„ნუ გვწამლავთ!“ - ამ ლოზუნგით არგვეთელებმა საპროტესტო აქცია გამართეს
24 იანვარს, ზესტაფონის მუნიციპალიტეტის,  სოფელ არგვეთას მოსახლეობამ კიდევ ერთი საპროტესტო აქცია გამართა. ისინი ამჯერად ე.წ. პატარა ფეროს ქარხანასთან შეიკრიბნენ. მოსახლეობა ქარხნის მუშაობის შეჩერებას ითხოვდა, რადგან მათივე თქმით, გამონალბოლქვი მათ ჯანმრთელობას ზიანს აყენებს.
„უარი კიბოს კერებს!“ „ნუ გვწამლავთ!“  „ჩვენ გვინდა სიცოცხლე!“ - საპროტესტო აქცია ამ  ლოზუნგების ფონზე მიმდინარეობდა.
„ ჩვენი მოწამვლა ყოველდღიურად ხდება ამ კვამლით. ერთ კვირაში ჩვენს სოფელში ორი ახალგაზრდა გარდაიცვალა, ორივე სიმსივნური დაავადებით. ზესტაფონი უბედურების ზონად, პატარა ჩერნობილად არის გადაქცეული. ეს საკითხი წლების მანძილზე ვერ მოგვარდა და იქნებ ახალმა ხელისუფლებამ მაინც იღონოს რამე.“_ აცხადებს საპროტესტო აქციის ერთ-ერთი მონაწილე.
ქარხნის დირექტორის ავთანდილ კოჩაძის განცხადებით კი, ქარხანა ყველანაირი სტანდარტების დაცვით ფუნქციონირებს და არანაირ მავნე ნივთიერებას არ გამოყოფს, რისი დასტურიც ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს მიერ გარემოზე ზემოქმედების შეფასების დოკუმენტია.
ქარხნის ინჟინრები აცახდებენ, რომ  თანამედროვე ტიპის გამონაბოლქვის გასაფილტრი ახალი, გერმანული სისტემა უკვე დამონტაჟებულია და ის დაახლოებით 2 კვირაში ჩაირთვება. თუმცა  მოსახლეობას ამ განცხადების არ სჯერა და შესაბამის ორგანოებს დროულ რეაგირებას თხოვს.

“Do Not Poison us!” – Argveti Residents Protested with this Slogan
On January 24, population of Argveta village in Zestaponi district held one more protest assembly near the so-called small Ferroalloy Factory. The population requested to stop working of the factory because the smoke coming from the factory damages their health.
“NO to Cancer hearths! Do not poison us! We want life!” the rally was held under these slogans.
“We are poisoned with this smoke every day. Two young people died of cancer in our village within one week time. Zestaponi has turned into a zone of disaster, into a small Chernobyl. This problem has been urgent for many years and we hope the new government will pay attention to it,” said participant of the rally.
Factory director Avtandil Kochadze said the factory works in accordance to all standards and it does not release any harmful substance; it is proved by the evaluation document on the impact on the environment issued by the Ministry of Environment and Natural Resources.
Factory engineers said modern, German filter system was already installed in the factory and it will start working in two weeks. However, local population does not believe them and request relevant institutions to react on their problem.