OSCE/ODIHR-ის საბოლოო ანგარიში საქართველოს საპარლამენტო არჩევნების შესახებ
საქართველოს 2012 წლის 1 ოქტომბრის კონკურენტული  საპარლამენტო არჩევნები მნიშვნელოვანი ნაბიჯია დემოკრატიული არჩევნების განმტკიცების თვალსაზრისით და შეესაბამება  ეუთოს მიმართ აღებული ვალდებულებს. თუმცა, გადაუწყვეტელი დარჩა  „ზოგიერთი საკვანძო საკითხი“.
ამის შესახებ ნათქვამია  ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისის (OSCE/ODIHR) არჩევნების გრძელვადიანი სადამკვირვებლო მისიის საბოლოო ანგარიშში, რომელიც 21 დეკემბერს გამოქვეყნდა.
დოკუმენტში ნათქვამია, რომ საარჩევნო კამპანია მთელი პერიოდის განმავლობაში ხასიათდებოდა მოქალაქეთა აქტიურობით, მათ შორის - მასობრივი აქციებით. თუმცა, ანგარიშის ავტორები მიუთითებენ „პოლარიზებულ და დაძაბულ“ საარჩევნო გარემოზე, ხისტ წინასაარჩევნო რიტორიკასა და ძალადობის რამდენიმე ფაქტზე.
ანგარიშის თანახმად,  არჩევნების დროს ზღვარი  სახელმწიფო ორგანოებისა და მმართველი პარტიის მოქმედებას შორის ზოგჯერ  წაშლილი იყო.
ეუთოს სადამკვირვებლო მისია ასევე აფასებს საქართველოს საარჩევნო კოდექსს, სადაც „გათვალისწინებულია ეუთოს ბევრი რეკომენდაცია“ და კარგი საფუძველია დემოკრატიული არჩევნების ჩატარებისთვის, თუმცა კოდექსში რჩება ზოგიერთი ხარვეზი, მაგალითად ამომრჩევლების განსხვავებული რაოდენობა ერთმანდატიან საარჩევნო ოლქებში.
დოკუმენტში ასევე მოცემულია რეკომენდაციები, რომელიც ეხება წინასაარჩევნო პერიოდში მედიის მიერ ბალანსის დაცვას. ეს საკითხი, ანგარიშის ავტორთა პოზიციით,   მიბმულია საარჩევნო კამპანიის დაფინანსების  სამართლებრივ რეგულირებასთან. დამკვირვებლები ასევე ურჩევენ საქართველოს, კიდევ უფრო დააზუსტოს   ამომრჩეველთა სიები.
შუალედური და წინამდებარე ანგარიშების გათვალისწინებით, ეუთოს გრძელვადიანი დამკვირვებლები საქართველოს ურჩევენ გადახედოს საარჩევნო სისტემის ყოვლისმომცველ სამართლებრივ ბაზას, რამდენადაც შესაძლებელია „ზოგიერთი ტექნიკური და პროცედურული ელემენტის“  გაუმჯობესება 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებისთვის.
ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისის საბოლოო ანგარიშის სრული ვერსია ინგლისურ ენაზე იხილეთ NPO.GE-ს ვებ-გვერდზე.

Final Report of OSCE/ODIHR on Parliamentary Elections in Georgia
The 1 October parliamentary elections marked an important step in consolidating the conduct of democratic elections in line with OSCE and Council of Europe commitments, although certain key issues remain to be addressed.
It is said in the final report of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE/ODIHR) on long-term election observation mission, which was published on December 21.
The elections were competitive with active citizen participation throughout the campaign, including in peaceful mass rallies. However, the report authors stress out that the environment, however, was polarized and tense, characterized by the frequent use of harsh rhetoric and a few instances of violence.
In accordance to the report, the distinction between state activities and the campaign of the ruling party was at times blurred.
OSCE Observation Mission also evaluated the Election Code of Georgia and states that “important previous recommendations by the OSCE/ODIHR were implemented.” However, Key remaining shortcomings include the disparity of the population size among single mandate constituencies, which undermines the equality of the vote.
The document also lists recommendations about the balance in media during pre-election period. The report authors believe media issue is attached to legal regulations of funding of pre-election campaign. Observers also suggest Georgia to further verify voters’ lists.
Considering interim and final report, observers of the OSCE long-term observation mission suggest Georgia to revise overall legal basis of the election system to improve “some technical and procedural elements: for the upcoming presidential elections of 2013.