იუსტიციის მინისტრის ყოფილ მოადგილეს პროკურატურაში უჩივიან
კახეთში კურორტ „ახტალას“ რეაბილიტაცია შეჩერებულია. სამუშაოების მწარმოებელი კომპანია „ტერექს 21“–ის ხელმძღვანელი ვაჟა ფანჩულიძე აცხადებს, რომ პროექტის ბიუჯეტით გათვალისწინებული თანხები არამიზნობრივად გაიხარჯა. მისივე თქმით, წინასაარჩევნოდ, სპეციალურად პრეზიდენტის ვიზიტისთვის, პროექტით გაუთვალისწინებელი სამუშაოების შესრულების თაობაზე დავალებებს იუსტიციის მინისტრის მაშინდელი მოადგილისგან გიორგი ცხაკაისგან იღებდა.
საქართველოს პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა კურორტ „ახტალაზე“ მიმდინარე სარეაბილიტაციო სამუშაოები 18 სექტემბერს, 2012 წლის 1 ოქტომბრის არჩევნებამდე  12 დღით ადრე დაათვალიერა.
„ახტალაზე სამუშაოების დასრულების შეფერხება გამოწვეულია სახელმწიფო მოხელეების მხრიდან უხეში ჩარევით. კონკრეტულად, იუსტიციის ყოფილი მინისტრის მოადგილის გიორგი ცხაკაიას ჩარევით გავაკეთეთ ძალიან ბევრი რამ, რაც პროექტით არ იყო გათვალისწინებული. იმის გამო, რომ ფასადურად უნდა გახსნილიყო და არჩევნებამდე პრეზიდენტის ვიზიტისთვის მომზადებულიყო, ძალიან სწრაფად ვასრულებდით სამუშაოებს. მოუმზადებელ საფარზე დავაგეთ ასფალტი, რამაც რამდენიმე ასობით ათასი ლარის ზარალი მიაყენა ჩვენს კომპანიას. ძალიან ბევრი სამუშაო ხელმეორედ გასაკეთებელი გაგვიხდა იმიტომ, რომ სიჩქარის გამო უხარისხოდ გაკეთდა. ცხაკაია გვეუბნებოდა, რომ პროექტს გარეთ შესრულებული სამუშაოები აისახებოდა პროექტში და ხარჯს აგვინაზღაურებდნენ, მაგრამ ჯერ პროექტში ცვლილება არ შესულა. შესაბამისად, ჩვენს მიერ გაწეული ხარჯი ანაზღაურებული არ არის. ამან კომპანიის მატერიალური ზიანი გამოიწვია. ახტალის რეაბილიტაციის პროექტის ბიუჯეტი 2,5 მილიონი ლარი იყო, მაგრამ ცხაკაიას მოთხოვნით საერთო ღირებულება თითქმის ნახევარი მილიონით იმატებს. ცხაკაიას ქმედებებზე პროკურატურას უკვე მივმართეთ,“ – განუცხადა ვაჟა ფანჩულიძემ კახეთის საინფორმაციო ცენტრს.
ვალდებულების შეუსრულებლობის გამო, კომპანია „ტერექს 21“–ის საბანკო ანგარიშებს ყადაღა ადევს, რის გამოც კომპანია „ახტალას“ რეაბილიტაციაზე დასაქმებული მუშებისთვის ხელფასების გადახდას ვერ ახერხებს. მუშები კი საკუთარი შრომის ანაზღაურებას ითხოვენ და წინააღმდეგ შემთხვევაში კურორტის ტერიტორიაზე განთავსებული დაწესებულებების მუშაობის პარალიზებას აპირებენ.
„ბოლოს ისე მოვიქცევით რომ გადავკეტავთ კარებს და არავის არ შემოვუშვებთ“, –ამბობენ მუშები.
„დღეში 20 ლარი უნდა მოეცათ. 29 აგვისტოდან ვმუშაობდი 7 ნოემბრის ჩათვლით და სულ 300 ლარი მაქვს აღებული, ზოგს ეგეც არ აუღია. ხელმძღვანელობა ამბობს, ყადაღა აქვს დადებული ანგარიშებს და სანამ არ მოხსნიან, ხელფასს ვერ მოგცემთო. ხელშეკრულებაზე ხელი მოგვაწერინეს, მაგრამ ასლი არ მოგვცეს. 60 ადამიანის დავალიანება აქვთ“, – განუცხადა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს „ახტალის“ რეაბილიტაციაზე დასაქმებულმა მუშამ გიორგი მეტრეველმა.
„რეგიონული განვითარების მინისტრის მოადგილე იყო ჩამოსული 2 კვირის წინ. ხელფასებთან დაკავშირებით ჩვენი პრობლემა ვუთხარით. დაგვპირდა, რეაგირება იქნებაო, მაგრამ არაფერია. ყადაღა ადევს და ხელფასებს აღარ გვაძლევენ. ჩვენ რა შუაში ვართ? 1 000 ლარი მაინც მაქვს ასაღები, ზოგს 500–600, ზოგს საერთოდ 3 000 აქვს ასაღები. ბანკში ვალები გვაქვს ყველას. მაღაზიაშიც ვალები გვაქვს. რომ გვიჭირდა, იმიტომ  ვიმუშავეთ“, – აღნიშნა ახტალის რეაბილიტაციაზე დასაქმებულმა ვანო ყალაბეგაშვილმა.
კომპანია „ტერექს 21“–ის დირექტორის განცხადებით, ხელფასების გაცემა აუცილებლად მოხდება. „ინფრასტრუქტურის სამინისტროსთან მიღწეული გვაქვს შეთანხმება იმის შესახებ, რომ გაიზრდება სახელშეკრულებო ღირებულება და ჩვეს მიერ შესრულებული სამუშაოები პროექტში აისახება. ვფიქრობთ, რომ რამდენიმე კვირაში ეს საკითხი მოგვარდება და ხელფასების დარიგებას შევძლებთ,“ – ამბობს ვაჟა ფანჩულიძე.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრი იუსტიციის მინისტრის ყოფილ მოადგილეს გიორგი ცხაკაიას ვერ დაუკავშირდა. პროკურატურაში დაწყებულია გამოძიება სსკ–ის 333–ე მუხლით, რაც სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტებას ითვალისწინებს.

Former Deputy Minister of Justice Sued at Prosecutor’s office
The rehabilitation resort Akhtala in Kakheti was halted. Vazha Panchulidze, owner of the company Terex 21, which implemented rehabilitation activities, said funds envisaged in the project budget were unreasonably wasted. He added that before elections, former deputy Minister of Justice Giorgi Tskhakaia ordered them to implement improvident activities for the President’s visit.
The President of Georgia Mikheil Saakashvili visited the ongoing rehabilitation activities in the resort Akhtala on September 18 – 12, days before the parliamentary elections of October 1, 2012.
“Rehabilitation activities were hindered in Akhtala because of rude governmental officials’ interference. More precisely, we carried out many activities in the resort with the direct involvement of Giorgi Tskhakaia. We worked very hard in order to open the resort before the President’s visit before elections. We paved asphalt on unprepared cover which caused hundreds thousand lari damage to our company. We had to repeatedly conduct tasks because everything was done in poor quality due to haste. Tskhakaia promised that they would reflect all extra expenditures for extra work in the project budget but nothing has been changed so far. Our expenditure has not been reimbursed yet. This materially damages the company. 2.5million lari was allocated for the rehabilitation of Akhtala resort but based on Tskhakaia’s requests, there has been half million lari increase. We have already petitioned the prosecutor’s office regarding Tskhakaia’s activities,” Vazha Panchulidze told ICK.
Because of unimplemented duties, bank accounts of the company Terex 21 were seized and the company cannot pay salaries to the workers employed at the rehabilitation resort of Akhtala. Workers request their salaries and unless their request is satisfied, they intend to paralyze the working process in the facility located in the resort territory.
“We will lock the door and not allow anybody to enter,” the workers said.
“We are owed 20 lari per day. We worked from August 29 to November 7 but they paid only 300 lari; some of us have not received anything at all. The administration said their accounts were seized and cannot pay salaries until the issue is resolved. We signed labor agreements but they did not give a copy to us. They owe salaries to 60 people,” worker Giorgi Metreveli told ICK.
“The Deputy Minister of Regional Development arrived here two weeks ago. We informed him about our problems in regard to salaries. He promised to help us but there is no news yet. The bank accounts are still sequestered and we do not receive salaries. We are not guilty of anything. I have to take at least 1000 lari. Some of us have to take 500-600 lari; some have to receive even 3 000 lari. All of us have debts in banks and shops; we worked here to resolve our financial problems,” employee Vano Kalabegashvili said.
The Director of the company Terex 21 said they will pay salaries to workers by all means. “We have already reached agreement on the increase of the budget with the Ministry of Infrastructure and the activities implemented by us will be reflected in the project. We hope this problem will be resolved in several weeks and we will be able to distribute salaries,” Vazha Panchulidze said.
ICK could not call Giorgi Tskhakaia. The prosecutor’s office has started an investigation under Article 333 of the Criminal Code of Georgia – abuse of power.