ხობის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში ახალი გამგებლის მოსვლის შემდეგ მუნიციპალიტეტის სამსახურების რეორგანიზაცია დაიწყო. გამგეობიდან დათხოვნილი თანამშრომლები აცხადებენ, რომ ისინი სამსახურიდან პოლიტიკური ნიშნით გაათავისუფლეს.
ცხრავე სამსახურის უფროსმა და 22 ტერიტორიული ორგანოს რწმუნებულმა პირადი განცხადების საფუძველზე თანამდებობა უკვე დატოვა. განცხადება საკრებულოს აპარატის 8 თანამშრომელმაც დაწერა. საკრებულოს აპარატის უფროსის, ლელა შამათავას განცხადებით, ვაკანტურ თანამდებობებზე კონკურსის გარეშე 2 ადამიანი უკვე დაინიშნა.
ხობის მუნიციპალიტეტის გამგეობის საზოგადოებასთან და მედიასთან ურთიერთობის საკითხებში მთავარმა სპეციალისტმა სალომე ქაჯაიამ ჩვენთან საუბარში აღნიშნა, რომ ის სამსახურიდან პოლიტიკური ნიშნით გაათავისუფლეს.
სამსახურიდან წასვლის თაობაზე, ასევე დაწერეს განცხადებები მისი განყოფილების თანამშრომლებმაც. „გამგებელმა ვერ განმიმარტა ჩემი გათავისუფლების კონკრეტული მიზეზი - შენი დამცველი არავინ გამოჩნდა და რა ვქნა, მეც ხომ მყავს ახალი კადრები დასანიშნიო. მართალია, პირადად ჩემთვის არავის უთქვამს, მაგრამ როგორც ამბობენ, ჩემი სამსახურიდან გაშვება ჩემი ძმის „ნაციონალების“ ახალგაზრდული ფრთის წევრობას უკავშირდება“, – გვითხრა გამგეობის ერთ-ერთმა ყოფილმა თანამშრომელმა.
სოფლის მეურნეობის განვითარების სამსახურის ყოფილი უფროსის, ანატოლი სიჭინავას თქმით, მართალია, თანამდებობიდან გათავისუფლების შესახებ განცხადება დაწერა, მაგრამ სამსახურიდან წასვლა მისი სურვილი არ ყოფილა: „პარლამენტის არჩევნებში „ნაციონალური მოძრაობის“ მაჟორიტარ კანდიდატს, გოდერძი ბუკიას დავუჭირე მხარი და ვფიქრობ, ეს არ მოეწონათ. ახალ ხელისუფლებას არ აინტერესებს პროფესიონალი და გამოცდილი კადრები, მათთვის მთავარია, რომ „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერი იყო“, - გვითხრა სიჭინავამ.
განთავისუფლებული თანამშრომლები ხობის გამგებლის ახალი მოადგილის მახარე ჩოკორაიას მხრიდან ზეწოლაზე საუბრობენ. თავად ჩოკორაია კი ჩვენთან საუბარში უარყოფს ბრალდებას და აბსურდულს უწოდებს: „მოვიდნენ და განცხადებები თავად შემოიტანეს გამგეობის კანცელარიაში. ბევრს არ სურს ჩვენთან მუშაობა, რადგან ზოგი საზღვარგარეთ აპირებს წასვლას, ზოგიც თბილისში გადადის. ჩვენ დაველაპარაკებით ყველას და შეიძლება ზოგი დაბრუნდეს კიდეც“.
ხობის მუნიციპალიტეტის გამგებელი კახაბერ ბენიძე სამსახურიდან გათავისუფლებაში პოლიტიკურ მოტივს გამორიცხავს და მასობრივად განცხადებების დაწერას თავისებურ ახსნას უძებნის: „პოლიტიკური მოტივი აქ არაფერ შუაშია. გამგეობის სხვა თანამშრომლებმა, სოფლის რწმუნებულებმაც დაწერეს განცხადებები სამსახურებიდან წასვლის შესახებ და წავიდნენ. ეს მათი სურვილით მოხდა. ალბათ, ისინი გრძნობენ მორალურ პასუხისმგებლობას. ეს ხალხი „მოქალაქეთა კავშირის“ დროსაც იყო და „ნაციონალური მოძრაობის“ დროსაც, ახლა კი იგრძნეს, რომ ჩვენთან ვერ იქნებიან და დაწერეს განცხადებები წასვლის თაობაზე“, – გვითხრა გამგებელმა.
მისივე თქმით, ახალი კადრები შესაძლოა, გამგეობაშიც კონკურსგარეშე შეირჩნენ. „ხობში ჯერ კიდევ არ არის შექმნილი საკონკურსო-საატესტაციო კომისია. ახალი კადრები მოვალეობის შემსრულებლებად ინიშნებიან“, -განმარტავს მუნიციპალიტეტის ახალი გამგებელი კახაბერ ბენიძე.

Former Employees of Khoi District Administration Speak about Their Politically Motivated Dismissals
After the new district governor took office in the Khoni district, a reorganization of service offices started at the district administration. Dismissed personnel state that they were fired on political grounds.
Heads of all nine service offices and attorneys from all 22 territories left their jobs after submitting resignation applications. Eight employees of the municipal board also submitted such applications. Lela Shamatava, the head of the municipal board office, stated that two people had already filled two vacant positions without competition.
Salome Kajaia, the chief specialist of public and media relation issues at the Khobi district administration, told us that she was fired on political grounds.
Employees from Kajaia’s division also wrote resignation letters. “The district governor could not give me a concrete reason for my dismissal; he told me: ‘Nobody has protected you, and I have no other way; I also have people who are seeking jobs.” Although nobody has told me directly, I have heard that I was fired because my brother is a member of the National Movement’s youth branch,” said a former employee of the district administration.
Former Head of the Agriculture Development Service Anatoly Sichinava said that although he wrote a resignation application, he did not want to resign. “I voted for the National Movement’s majoritarian candidate Goderdzi Bukia at the parliamentary elections, and I think they did not like it. The new government does not care about professionals and experienced personnel; the main concern for them is the membership of the Georgian Dream,” said Sichinava.
Dismissed employees complain about oppression from Makhare Chokoraia, the new district deputy governor. Chokoraia denies accusations, saying, “They came and wrote resignation letters themselves. Many of them do not want to cooperate with us; some of them want to go abroad; others intend to move to Tbilisi. We will speak with everybody, and some of them might return.”
Khobi district governor Kakhaber Benidze denies political motives in the personnel changes and explained as follows: “Political motive has nothing to do with it. Other employees of the district administration, the village attorneys, also wrote resignation applications and left their jobs. It was their wish. They might feel a moral responsibility. They occupied positions during the governance of both the Citizens’ Union and the National Movement. Now they have realized that they cannot cooperate with us and have written resignation letters,” said the district governor.
He added that the new personnel might be elected in the district administration without competition. “A competition-examination commission has not yet been established in Khobi. New employees are hired as interim specialists,” clarified Benidze.