გიორგი არველაძე - დამკითხეს რადგან ჩემს ვებ-გვერდზე საგამოძიებო ფილმი გავიდა
ტელეკომპანია “იმედის” ყოფილი მფლობელი და დირექტორი, გიორგი არველაძე სამართალდამცავების მიერ გუშინ 17 თებერვალს მის დაკითხვას მედიაში ახლანდელ საქმიანობას უკავშირებს- ამის შესახებ სააგენტო “კავკაზ პრესი” ავრცელებს.
არველაძე ვებ-გვერდ politico.ge-ს რედაქტორია, რომლის დამფუძნებელი და მფლობელი “იმედის” ყოფილი ჟურნალისტი ზურაბ ხვისტანია.
„კავკაზ პრესის” ცნობით, არველაძემ  განაცხადა, რომ ვებ-გვერდზე ორი დღის წინ დაიდო ჟურნალისტური გამოძიება, რომელიც საპარლამენტო არჩევნების წინა დღეს 10 თვის ბარბარე რაფალციანის გარდაცვალებას  ეხება. მეორე დღეს კი, ის ფინანსთა სამინისტრის საგამოძიებო სამსახურში დაკითხვაზე დაიბარეს.
„ჩემი შეფასებით და ღრმა რწმენით ეს არის გაგრძელება იმ პროცესისა, რომელიც დღეს საქართველოში მიმდინარეობს და რომელიც თვისუფალ, განსხვავებულ და კრიტიკული სიტყვის დევნას ითვალისწინებს. ჩემ მიმართ კითხვები აქამდე არავის გასჩენია და ამ კითხვების გაჩენა ჩვენი პორტალის ონლაინ სივრცეში გაშვებას და ჟურნალისტურ გამოძიებას საეჭვოდ დაემთხვა", - განაცხადა არველაძემ.
არველაძე ამბობს, რომ მან არ იცის რა საქმესთან დაკავშირებით იყო დაკითხული, თუმცა განმარტავს, რომ კითხვები ტელეკომპანია „იმედს" უკავშირდებოდა.
მისივე თქმით, ერთ-ერთმა გამომძიებელმა დაკითხვის დროს უთხრა, რომ ის მათი ხშირი სტუმარი იქნება.
„ეს არის მცდელობა, რომ ჩვენ რაღაცეების გვეშინოდეს და ამის საფასურად გავჩუმდეთ. ასეთი მასშტაბით ზეწოლა არაკონტროლირებად მედიაზე საქართველოში არასდროს მახსოვს", - აღნიშნა არველაძემ და საერთაშორისო საზოგადოებას მიმდინარე პროცესებზე რეაგირება სთხოვა.
ვებ გვერდ "ნეტგაზეთის" ცნობით, ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურში აცხადებენ, რომ არველაძის დაკითხვა არ უკავშირდება მის ჟურნალისტურ საქმიანობას და რაფალიანცის საქმეზე მასალის გამოქვეყნებას.

Giorgi Arveladze: they interrogated me because an investigative movie was posted on my website
Former owner and director of Imedi TV Giorgi Arveladze connected his interrogation on February 17 to his current media activity, Caucasus Press news agency reports.
Arveladze is the editor of politico.ge website which was founded and owned by former Imedi journalist Zurab Khvistani.
According to the Caucasus Press, Arveladze said he had posted journalistic investigation about the death of 10-month-old Barbare Rapalyan on the website. Arveladze was called to interrogation at the Investigation Service of the Ministry of Finance next day after the video was published.
“I truly believe this is the continuation of the ongoing process in Georgia that is oppression on free, different and critical opinions.  They had no questions to me but after the journalistic investigation appeared on the website, questions appeared,” Arveladze stated.
Arveladze said he does not know in connection with what case he was interrogated although clarifies that questions were related to Imedi TV.
According to him, one of the investigators even told him that he would be frequent guest there.
“This is an attempt to scare us and make us keep silence.  I have never seen such large scale pressure on uncontrolled media in Georgia,” Arveladze stressed and asked international society to respond to the processes.
According to Netgazeti website, Investigation Service of the Ministry of Finance claims that Arveladze’s interrogation is not related to his journalistic activity and posing of investigation of Rafalyan’s case.