტკივნეულად დასანახია, მაგრამ რეალობაა. ძალიან კარგად ვიცი, როგორ ლაპარაკობენ და იქცევიან ადამიანები მაშინ, როდესაც ხარ პარლამენტის თავმჯდომარე და პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელი და როგორ იქცევიან მაშინ, როდესაც ხარ ოპოზიციაში, რომელსაც ხელისუფლება დევნის. ისინი ზოგჯერ გამარჯობასაც ვერ ამბობენ იმის შიშით, რომ ხელისუფლებამ ნინო ბურჯანაძესთან კავშირში არ დაადანაშაულოს“.
ლევან ბეჟაშვილის 16-წლიანი ჩინოვნიკური ისტორია და ის ტრანსფორმაცია, რომელიც კონტროლის პალატის თავმჯდომარეობისას ყველაზე მეტად განიცადა, მისი დეკლარაციის ფურცლებზე არაერთ საინტერესო დეტალს ინახავს, დაწყებული ინდმეწარმის საქმიანობით, დამთავრებული პრეზიდენტის განკარგულებით ნაბოძები მიწის ნაკვეთით.
„გურია ნიუსმა“ 15 თებერვალს მიიღო პრეზიდენტის განკარგულების ასლი, რომელიც 2011 წლის 10 აგვისტოთი თარიღდება და რომლითაც, სამგორში, ლევან ბეჟაშვილს არასასოფლო სამეურნეო დანიშნულების 610 კვადრატული მეტრის ნაკვეთი გადაეცა.
პრეზიდენტის განკარგულებაში ვკითხულობთ:
1. „ადგილობრივი თვითმმართველობის ერთეულის ქონების შესახებ" საქართველოს კანონის 19 პრიმა მუხლის მე-12 პუნქტის შესაბამისად, ქ. თბილისის მთავრობას მიეცეს თანხმობა ქ. თბილისის თვითმმართველი ერთეულის საკუთრებაში არსებული, ამ განკარგულების დანართით გათვალისწინებული უძრავი ქონების პირდაპირი მიყიდვის შესახებ ფიზიკურ პირებთან გაფორმებულ ხელშეკრულებებზე.
2.  ამ განკარგულებით გათვალისწინებული ხელშეკრულებები ძალაში შევიდეს ამ განკარგულების გამოცემისთანავე.
„გურია ნიუსმა“ პრეზიდენტის ადმინისტრაციას მეორე წერილით მაშინვე მიმართა, რომლითაც პრეზიდენტის ამ განკარგულების დანართს ვითხოვდით, მაგრამ ინფორმაციის გაცემაზე იმ მოტივით გვითხრეს უარი, რომ დოკუმენტი პერსონალურ მონაცემებს შეიცავს.
ასე რომ, სხვა ფიზიკური პირების სიას, რომლებსაც ასევე უსასყიდლოდ ჩამოურიგა მიხეილ სააკაშვილმა მიწები, პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში საიდუმლო გრიფი ადევს.
ჩვენი წყაროს ცნობით, ამ გასაიდუმლოებულ სიაში პრეზიდენტის ოჯახის წევრები და მმართველი პარტიის სხვა წარმომადგენლებიც არიან.
მეორე საინტერესო დეტალი, რაც ამ განკარგულებას უკავშირდება, ის გახლავთ, რომ ჯერ ქ. თბილისის თვითმმართველი ერთეულის საკუთრებაში არსებული უძრავი ქონების პირდაპირი მიყიდვის ფორმით ნასყიდობის ხელშეკრულება გაფორმდა და ერთი თვის შემდეგ გამოიცა პრეზიდენტის განკარგულება, როცა წესით და რიგით, სწორედ პრეზიდენტის განკარგულება უნდა გამხდარიყო ამ ხელშეკრულების გაფორმების საფუძველი და არა _ პირიქით.
სხვათაშორის, ზუსტად რამდენიმე დღით ადრე, 2011 წლის 21 ივნისს, სანამ პრეზიდენტის განკარგულებით გამოყოფილ მიწის ნაკვეთზე მერიასთან ხელშეკრულებას გააფორმებდა, ლევან ბეჟაშვილმა საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოს ინდმეწარმეობის რეგისტრაციის გაუქმების მოთხოვნით, მიმართა.
ბეჟაშვილი კონტროლის პალატის თავმჯდომარეობის პარალელურად, ერთი „რიგითი“ ინდმეწარმეც იყო.
როგორც ჩანს, იმ პერიოდში, როცა ის პრეზიდენტის ძღვენის მისაღებად ემზადებოდა და საბუთებს აგროვებდა, თავი მისმა ინდმეწარმეობამაც იჩინა, რაც მაღალი თანამდებობის პირისთვის სულაც არ იყო შესაფერისი საქციელი და სხვათაშორის, არც კანონიერი.
იურისტების განმარტებით, ცალსახად კანონის დარღვევაა, როდესაც მაღალი თანამდებობის პირი არის ინდმეწარმე. დანაშაულის სიმძიმეს კი განსაზღვრავს საბანკო ბრუნვის შესახებ ინფორმაცია, აქვს თუ არა მას ბრუნვა და რა ოდენობის, იყენებს თუ არა თავის თანამდებობას და მისი, როგორც ინდმეწარმის საქმიანობა ხომ არ იყო რაიმე კავშირში, ბეჟაშვილის შემთხვევაში კონტროლის პალატასთან.
ინფორმაცია საბანკო ბრუნვის შესახებ ნამდვილად საინტერესოა, მაგრამ მიუწვდომელი. გარდა იმისა, რომ ინდმეწარმის საბანკო ბრუნვა საგადასახადო საიდუმლოების შემცველ ინფორმაციას განეკუთვნება, საქმე ლევან ბეჟაშვილს ეხება...
არ გამოგვიყენებია ინფორმაციის დაზუსტების ყველაზე მარტივი გზა _ არ მიგვიმართავს თავად ბეჟაშვილისთვის. მიზეზი ძალიან მარტივია _ ამ შემთხვევაში, აზრი არ აქვს და აი რატომ: „გურია ნიუსის“ მიერ შეტანილ 12 წერილზე, კონტროლის პალატიდან მხოლოდ ერთზე გაგვცეს სრული პასუხი, დანარჩენის ბედი დღემდე გაურკვეველია; კანცელარიაში ზარებს არ პასუხობენ, იურიდიული განყოფილება დუმს და ეს ყველაფერი სწორედ ლევან ბეჟაშვილის თავმჯდომარეობის დროს ხდებოდა კონტროლის პალატაში.
პირადად ლევან ბეჟაშვილის სახელზე შეტანილი 2 საჩივრიდან პასუხი დღემდე არცერთზე მიგვიღია, მათ შორის ადმინისტრაციული წესით განხილულ საქმეზე, რომლითაც ნათია მოგელაძის თანამშრომლების სახელობით სიისა და სახელფასო სარგოების გასაჯაროებას ვითხოვდით.
საერთოდ უცნობია, რა ბედი ეწია მეორე საჩივარს და აუდიოჩანაწერს, სადაც დაფიქსირებული იყო , როგორ ცდილობდა ბეჟაშვილის კონტროლის პალატის შიდაგანაწესის უფროსი, ჯიმშერ დობორჯგინიძე "გურია ნიუსისთვის" დიქტოფონის წართმევას.
ლევან ბეჟაშვილი, რომლისთვისაც თურმე კომფორტული თანამდებობა არაფერს ნიშნავს, ამ ფაქტებით და მედიის უფლებების შელახვით, ერთხელაც არ დაინტერესებულა.
ბეჟაშვილი, რომელიც ასევე არასდროს დაინტერესებულა იმ ასობით უფლებაშელახული ადამიანის ბედით, რომლებსაც ნათია მოგელაძის უწყება დაკითხვების დროს ტერორს უწყობდა, მოულოდნელად კახელი გლეხების გულდათუთქულ ქომაგად და მზრუნველ მეგობრად იქცა.
კონტროლის პალატის ყოფილი თავმჯდომარე, წინასაარჩევნო კამპანიის დაწყებამდე, ალბათ ძალებს მოიკრეფს და დასასვენებლად ან მცხეთაში, სოფელ ვეჯინში წავა, ან ჩოხატაურში, კურორტ ბახმაროზე.
იმ ნაკვეთის გარდა, რომელიც მას პრეზიდენტმა განკარგულებით უბოძა, ლევან ბეჟაშვილი, რომლის წლიური ხელფასი 71 140 ლარს შეადგენს, უძრავ ქონებას, 600 კვ, მ-ს მცხეთის რაიონის სოფელ ვეჯინში ფლობს და 132 კვ. მ-ს - ბახმაროში.

Bezhashvili’s Transformation – From Burjanadze to Mogeladze
“I decided to leave my comfortable and high position in Tbilisi and support Kakheti and the Kakheti people. I want to dedicate my future activities to the care of impoverished people. It was not an easy decision but today our people need particular attention and support, and it is a more important responsibility than any other high positions.”
Levan Bezhashvili made the decision just before the elections after four-years as chairman of the Chamber of Control. He remembered his native region of Kakheti and the Kakheti residents before elections.
However, long before the natural disaster, rumors spread that Levan Bezhashvili intended to be majoritarian candidate of the ruling party in Signagi district, Kakheti.
Former chairwoman of the Parliament of Georgia and current oppositionist, Nino Burjanadze, played a key role in Bezhashvili’s 16-year-long experience in governmental institutions.
In 1999-2003 he was the leading specialist of the legal department of the Parliament of Georgia; then he was head of the department, and finally he entered politics with Nino Burjanadze’s support.
Before Bezhuashvili resigned, Nino Burjanadze gave an interview to Guria News and she said: “I can definitely tell you that when I included Levan Bezhashvili in the list of MP candidates, he was and still is a qualified professional. By that time, he had perfect reputation and was an extremely honest person. Simultaneously he was doing his best to protect human rights. By the way, Levan Bezhashvili categorically opposed the time when the MIA started seizing allegedly stolen cars from owners. As a result, many honest people were victimized. Although his fight was not effective enough, he was sincerely fighting against this operation.
At least Bezhashvili was doing his best to protect human rights. I cannot say how he was transformed. I can say only one thing that I am carefully observing the transformation of the people who entered the government with my support and smile when they claim that I had done nothing to support them. As soon as they have they chance, they even deny our acquaintance. It is very painful but a real situation. I definitely know how people speak and behave when they chair parliament, act as president, or when they are in opposition and the government persecutes you. They sometimes cannot even greet me fearing the government might accuse them of cooperation with Nino Burjanadze.”
Levan Bezhashvili’s 16-year-long history as governmental official and his transformation as chair of Chamber of Control, stores many interesting details in his declaration starting with being an individual entrepreneur and ending with the land granted to him based on the President’s decree.
On February 15, Guria News received a copy of the President’s decree dated on August 10, 2011; according to this document a non-agricultural plot of 610 sq. meters was assigned to Levan Bezhashvili in Samgori.
The President’s decree reads:
1. In accordance to Article 191 Paragraph 12 of the Law of Georgia about the Property of Local Self-Government, a notification shall be released to the Tbilisi government to sign agreements with physical persons on the direct purchase of estates listed in the annex of this decree that is owned by the Tbilisi Self-Government.
2. The agreements envisaged by this decree shall go into force as soon as they are issued.
Guria News sent a second letter to the President’s administration and requested the copy of the annex document but they refused to send the copy claiming it contained personal data.
So, the President’s administration granted top secret status to the list of physical persons whom Mikheil Saakashvili assigned plots for free.
According to our source of information, the president’s family members and other officials of the ruling party are on the list as well.
Second interesting detail with regard to this decree is that initially the purchase agreement was signed on the estate owned by the Tbilisi Self-government and a month later the president issued a decree, though the latter should have been a basis for the purchase agreement and not vice versa.
By the way, several days before, on June 21, 2011, before Levan Bezhashvili signed agreement with the City Hall for the plot allocated by the President’s decree, he applied to the Civil Registration Agency to annul his registration as individual entrepreneur.
In parallel to occupying the position of the chairman of the Chamber of Control, Bezhashvili was an ordinary entrepreneur.
Apparently, when he was waiting for the president’s gift and collecting relevant documents, his past entrepreneurship emerged as not relevant and legal occupation for high-ranking official.
Lawyers clarify that a high-ranking official unilaterally breaches the law when she/he is an entrepreneur in parallel to it. The level of liability is estimated according to bank operations and whether she/he misuses his/her position in the business and whether his entrepreneurship was somehow connected with Chamber of Control in Bezhashvili’s case.
Information about bank operations is really interesting but not available. On the one hand, bank operations of an individual entrepreneur is information containing tax secrets and moreover, it is connected with Levan Bezhashvili…
We did not use the easiest way to get information – we did not ask Bezhashvili himself to get information for a very simple reason – in this particular case it is useless to ask him because the Chamber of Control replied to only one of our 12 letters sent to the state audit agency and the fate of the others is still unknown. Nobody replies to phone calls at the chancellery; the legal department is keeping silent and all this happened when Bezhashvili was chairman of the Chamber of Control.
We did not receive answers to any of the letters sent personally to Levan Bezhashvili; one of them was about an administrative case where we requested to make public the list of Natia Mogeladze’s personnel and their salaries [financial monitoring service of political parties within the State Audit Office].
We do not know the fate of our second complaint and the audio-recording which demonstrated how the head of security service of the Chamber of Control, Jimsher Doborjginidze, was trying to seize dictophone from Guria News’ journalist.
Levan Bezhashvili, who allegedly does not care about having a comfortable position, never became interested in the abovementioned facts and the violations of rights of media representatives.
Bezhashvili never became interested in the fates of hundreds of people who were terrorized by Natia Mogeladze’s office and now he has appeared to be an attentive guardian of Kakhetian farmers.
Before the pre-election campaign is launched, the former chair of the Chamber of Control [currently State Audit Office] will either go to Vejini village in Mtskheta or to Bakhmaro in Chokhatauri district to have a holiday.
Besides the abovementioned plot Levan Bezhashvili, whose annual salary was 71,140 lari, owns an estate of 600 sq. meters in Vejini village, Mtskheta district, and an estate of 132 sq. meters in Bakhmaro.