ტელეკომპანია „იმედი“ ბადრი პატარკაციშვილის ოჯახმა დაიბრუნა
ტელეკომპანია „იმედი“ ბადრი პატარკაციშვილის ოჯახმა დაიბრუნა, ამის შესახებ შეთანხმება 16 ოქტომბერს შედგა და ტელეკომპანია „იმედმა“ შესაბამისი განცხადება გაავრცელა.
„იმედის“ ცნობით, ძველ და ახალ მფლობელებს შორის შეთანხმების საფუძველზე ტელეკომპანია მის პირველ მეპატრონეს დაუბრუნდა.
ამ საკითხთან დაკავშირებით განცხადება ბადრი პატარკაციშვილის ოჯახმაც გაავრცელა. ოჯახის წევრები აღნიშნავენ, რომ მოხარულები არიან იმით, რომ მიაღწიეს შეთანხმებას ტელეკომპანიის დღევანდელ მფლობელებთან, ტელეკომპანიის ოჯახის გადაცემასთან დაკავშირებით. „იმედის გადმოცემის პროცესი დღეს დაიწყო და ჩვენ არ დავიშურებთ ძალისხმევას, რომ ტელეკომპანია იყოს მაღალპროფესიული და ობიექტური არხი“, - აღნიშნულია პატარკაციშვილის ოჯახის წევრთა მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
სამეწარმეო რეესტრის მონაცემებში ცვლილებები ჯერ არ არსახულა და „ტელეიმედის“ 100%-იანი წილის მფლობელი კვლავ კომპანია „ჯორჯიან მედია პროდაქშენ გრუპია“.
ამ კომპანიის 45%-იანი წილი ეკონომიკის ყოფილ მინისტრს, გიორგი არველაძეს ეკუთვნის.  30 % -  გიორგი კორახაშვილს, 15 % კი - გიორგი მიქელაძეს.
„ჯორჯიან მედია პროდაქშენ გრუპის“ 10% კი ფლობს აშშ-ს მოქალაქე ჯოზეფ ქეი -„ტელეიმედის“ აწგარდაცვლილი დამფუძნებლის, ბიზნესმენ ბადრი პატარკაციშვილის ნათესავი. ბიზნესმენის გარდაცვალების შემდეგ (პატარკაციშვილი  2008 წლის თებერვალში გარდაიცვალა ლონდონში, საკუთარ ვილაში), ჯოზეფ კეიმ პატარკაციშვილის აქტივების, მათ შორის - „ტელეიმედის“ მართვა ხელში აიღო იმ დოკუმენტების საფუძველზე, რომლის კანონიერება პატარკაციშვილის ოჯახმა ეჭვქვეშ დააყენა და გაყალბებულად გამოაცხადა.
ქეის წინააღმდეგ ქართულ მართლმსაჯულებაში დავა პატარკაციშვილის ოჯახმა წააგო. მათ განაცხადეს, რომ ქეი ხელისუფლების მხარდაჭერით სარგებლობს, რადგან მისი დახმარებით ტელეკომპანის ხელში ჩაგდება სურს. დავა მოგვიანებით ნიუ-იორკის, გიბრალტარის და ლონდონის სასამართლოებში გაგრძელდა. დაახლოებით ერთი წლის წინ პატარკაციშვილის ოჯახმა განაცხადა, რომ დავა  მორიგებით დასრულდა. ბიზნესმენის ოჯახმა უარი თქვა „ტელეიმედზე“, სანაცვლოდ დაიბრუნა საქართველოში არსებული სხვა აქტივები, მათ შორის - რუსთავის მეტალურგიული ქარხანა და მთაწმინდის პარკი.

Badri Patarkatsishvili’s family has got TV company Imedi back, the agreement over the issue was reached on October 16, Imedi TV reports.
Based on the agreement concluded between old and new owners the TV Company was given back to the initial owner.
Thus far no changes have been made to the data provided by the Entrepreneurial Registry and Georgian Media Production Group is still the 100 percent shareholder of TV Imedi.
Former Minister of Economy Giorgi Arveladze is 45 percent shareholder of the company. Giorgi Korakhashvili and Giorgi Mikeladze hold 30 ad 15 percent of shares respectively.
10 percent of Georgian Media Production Group is held by Joseph Kay, a relative of the late business tycoon Badri Patarkatsishvili, founder of Imedi TV. Following Badri Patarkatsishvili’s death in February 2008, in his mansion in London, Joseph Kay took management over his assets including Imedi TV based on the documents whose legality was questioned by Patarkatsishvili’s family, alleging the papers were forged.
Patarkatsishvili’s family lost the court dispute vs Kay. The latter, Patarkatsishvili’s family alleged, was enjoying government’s support to ultimately get the TV Company in its hands. The dispute was furthered at New York, Gibraltar and London courts. About a year ago Patarkatsishvili’s family said that dispute ended up with conciliation. The businessman’s family ultimately gave up on Imedi TV but got the rest of the assets back in Georgia including Rustavi Metallurgical Plant and Mtatsminda Park.