„სენაკის კეთილმოწყობის“ დირექტორებს ფინანსურ დარღვევებში ადანაშაულებენ
სენაკის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ფრაქცია „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარის, მურად შამათავას ინფორმაციით, შპს „სენაკის კეთილმოწყობა“ წლების განმავლობაში ფინანსური დარღვევებით მუშაობდა. 15 ნოემბერს შამათავამ აღნიშნული ორგანიზაციის საქმიანობასთან დაკავშირებული ყველა სახის დოკუმენტაცია ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის საგამოძიებო დეპარტამენტის სამეგრელო-ზემო სვანეთის სამხარეო სამმართველოს გადაუგზავნა.
საპასუხოდ, შპს „სენაკის კეთილმოწყობის" ყოფილი დირექტორები, გია წულეისკირი და დემურ ჯანაშია აცხადებენ,  რომ მათი მუშაობის პერიოდში ორგანიზაციას  დარღვევები არ ჰქონია.
შპს „სენაკის კეთილმოწყობა“ 2005 წელს შეიქმნა საკრებულოს 100%-იანი წილობრივი მონაწილეობით. სენაკის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ოპოზიციური ფრაქციის „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარის, მურად შამათავას განცხადებით, ამ სამსახურის შეზღუდული ორგანიზაციის საზოგადოების სტატუსით შექმნა თავიდანვე არასწორი იყო. „სენაკის კეთილმოწყობის“ კონტროლი და გაწეული სამუშაოების შეფასება ასევე საკრებულოს წარმომადგენლების კომპეტენციაში შედიოდა.
„ამ ადამიანებს თავიდანვე ევალებოდათ და დღესაც ევალებათ თანხების გამოყოფა, მისი განკარგვა, შეფასება, კონტროლი. საკუთარი თავის შემფასებლები იყვნენ და არიან“, - ამბობს შამათავა.
ოპოზიციური ფრაქცია ბოლო ორი წლის განმავლობაში ითხოვდა ამ საზოგადოების „აიპად“ გადაკეთებას, რასაც, როგორც იქნა, მიაღწია. ამ ორგანიზაციის ლიკვიდატორმა დემურ ჯანაშიამ საკრებულოს წარუდგინა სალიკვიდაციო ბალანსი და აუდიტის ორი დასკვნა. ჯანაშია შპს „სენაკის კეთილმოწყობის“ დირექტორი იყო ბოლო თერთმეტი თვის განმავლობაში. შამათავას განცხადებით, ჯანაშიას მიერ წარმოდგენილი დოკუმენტები საფუძვლიან ეჭვებს იწვევს, რომ „სენაკის კეთილმოწყობაში“ ადგილი ჰქონდა სერიოზულ ფინანსურ დარღვევებს. შამათავა ასევე აცხადებს, რომ მათ საკრებულომ არ მისცა დროებითი მუშა ჯგუფის შექმნის შესაძლებლობა, რომელიც დააზუსტებდა ამ საზოგადოების საქმიანობის გამჭვირვალობას. ამიტომ ოპოზიციური ფრაქცია იძულებული გახდა „სენაკის კეთილმოწყობაზე“ არსებული ყველა დოკუმენტაცია გადაეგზავნა ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის საგამოძიებო  დეპარტამენტის სამეგრელო-ზემო სვანეთის სამხარეო სამმართველოსთვის.
საგულისხმოა ის ფაქტიც, რომ ამ საზოგადოების საქმიანობით დაინტერესებული იყო საოლქო პროკურატურაც. ამოღებულია 2007-2010 წლების საბუღალტრო დოკუმენტაცია, მაგრამ ამ საქმესთან დაკავშირებით პროკურატურის დასკვნა უცნობია.
2005 წლიდან შპს ,,სენაკის კეთილმოწყობის" დირექტორი გია წულეისკირი გახლდათ. მას შემდეგ, რაც შპს გადაკეთდა „აიპად“, შეუერთდა დასუფთავების სამსახურს და ეწოდა „სენაკის მუნიციპალიტეტის კეთილმოწყობის, დასუფთავებისა და გამწვანების მოვლა-პატრონობის ცენტრი“, წულეისკირი ამ ცენტრის დირექტორად დანიშნეს.
Humanrights.ge-მ კომენტარისთვის მიმართა გია წულეიკირსა და დემურ ჯანაშიას. როგორც წულეისკირმა აღნიშნა, დოკუმენტაციას პროკურატურა უკვე ამოწმებს: „ისეთი ციფრებია მოყვანილი შამათავას მიერ წარმოდგენილ ოქმში, მე ამას ვერ დავეთანხმები და გასარკვევია, რატომაა ასეთი უზუსტობა. საქმე ეხება დაბომბვის შედეგად მიყენებულ ზარალს გარეგანათებაზე და ამაზე გამგეობიდან გამოყოფილ 232 650 ლარს, რაც აბსურდია. თქვენ თავად იცით, რა ზარალიც მიადგა სენაკს 2008 წლის დაბომბვისას. ასეთი ზარალი არ ყოფილა და ასეთი რაოდენობის თანხაც არ გამოუყვიათ. საოლქო პროკურატურამ ამოიღო საბუღალტრო დოკუმენტაცია და ამოწმებს“.

Directors of Senaki Organization for Public Services and Amenities Blamed in Financial Violation
The Chairman of the Fraction Georgian Dream at Senaki municipal board, Murad Shamatava, reports that Ltd Seanki Organization for Public Services and Amenities had financial violations for many years. On November 15, Shamatava sent all relevant documentation reflecting the activities of the organization to the Samegrelo-Zemo Svaneti regional office of the Investigative Department of the Revenue Service at the Ministry of Finance.
The former directors of the Ltd Senaki Ketilmotskoba [Organization for Public Services and Amenities] Gia Tsuleiskiri and Demur Janashia claim the organization had not breached the law during their duration in office.
The organization was set up in 2005 with 100% share of the municipal board. Murad Shamatava said it was incorrect to establish this service as a Ltd. Representatives of the municipal board were authorized to control and evaluate implemented activities of the Senaki Ketilmostskoba.
“Those people were and still are responsible to allocate, spend, evaluate and control funds. They have been inspecting their own activities,” Shamatava said.
The opposition fraction has been requesting to transform this company into a non-profit organization and they finally succeeded. The organization’s liquidator Demur Janashia provided the municipal board with the liquidation balance and two audit reports. Janashia was the director of the Senaki Ketilmotskoba for the last 11 months. Shamatava said the documents provided by Janashia cause serious suspicion about the financial violations within the company. Shamatava also claims that the municipal board did not allow them to set up a temporary working group which could study the transparency of company activities. So, the opposition fraction sent full documentation to the Samegrelo-Zemo Svaneti office of the Investigative Department of the Revenue Service at the Ministry of Finance.
It is noteworthy that regional prosecutor’s office was also studying activities of the Ltd. They withdrew account documents from 2007-2010 but the prosecutor’s office conclusion on this case is not known.
Since 2005, Gia Tsuleiskiri has been the director of the Ltd Senaki Ketilmostskoba. Since Ltd was transformed into non-profit organization, it joined the cleaning service and received a new name – The Center of Senaki Organization for Public Services and Amenities, Cleaning and Taking Care of Greenery”.
Humanrights.ge asked Gia Tsuleiskiri and Demur Janashia to comment on the issue. Tsukeiskiri said the prosecutor’s office is already studying the documentation. “I cannot agree with the figures reflected in the protocol provided by Shamatava; this inaccuracy shall be clarified. The case is about street illumination damaged during bombardment [August, 2008] and 232 650 lari allocated from the district budget for the purpose. You also know how the Senaki district was damaged during the 2008 bombardment. But it was not so expensive and the district budget had not allocated this money for this purpose. The regional prosecutor’s office withdrew account documents and studied them.”