ქუთაისელი ახალგაზრდები მთავრობის სახლის მათთვის გადაცემას ითხოვენ
„ჩვენ გვჯერა, რომ ეს ხელისუფლება ხალხის ხელისუფლებაა. და თუ ეს ასეა, მაშინ დადგეს ჩვენს მხარეს და გადმოგვცეს შენობა, რომელსაც დღეს არანაირი ფუნქცია არ გააჩნია და ფაქტობრივად დაკეტილია", - ამ განცხადებას საინიციატივო ჯგუფი აკეთებს, რომელიც ახალგაზრდული არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა რამდენიმე დღის წინ, ქუთაისში შექმნეს.
ქუთაისელი ახალგაზრდები საპარლამენტო ქალაქში არსებული მთავრობის სახლის მათთვის გადაცემას ითხოვენ. როგორც ცნობილია, ახალმა ხელისუფლებამ ე.წ. შუშის სასახლე გასული წლის ნოემბერში უფუნქციოდ გამოაცხადა და ოფიციალურად გააუქმა.
„ამხელა ტრადიციების ქალაქია, რომ არაფერი ვთქვათ იმ სტატუსზე, რომელიც ქუთაისს ახლო წარსულში მიენიჭა და მოსწავლე ახალგაზრდობის სასახლე არ არსებობს. ისევე როგორც, არ არსებობს არანაირი საშუალება, რომ ახალგაზრდები განვითარდნენ და წინ წავიდნენ. ჩვენი აზრით, არ იქნება ურიგო, აღნიშნული შენობა გადმოგვეცეს და შესაბამისად, ფუნქციურად დაიტვირთოს", - აცხადებს საინიციატივო ჯგუფის ხელმძღვანელი შალვა კამლაძე.
საინიციატივო ჯგუფმა აღნიშნულ საკითხზე ადგილობრივი თვითმმართველობის წევრებთან უკვე იმსჯელა. შენობის გადაცემის თხოვნით უახლოეს დღეებში იგი  საქართველოს პრემიერ მინისტრს მიმართავს.

“We believe we have a public government. If this is true, it should stand on our side and give us this building, which has no current function and is closed,” stated the initiative group set up by representatives of youth nongovernmental organizations in Kutaisi.
Young residents of Kutaisi request ownership of this building, located in the parliamentary city;  reportedly, the new government declared the so-called glassy palace functionless in November 2012 and officially closed it.
“Kutaisi is a city with huge traditions, not to mention the status it has lately received, but it has no youth center. Local youth have no opportunities to develop and promote their skills. We believe it would be good if the aforementioned building were assigned to us so that we could give it a new function,” said Shalva Kamladze, the head of the initiative group.
The initiative group has already discussed the issue with members of the local government. Soon, they will appeal to the Prime Minister of Georgia with the same request.