კობა ბექაური: „ადეიშვილმა მითხრა, დაგიჭერ და გაგანადგურებ ან შალვა რამიშვილს ფული უნდა მისცეო“
„ნაციონალური მოძრაობის“ ერთ-ერთი წევრი და ყოფილი დეპუტატი, კობა ბექაური 26 ნოემბერს „მაესტროს“ ეთერში შალვა რამიშვილის დილის გადაცემაში მივიდა.
როგორც კობა ბექაურმა განაცხადა, ამ გადაცემაში მისვლის მიზეზი არის ის, რომ მას სურს ერთხელ და სამუდამოდ მოიხსნას ის ტვირთი, რომელსაც წლებია ატარებს. მისი თქმით, როცა შალვა რამიშვილის რაიმე მეთოდით შეჩერებაზე დაიწყო საუბარი, ის დაიბარეს დათა ახალაიას კაბინეტში, რათა „ყველაფერი ისე მოეგვარებინათ, როგორც ისინი ეტყოდნენ“.
„დათა ახალაიას კაბინეტში დამხვდნენ ვანო მერაბიშვილი, ზურაბ ადეიშვილი და თავად დათა ახალაია. მაშინ, როცა იყო საუბარი ფული შემეთავაზებინა შენთვის და ამის შემდეგ შენ დაგაკავებდნენ, ერთი პერიოდი წინააღმდეგობა გავუწიე - ვუთხარი, რომ იქნებ ეს ჩემგან არ გამოვიდესო. ადეიშვილმა მითხრა - ან დაგიჭერ და გაგანადგურებ, ან ფული უნდა მისცეო“, - განუცხადა ბექაურმა რამიშვილს.
მისივე თქმით, მაშინ დაჭერა ჩვეულებრივი მოვლენა იყო და არ ჰქონდა მნიშვნელობა, გქონდა თუ არა დანაშაული ჩადენილი.
რაც შეეხება 30 ათას ლარს, რომელიც შალვა რამიშვილის ქრთამის სახით შესთავაზეს, ბექაური აცხადებს, რომ ეს თანხა მას არ ჰქონია.
„პირადად ვანომ დაურეკა მესხელს და იმან მოიტანა ეს ფული“, - განაცხადა ბექაურმა. ფარულ ვიდეომასალასთან დაკავშირებით ბექაური იხსენებს, რომ კუდი-ს შენობაში მოუწია მისვლა, სადაც მისი თქმით, გიგი უგულავა დახვდა და სწორედ მან წაიღო ეს ვიდეომასალა.
რაც შეეხება მიხეილ სააკაშვილის როლს ამ საქმეში, ბექაური აცხადებს, რომ მას ყველაზე მეტად უნდოდა ტელეკომპანია „202“-ის გაჩერება. ბექაური ვარაუდობს, რომ დეტალებს ადეიშვილი მიხეილ სააკაშვილთან ათანხმებდა.
კობა ბექაურის განცხადებით, შალვა რამიშვილის წინააღმდეგ ჩვენება მას დაწერილი მიუტანეს და მან ისე მოაწერა ხელი, არც კი გაცნობია.
შალვა რამიშვილის კითხვაზე, რატომ აირჩიეს ამ საქმეში მაინცდამაინც კობა ბექაური, ბექაურმა განაცხადა, რომ „თუ დასჭიდებოდათ, საკუთარ ძმასაც აირჩევდნენ. ვერავინ გაუძლებდა იმ წნეხს".
კითხვაზე, მიიღო თუ არა რაიმე ფინანსური სარგებელი ან საჩუქარი შალვა რამიშვილის დადანაშაულების შემდეგ, ბექაურმა განაცხადა, რომ მსგავს რამეს ადგილი არ ჰქონია.
„იმ ტერმინალში, სადაც ჩემს ოჯახს ინტერესი ჰქონდა, იყო რამდენიმე ძალა, რომელსაც უნდოდა ამ ტერმინალის ხელში ჩაგდება და საბოლოოდ ჩაიგდეს კიდეც. ფაქტობრივად, მითხრეს - ეს ტერმინალი გადაუფორმე სხვასო. როდესაც ეს გავაკეთე, საბოლოოდ ფულიც არ გადამიხადეს, ისე დავკარგე ეს ტერმინალი“, - განაცხადა ბექაურმა.
ამასთან, მან აღნიშნა, რომ თავის დროზე ისე წამოვიდა პარლამენტიდან, განცხადებაც არ დაუწერია და „ისე გააკეთეს თვითონ ყველაფერი“.
ტელეკომპანია „202“-ის დამფუძნებლები შალვა რამიშვილი და დავით კოხრეიძე 2005 წლის აგვისტოში დააპატიმრეს. მათ დეპუტატ კობა ბექაურისგან 100 000 აშშ დოლარის გამოძალვაში დასდეს ბრალი. რამიშვილის და კოხრეიძის დაკავება ფარული ვიდეოკამერით გადაღებული იმ ვიდეომასალის საფუძველზე განხორციელდა, რომელიც სამართალდამცველ ორგანოებს თავად ბექაურმა მიაწოდა.
იხილეთ ვიდეო:ადეიშვილმა მითხრა: ან გაგანადგურებ ან რამიშვილს ფული უნდა მისცეო - კობა ბექაური დუმილს არღვევს

On November 26, a member and former MP of the National Movement Koba Bekauri visited Shalva Ramishvili’s morning program on Maestro.
Koba Bekauri said decided to speak on the program because he wants to finally remove the burden from which he has been carrying for many years. He claims that governmental officials started working on a plan to somehow quiet journalist Shalva Ramishvili; Bekauri was invited to Data Akhalaia’s [former head of Constitutional Security Department of MIA] working room “to arrange everything in accordance to their instructions.”
“Vano Merabishvili [former Minister of Interior], Zurab Adeishvili [former Minister of Justice] and Davit Akhalaia were in the room. They said I had to offer money to you and they would arrest you afterwards; initially I resisted – claiming I was not right person for their plan. Adeishvili told me – either I will destroy you or you should give him money,” Bekauri told Ramishvili in the program.
He added that arresting people was ordinary fact and it did not make any difference whether you had committed crime or not.
As for 30 000 lari, which was offered to Shalva Ramishvili, Bekauri said he did not have that money.
“Vano [Merabishvili] personally called Meskheli and he brought the money,” Bekauri said. With regard to secret video-footage, Bekauri recalled that he arrived at CSD office where Gigi Ugulava met him and he gave the video-recording to him.
As for Mikheil Saakashvili’s role in this case, Bekauri said the president was eager to stop activities of the TV-Company 202. Bekauri doubts Adeishvili was agreeing to case details with Saakashvili.
According to Koba Bekauri, testimony against Shalva Ramishvili was handed to him in written form and he signed it without reading it.
Shalva Ramishvili asked why those people selected Koba Bekauri for this case and Bekauri said “they could select even their own brother. Nobody could resist their oppression.”
Bekauri was asked whether he had received any financial benefits or present for having blamed Shalva Ramishvili but he said it did not happen.
“There were several powers in the terminal, where my family had an interest, who wanted to get hold the terminal and they succeeded. In fact they ordered me to register the terminal to another person. When I did it, they did not even pay the money and I lost the terminal,” Bekauri said.
He also stated that he left parliament without even filing resignation application and “they arranged everything alone.”
Founders of TV-Company 202 Shalva Ramishvili and Davit Kokhreidze were arrested in August 2005. They were blamed of extorting 100 000 USD from MP Koba Bekauri. Ramishvili and Kokhreidze were arrested based on the video-footage which Bekauri had handed to law enforcement bodies.