საქართველოს სახალხო დამცველი ბოლო დროს სახელმწიფოში მიმდინარე მოვლენებთან დაკავშირებით შეშფოთებას გამოთქვამს. კერძოდ, საპარლამენტო არჩევნების შემდგომ, მხარეთა შორის კოჰაბიტაციის მცდელობის მიუხედავად, ქვეყანაში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებში რამდენიმე სამწუხარო მომენტი გამოიკვეთა.
აშკარაა, რომ სახელმწიფოში შეიმჩნევა პოლიტიკური წრეების უკიდურესი პოლარიზაცია, რასაც საზოგადოებაში გარკვეული არაპოზიტიური განწყობა შემოაქვს. მიუხედავად იმისა, რომ ჩემთვის, როგორც სახალხო დამცველისათვის, ბევრი დადებითი გადაწყვეტილება მისასალმებელია, მინდა აღვნიშნო, რომ ბოლო პერიოდში ასევე თვალშისაცემად გახშირდა სხვადასხვა ნიადაგსა თუ საფუძველზე სიძულვილის ენის ტირაჟირება. ადგილი ჰქონდა როგორც რელიგიურ, ისე პოლიტიკურ ნიადაგზე პირთა შორის შეხლა-შემოხლას. ამას თან ერთვის საქართველოს მასშტაბით ადგილობრივ თვითმმართველობებში მიმდინარე პროცესები. რიგ შემთხვევებში ისმის მოწოდებები ძალადობის შესახებ და შესაძლოა იკვეთებოდეს ხელოვნური დაძაბულობის მაპროვოცირებელი ქმედებებიც.
მიმაჩნია, რომ ზემოხსენებული სიტუაცია და ქვეყანაში ძირითად ორ პოლიტიკურ ძალას შორის არსებული საკმაოდ დაძაბული ურთიერთობა საფრთხის შემცველია ქვეყნის დემოკრატიულ განვითარებისა და სახელმწიფო ინსტიტუტების მდგრადობისთვის. მე, როგორც საქართველოს სახალხო დამცველი, მოვუწოდებ, ერთი მხრივ, თითოეულ საჯარო მოხელესა თუ თანამდებობის პირს გააცნობიერონ მათზე დაკისრებული მოვალეობები და პასუხისმგებლობები, ხოლო მეორე მხრივ, მივმართავ საზოგადოებრივ-პოლიტიკურ ჯგუფებს განსაკუთრებული სიფრთხილით მოეკიდონ თავიანთი, თუნდაც რადიკალურად განსხვავებული პოზიციების გამოხატვის ფორმებს. აუცილებელია ყველა საჭირო ღონისძიება გატარდეს იმისთვის, რომ დღეს ქვეყნის შიგნით არსებული მდგომარეობა არ გადაიზარდოს უფრო ფართო მასშტაბის დაპირისპირებაში, ხოლო პოლიტიკური პროცესები უნდა დაუბრუნდეს დიალოგის რეჟიმს. ორივე პოლიტიკური ძალის, პირველ რიგში ხელისუფლების უპირველესი მოვალეობაა ქვეყნის უსაფრთხოებასა და დემოკრატიულ განვითარებაზე ზრუნვა.
ყველა პოლიტიკური ძალა, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები, საქართველოს თითოეული მოქალაქე, მიუხედავად განსხვავებული პოლიტიკური თუ სხვა შეხედულებებისა მაქსიმალურად შევეცადოთ მიმდინარე პრობლემების ცივილიზებული გზებით გადაჭრას, რათა თავიდან იქნას აცილებული შემდგომი შესაძლო კონფრონტაცია, ძალადობა და სიძულვილის ენის ტირაჟირება, რამაც რისკის ქვეშ შესაძლოა დააყენოს საზოგადოებრივი უსაფრთხოება და დემოკრატიული პროცესების განვითარება.

Special Statement of Public Defender of Georgia on Events Occurring in the Country
Public Defender of Georgia expresses his concern on latest developments in the country. In particular, notwithstanding the attempt of the parties to cohabitate, several regrettable instances were pointed out after the parliamentary elections.
It is apparent, that the emerging high polarization of the political circles leads to negative attitudes in the society. Despite the fact that I, as a Public Defender of Georgia perceive various positive developments, I would like to mention that more frequent expressions of hate speech on different grounds became obvious lately. Violence on both - religious and political grounds has taken place. That is supplemented by ongoing processes in local municipalities throughout Georgia. In certain instances the calls for violence and acts provocating artificial tension were also detected.
I consider the aforesaid situation and tensed relationship between two main political forces to threaten the democratic development of the state and sustainability of state institutions. I, as a Public Defender of Georgia, call each public servant or authority to realize their duties and responsibilities and also address social and political groups to attach special caution to the forms of expressing their even radically differing views.
It is essential to take all necessary measures aiming to avoid the development of the existing situation into a large scale divergence. The political processes should be reverted to a dialogue format. The prior duty of government and both political forces is to ensure the security and democratic progress of the country.
All political forces, the representatives of civil society, each citizen of Georgia despite their diverse political or other views should strive to solve existing problems in a civilized manner in order to avoid possible future confrontation, violence and expression of hate speech, which might threat the common security and advancement of democratic processes.