ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტთან დაკავშირებული ცვლილებები პირველი მოსმენით განიხილება
პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი დღეს პირველი მოსმენით განიხილავს „სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში“ ცვლილებების პროექტს, რომლის თანახმადაც, ყოფილ თუ მოქმედ თანამდებობის პირებთან დაკავშირებული სისხლის სამართლის საქმეები ნაფიც მსაჯულთა განსჯადი   ხდება. საკანონმდებლო ინიციატივა პარლამენტში 14 იანვარს დარეგისტრირდა.
იუსტიციის სამინისტროს მიერ მომზადებული პროექტის თანახმად, თბილისისა და ქუთაისის სასამართლოები მიმდინარე წლიდან 2014 წლის 1-ელ ოქტომბრამდე ნაფიცი მსაჯულების მონაწილეობით იმ პირთა სისხლის სამართლის საქმეებსაც განიხილავენ, რომელთა მიმართ მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესი არსებობს. თავის მხრივ, მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესი ისეთ შემთხვევებს გულისხმობს, როდესაც სისხლის სამართლის საქმე „საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ“ კანონით განსაზღვრულ თანამდებობის ყოფილ თუ მოქმედ წარმომადგენლებს და მათთან ერთად დანაშულის ჩამდენ პირებს ეხებათ. კანონმდებლობის თანახმად, „თანამდებობის პირებში“ იგულისხმება ყველა რანგის სახელმწიფო მოხელე - პრეზიდენტით დაწყებული ადგილობრივი მმართველი ორგანოების წარმომადგენლებით დასრულებული.
მოქმედი „სისხლის სამართლის საპროცესო“ კოდექსით ნაფიც მსაჯულთა განსჯად სფეროებს განზრახ მკვლელობებთან დაკავშირებული სისხლის სამართლის საქმეები წარმოადგენს. ნაფიცმა მსაჯულებმა განაჩენი ისეთ საქმეებზე შეიძლება გამოიტანონ, როგორიცაა: განზრახ მკვლელობა დამამძიმებელ გარემოებაში (სსკ-ის 109-ე მუხლი), მკვლელობა მსხვერპლის თხოვნით (სსკ-ის 110-ე მუხლი), განზრახ მკვლელობა უეცარი, ძლიერი სულიერი აღელვების მდგომარეობაში (სსკ-ის 111-ე მუხლი), დედის მიერ ახალშობილის განზრახ მკვლელობა (სსკ-ის 112-ე მუხლი), მკვლელობა აუცილებელი მოგერიების ფარგლების გადაცილებით (სსკ-ის 113-ე მუხლი) და მკვლელობა დამნაშავის შეპყრობისათვის აუცილებელი ზომის გადაცილებით (სსკ-ის 114-ე მუხლი).

Today, the parliament’s legal committee intends to hold a first hearing on draft amendments to the Criminal Procedural Code of Georgia, according to which court juries would be authorized to discuss criminal cases involving former or acting governmental officials. The initiative was registered at the parliament on January 14.
According to the draft amendments prepared by the Ministry of Justice, the courts of Tbilisi and Kutaisi, with jury participation, will be able to discuss criminal cases of particularly high public interest. “High public interest” refers to those cases wherein former or acting government officials and their allies are charged with crimes punishable under the Law on Conflict of Interest and Corruption in Public Agencies. The law defines government officials as public servants, from the president down to representatives of local governments.
The current version of the Criminal Procedural Code allows jury members to discuss criminal cases on premeditated murders. Jury members can pass verdicts on cases such as: premeditated murders under aggravating circumstances (Article 109 of the Criminal Code of Georgia), mercy-killings (Article 110 of CCG), premeditated murder under sudden extreme emotional excitement (Article 111 of CCG), infanticide with aforethought (Article 112), murder beyond necessary defense (Article 113), and murder beyond measure necessary for catching a criminal (Article 114).