უჩა ნანუაშვილი ომბუდსმენის უფლებამოსილების გაზრდის ინიციატივით გამოდის
სახალხო დამცველობის კანდიდატი, ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორი, უჩა ნანუაშვილი ომბუდსმენის უფლებამოსილების გაზრდის ინიციატივით გამოდის.
როგორც პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის სხდომაზე ნანუაშვილმა განაცხადა, უნდა დაიწყოს მსჯელობა სახალხო დამცველის უფლებამოსილების გაზრდის მიმართულებით.
ომბუდსმენობის კანდიდატს მიაჩნია, რომ სახალხო დამცველის მიერ შესწავლილ და გამოვლენილ კონკრეტულ ფაქტებთან დაკავშირებით გამოძიება ავტომატურ რეჟიმში უნდა დაიწყოს.
ამასთან, ნანუაშვილის აზრით, სახალხო დამცველის ინსტიტუტი ქვეყანაში არსებული ვითარების ადეკვატური უნდა იყოს და საქმეებიც დამოუკიდებლად უნდა შეისწავლოს.
მისივე შეფასებით, ძალიან სუსტია სახალხო დამცველის რეგიონული ოფისები, აუცილებელია მათი გააქტიურება, რათა მოსახლეობას ამ ოფისებით სარგებლობის საშუალება ჰქონდეს.
ომბუდსმენად არჩევის შემთხვევაში სახალხო დამცველობის კანდიდატი უჩა ნანუაშვილი ქვეყანაში ადამიანის უფლებათა დაცვის სტრატეგიას შეიმუშავებს.
როგორც ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის სხდომაზე ნანუაშვილმა განაცხადა, ადამიანის უფლებათა დაცვის სტრატეგია სახალხო დამცველის აპარატს სისტემურ ხედვაში და იმის გარკვევაში დაეხმარება, თუ რა სახის პრობლემები არსებობს ქვეყნაში.
მისი აზრით, სტრატეგია რამდენიმეწლიანი უნდა იყოს და მის შექმნაში სამოქალაქო სექტორმაც აქტიური მონაწილეობა უნდა მიიღოს.
ნანუაშვილს ასევე მიაჩნია, რომ ომბუდსმენი უფრო მეტად აქტიური უნდა გახდეს, ამასთან, სამოქალაქო საზოგადოებასთან უფრო მჭიდროდ უნდა იმუშაოს.
ამასთან, როგორც კომიტეტის სხდომაზე მან აღნიშნა, სახალხო დამცველი კონფლიქტურ ზონებში მცხოვრები ადამიანების უფლებების დაცვაშიც აქტიურად ჩართული უნდა იყოს, რადგან მასობრივი დარღვევები ფიქსირდება.

Public Defender-to-be, executive director of Human Rights Center Ucha Nanuashvili announced initiative to increase ombudsman’s authority.
Nanuashvili stated at the session of Human Rights Committee of the Parliament that discussion shall start on the increase of Public Defender’s authority.
The candidate believes investigation shall automatically launch on the cases which will be studied and disclosed by Public Defender.
Besides that, Ucha Nanuashvili thinks Public Defender’s institute shall be adequate to the current situation in the country and shall have authority to independently study cases.
According to Nanuashvili’s evaluation, regional offices of the Public Defender are too weak; they shall become more active and allow local population to receive their better service.
If Ucha Nanuashvili is elected on the position of Ombudsman, he said he would work out human rights strategy for the country.
Nanuashvili said that Human Rights Strategy will assist the Public Defender’s Office to systemize their approaches and estimate real needs of the country in the field.
He thinks the strategy shall work during several years and civil society shall also take part in it.
Nanuashvili believes Ombudsman must be more active and shall closely cooperate with civil society.
Besides, he said at the Committee session that Public Defender shall actively involve protection of human rights of the people residing in conflict zones because mass human rights violations are observed there.
Parliamentary majority supported Nanuashvili’s candidature on the position of Public Defender of Georgia.