ქიმერიძეების ოჯახს სოციალური დახმარება შეუწყდა
2013 წლის 27 თებერვალს ერთი წელი სრულდება სოლომონ ქიმერიძის გარდაცვალებიდან. ხაშურის რაიონის სოფელ ქვიშხეთში მცხოვრები სოლომონ ქიმერიძე ხაშურის შს სამმართველოს შენობაში დაიღუპა, ის მესამე სართულიდან გადმოვარდა და სიცოცხლისთვის საშიში დაზიანებები მიიღო.
როგორც ადამიანის უფლება ცენტრს ოჯახის წევრებმა აცნობეს, 2013 წლის 22 თებერვლიდან ქიმერიძეების ოჯახს სოციალური დახმარება შეუწყდა. ხაშურის სოციალური სუბსიდიების სააგენტოს გადაწყვეტილებით, 373 ოჯახს სოციალური დახმარებები შეუწყდა. ხაშურის სოციალური მომსახურების ცენტრის ხელმძღვანელი გოჩა ბარბაქაძე აცხადებს, რომ დასახელებული 373 ოჯახის წევრები შემოსავალს მალავდნენ. ,,დახმარება სოციალური მომსახურების სააგენტომ შემოსავლების სამსახურზე დაყრდნობით შეწყვიტა“ – აცხადებს ბარბაქაძე. მისი თქმით, აღნიშნული ოჯახის წევრები შემოსავლის წყაროებს მალავდნენ, ხოლო მათი აღმოჩენისთანავე მკაცრი გადაწყვეტილება მიიღეს. სოციალური სუბსიდიების სააგენტოში აცხადებენ, რომ მონაცემების გადამოწმების შემდეგ მოხდება გარკვეულ ოჯახებზე დახმარების გაცემა.
რაც შეეხება სოლომონ ქიმერიძეს,  შსს ოფიციალურ ვერსიაში წერია: „დაკითხვის დროს ბრალდებული სოლომონ ქიმერიძე ხაშურის რაიონულ სამმართველოს ადმინისტრაციული შენობის მესამე სართულიდან მეორე სართულზე კიბეებზე ჩამოსვლისას კიბის მოაჯირიდან გადმოვარდა და დაეცა პირველი სართულის ფოიეში, რის შედეგადაც მიიღო სხეულის მრავლობითი დაზიანებები. პოლიციის თანამშრომლების მიერ დაუყოვნებლივ გამოძახებული იქნა ადგილზე სასწრაფო სამედიცინო დახმარების ბრიგადა და სოლომონ ქიმერიძე გადაყვანილი იქნა ხაშურის რაიონულ საავადმყოფოში. 2012  წლის 28 თებერვალს, სიცოცხლესთან შეუთავსებადი ტრამვების გამო, ბრალდებული სოლომონ ქიმერიძე გარდაიცვალა“,  - წერია შსს-ს ოფიციალურ განცხადებაში.
აღნიშნული განცხადების არ სჯერათ თავად სოლომონ ქიმერიძის ოჯახს. მისი შვილი გივი ქიმერიძე დღეს ჩვენთან საუბარში აცხადებს, რომ საქმის გამოძიება ხელახლა მოითხოვეს.
„ჩვენ აჩევნების შემდეგ მოვითხოვეთ საქმის ხელახალი გამოძიება რადგან იმ დროს ჩვენ გვაშინებდნენ. ჩვენთან მოდიოდნენ ზურაბ ზულიაშვილი და კობა სუთიაშვილი და ფულს გვთავაზობდნენ გაჩუმების სანაცვლოდ. ჩვენ საქმის ობიექტურად გამოძიებას და იმ პირების დასჯას მოვითხოვთ, რომელთა ბრალეულობაც საქმის გამოძიების შემდეგ გამოიკვეთება“, - განაცხადა გივი ქიმერიძემ. 47 წლის სოლომონ ქიმერიძე ხასურის პოლიციის რიონულ შენობაში ეჭვმიტანილის სტატუსით იკითხებოდა.

Kimeridze Family is Ceased to be Given Social Aid
On February 27 in 2013 a year passed after the death of Solomon Kimeridze. Solomon Kimeridze, resident in the village Kvishkheti of Khashuri district died in the Internal Affairs Department  in Khashuri as a result of falling from the third floor and receiving life-threatening injuries.
As the Human Rights Centre is informed by the family members, Kimeridze family was ceased to be given social aid since February 22 of 2013. According to the decision of Khashuri social subsidy agency, 373 families were ceased to be given social aids. . Gocha Barbakadze, the head of Khashuri social service agency states that members of 373 families named above concealed their incomes. “Social service agency quitted the aid on the basis  of information of State Revenue Service ”-states Barbakadze. According to him, the family members mentioned above concealed the source of their income and when it became obvious a strict decision was made. As they say in the social subsidy agency, they will give aids to some families when they crosscheck the data.
As for Solomon Kimeridze, Ministry of Internal Affairs (MIA) official statement says: ,: “During questioning accused Solomon Kimeridze fell off from the third floor banister when he was coming down to the second floor in Khashuri district agency  and dropped in the first floor hall, and got multiple body injuries. The ambulance car was called immediately by the police who took Solomon Kimeridze to the Khashuri district hospital. Because of the life threatening injuries, accused Solomon Kimeridze died on February 28 in 2012”.
The family of Solomon Kimeridze does not believe in the truthfulness of this statement.. His son Givi Kimeridze states that they demanded new investigation.
“We demanded  new investigation after election, because investigation threatened us at  that time. Zurab Zuliashvili and Koba Sutiashvili visited us and offered us some money in return of silence. We demand to hold an objective investigation  and punish people whose culpability will be obvious after the investigation”,-stated Givi Kimeridze. 47 year Solomon Kimeridze was being questioned as a suspect person in the Khashuri district police agency.