საქართველოში მოქმედი შრომის კოდექსი და დარღვეული შრომითი უფლებები
„საქართველოში მოქმედი შრომის კოდექსი დასაქმებულის უფლებებს ვერ იცავს. იგი დამსაქმებლის უფლებების დამცველი უფროა, ვიდრე დასაქმებულის“, - იურისტთა  განმარტებებისა და საქართველოში მოქმედი სხვადასხვა საწარმოების თანამშრომელთა საპროტესტო აქციების ფონზე საპარლამენტო უმრავლესობამ შრომის კოდექსში შესატან ცვლილებებზე მუშაობა დაიწყო.
პარლამენტის ჯანდაცვის კომიტეტში ფიქრობენ, რომ შრომის კოდექსი მთლიანად შესაცვლელია. თუმცა, პირველ ეტაპზე იმ მუხლზე იმუშავებენ, რომელიც უშუალოდ დამქირავებლის მიერ დაქირავებული პირის  უფლებებზეა ორიენტირებული.
საპარლამენტო უმრავლესობის პოზიციას ბოლო პერიოდში გახშირებული სასამართლო დავებიც ამყარებს. საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ქუთაისის ფილიალის იურიდიული დახმარების ცენტრში აცხადებენ, რომ ეს ფაქტი  საქართველოში მოქმედ შრომის კოდექსთან პირდაპირ კავშირშია.
„ფაქტია, რომ ბოლო დროს ძალიან გახშირდა შრომითი უფლებების დარღვევის შემთხვევები, რასაც ხელს უწყობს საქართველოში მოქმედი შრომის კოდექსი. აქ დასაქმებულის უფლებები მინიმალურად არის დაცული. შრომის კოდექსი ყოველგვარი მოტივაციის გარეშე აძლევს დამსაქმებელს უფლებას, დასაქმებული სამუშაოდან დაითხოვოს ყოველგვარი ახსნა-განმარტების, წინასწარ გაფრთხილების  გარეშე. ყოველივე ეს იურისტებს ხელს გვიშლისმ, ამ ადამიანებს აღმოვუჩინოთ სათანადო სამართლებრივი დახმარება. ბუნებრივია, თუ კანონი არ მოგვცემს შესაძლებლობას, დავიცვათ მოქალაქე, ძალიანაც რომ მოვინდომოთ, ამას ვერანაირად ვერ შევძლებთ“, -  აცხადებს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ქუთაისის ფილიალის იურიდიული დახმარების ცენტრის ადვოკატი გიორგი ჭიქაბერიძე.
ქუთაისის მეტალურგიული ქარხნის მუშებმა, ისევე როგორც ტყიბულის შახტის, „ჭიათურმანგანუმისა“ და ზესტაფონის ფეროს თანამშრომლებმა, შეზღუდული შრომითი უფლებების გასაპროტესტებლად პარლამენტის შენობასთან აქციები არაერთხელ გამართეს. აქციის მონაწილეები humanrights.ge-სთან საუბარში აცხადებდნენ, რომ დაიღალნენ ამდენი უსამართლობით და დროა, ისინი საწარმოს ხელმძღვანელობამ, ისევე როგორც საქართველოს მთავრობამ, სრულუფლებიან ადამიანებად აღიქვას.
„ჩვენ არ ვართ მონები!“ - ამ და სხვა ტრანსფარანტების ფონზე დაახლოებით ორი კვირის წინ პარლამენტთან გამართულ აქციაზე შეკრებილი ქუთაისის მეტალურგიული ქარხნის მუშები აცხადებდნენ: „ალბათ მონები უფრო დაფასებული არიან, ვიდრე ჩვენ. რაზეა საუბარი, როცა ელემენტარული სამუშაო პირობები არ გვაქვს. სამუშაო დღის შემდეგ ხელს ვერ ვიბანთ და ვერ ვწესრიგდებით. წყალი არ გვაქვს, რომ დავლიოთ. არაფერს ვამბობთ ხელფასზე, რომელსაც უკვე წლებია დიდი ხვეწნა-მუდარის შემდეგ, ყოველთვის დაგვიანებით ვიღებთ. როცა ხმას ვიღებთ და პრეტენზიებს გამოვხატავთ, გვეუბნებიან, თუ არ მოგწოთ, მიბრძანდითო“.
როგორც ირკვევა, ქუთაისის საქალაქო სასამართლოში წარმოებული სამოქალაქო დავების დიდი ნაწილი შრომით დავებზე, მათ შორის შრომით ხელშეკრულებებზე  მოდის. საუბარია ზეპირი ფორმის შრომით ხელშეკრულებაზე, რომელსაც საქართველოში მოქმედი შრომის კოდექსის თანახმად, მწვანე შუქი აქვს  და რომელიც, იურისტთა განმარტებით, თავის მხრივ, უამრავ პრობლემას წარმოქმნის.
„ის რომ დამსაქმებელმა სამსახურში აგიყვანა და მუშაობის ნება დაგრთო, საკმარისი არ არის. ზეპირი ხელშეკრულება ყველა შემთხვევაში რიგ პრობლემებს წარმოშობს. მის პირობებში ძნელია, შენი უფლება-მოვალეობები ასაბუთო. იგივე საშვებულებო ანაზღაურების, საწარმოო ტრამვის შემთხვევა და ა. შ. ასეთი ფაქტები ხშირია. მსგავს შემთხვევებთან დაკავშირებით ბოლო პერიოდში  ბევრი მოქალაქე მოგვმართავს. ამ დროს არ არსებობს სამართლებრივი ნორმა, რომლის მეშვეობითაც მოქალაქეს სრულფასოვნად დავეხმარებით. სწორედ აქედან გამომდინარეა, რომ სასამართლოში დღეს უამრავი შრომითი დავაა“, - ამბობს გიორგი ჭიქაბერიძე.
იურისტთა განმარტებით, ბოლო წლების განმავლობაში არაერთხელ მომზადდა რეკომენდაციები და ცვლილებების პაკეტი, რომელიც შრომის კოდექსში ცვლილებების შეტანას ითვალისწინებდა. თუმცა, საკანონმდებლო ორგანოში მისი განხილვა, გაურკვეველი მიზეზების გამო, ყოველთვის გადაიდო.
„დროა ვიზრუნოთ იმ ადამიანებზე, რომლებიც შრომობენ და შესაბამისად, სურთ მათი უფლებები დაცული იყოს. ის ხალხი, რომელიც ბოლო პერიოდში პარლამენტთან იკრიბება და უუფლებობაზე ჩივის, პატივისცემას და ყურადღებას იმსახურებს. ჩვენ დავიწყეთ მუშაობა და მალე შრომის კოდექსის სხვა მუხლებსაც შევეხებით. შრომის კანონი თავიდან ბოლომდე შესაცვლელია, თუმცა, ამ ეტაპზე ჩვენ იმ მუხლზე ვიმუშავებთ, რომელიც უშუალოდ დამსაქმებლის მიერ დასაქმებული პირის  უფლებებზეა ორიენტირებული“, - აცხადებს საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი გუგული მაღრაძე.

Acting Labor Code and Breached Labor Rights in Georgia
“Acting Labor Code in Georgia does not protect rights of employees. It is focused on the rights of employers rather than of employees,” parliamentary majority started working on the amendments to the Labor Code after lawyers prepared relevant clarifications and workers of different enterprises in Georgia started protest demonstrations.
Members of the healthcare committee of the parliament think the Labor Code shall be fully amended. However, at the first stage they will work on the article, which regulates rights of employees and employers.
Recent frequent court hearings on this issue justify the position of the parliamentary majority. Representatives of the Kutaisi office of the Georgian Young Lawyers’ Association state increased court arguments are directly connected with the gaps in the Labor Code.
“It is fact that cases of breached labor rights have significantly increased lately and the acting Labor Code encourages this trend. Rights of employees are minimally protected here; employer can sack employees from job without any explanations, preliminary warning. It hinders lawyers to provide people with proper legal aid. Naturally, unless the law allows us to protect citizens’ rights, we will not be able to succeed regardless our effort,” said lawyer Giorgi Chikaberidze, representative of the Kutaisi office of GYLA.
Workers of the Kutaisi Metallurgic Factory, Tkibuli Mine, ChiaturManganum and Zestaponi Ferroalloy Factory held assemblies in front of the Parliament to protest their restricted rights. Protesters told humanrights.ge that they got tired of injustice and it is time for the company administrations and government of Georgia to treat them as plenipotentiary citizens.
“We are not slaves!” workers of the Kutaisi Metallurgic Factory were holding this and other banners during the assemblies which lasted two weeks in front of the parliament. “Slaves might be more respected than we are. What can we expect from them when even minimal working conditions are not created. We cannot wash up after working days; we do not have drinking water either; we have been receiving our salaries after long arguments and with delays for many years already. When we complain about it, they tell us to leave jobs if we do not like it.”
As we found out most part of civil arguments discussed at the Kutaisi City Court were about labor conditions including unfair labor contracts. People complain about oral forms of labor contracts which are actively used in Georgia in accordance to the Labor Code of Georgia and which creates plenty of problems in the country, as lawyers state.
“It is not enough when an employer employs and gives job to you. Oral agreements create problems. It is difficult to claim your rights and responsibilities in similar situation. Disagreements about holiday reimbursement, professional trauma, etc are frequent cases. Many citizens have appealed to us with these complaints. There is no legal norm which could allow us to properly assist citizen. As a result, courts are discussing plenty of labor disagreements nowadays,” Giorgi Chikaberidze said.
Lawyers clarify that many recommendations and draft-amendments, which aimed to introduce changes to the Labor Code of Georgia, were prepared for the last few years. However, legislative body usually postponed discussion of those recommendations for uncertain reasons.
“It is time to bother about people, who work and want their rights protected. These people, who have been gathering in front of the parliament lately and complained about their rights, deserve respect and attention. We started working and soon we will work on other articles of the Labor Code. Everything shall be changed in the Code but at this stage we will work only on the article which regulates rights of the employers with regard to employee,” said MP Guguli Magradze from majority.