პროკურატურა ტელეკომპანია „იმედის“ დარბევის საქმეს მიუბრუნდა
საქართველოს პროკურატურამ დაიწყო ჟურნალისტების ინდივიდუალური საჩივრების   ხელახლა შესწავლა,  2007 წლის 7 ნოემბერს ტელეკომპანია „იმედის“ დარბევის ფაქტთან დაკავშირებით.
იმდროინდელი მოვლენების თვითმხილველმა და ერთ-ერთმა მომჩივანმა ჯონი კალანდაძემ, „ტელეიმედის“ საინფორმაციო პროგრამის მთავარმა პროდიუსერმა,   Media.Ge-ს აცნობა,  რომ  ის გასულ კვირას უკვე იმყოფებოდა პროკურატურაში.
„გამომძიებელს 2007 წლის ნოემბერში „ტელეიმედში“ მომხდარ ამბებზე ვესაუბრე, თავად მიმიწვიეს, თუმცა დაზარალებულის თუ მოწმის სტატუსტით-ვერ გეტყვით“, უთხრა Media.Ge-ს ჯონი კალანდაძემ, რომელმაც დააზუსტა, რომ პროკურატურა 2007 წლის ნოემბრის მოვლენებს სწავლობს,  „ტელეიმედის“ საკითხი ცალკე ფრაგმენტად არის გამოყოფილი.
2007 წლის 7 ნოემბერს, ოპოზიციის მრავალდღიანი საპროტესტო აქცია, პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის გადაყენების მოთხოვნით,  პოლიციის სპეცრაზმის მიერ განხორციელებული დარბევით დასრულდა. დაზარალდნენ ჟურნალისტებიც, რომლებიც პროტესტანტებსა და პოლიციელებს შორის შეტაკებებს აშუქებდნენ. იმავე დღეს სპეცრაზმი ტელეკომპანია "იმედში" შეიჭრა და იქაურობა დაარბია, დააზიანა აპარატურა. ჟურნალისტებს ჩამოართვეს მობილური ტელეფონები და შენობა დაატოვებინეს. ამის შემდეგ ტელეკომპანიის მაუწყებლობა შეწყდა და მხოლოდ იმავე წლის 26 დეკემბერს აღდგა. იმ დროს ტელეკომპანია აწ გარდაცვლილი ბიზნესმენის, ბადრი პატარკაციშვილის, საკუთრებაში იყო. ის  ოპოზიციას ღიად ემხრობოდა და,  ხელისუფლების მტკიცებით, საპროტესტო აქციებს აფინანსებდა.
„ტელეიმედიდან " წამოსულმა ჟურნალისტებმა მათი  ფუნდამენტური უფლებების დარღვევა პროკურატურაში კოლექტიურად გაასაჩივრეს,  მოითხოვეს რა მორალური და მატერუალური კონპენსაცია. ჟურნალისტების საჩივარს არსებითი რეაგირება  არ მოჰყოლია, მოგვიანებით, ტელეიმედის "  ყოფილმა თანამშრომლებმა, 12-მა ადამიანმა,  პროკურატურას განმეორებით, ამჯერად,  ინდივიდუალურად მიმართა. ამის შემდეგ, 2010 წელს, უფლებადამცველი ორგანიზაცია   "ადამიანის უფლებათა პრიორიტეტის" დახმარებით,  ჟურნალისტებმა სტრასბურგის ადამიანის უფლებათა დაცვის სასამართლოს მიმართეს, სასამართლომ საქმე „გიორგი ახვლედიანი და სხვები საქართველოს წინააღმდეგ“  წარმოებაში მიიღო, ჟურნალისტების საქმის შესწავლა დღემდე მიმდინარეობს.
ჯონი კალანდაძემ Media.Ge-ს უთხრა, რომ სტრასბურგის სასამართლოში საქმის დაძვრის შემთხვევაში, მოპასუხედ საქართველოს ხელისუფლება, კერძოდ, იუსტიციის სამინისტრო გამოვა, მაგრამ მას დღევანდელი ხელისუფლების მიმართ პრეტენზია არ აქვს.
კალანდაძემ დასძინა, რომ იუსტიციის მინისტრი თეა წულუკიანი მათი საქმით დაინტერესდა,  ამ საკითხზე მასთან  საუბარიც გაიმართა.
ჟურნალისტის აზრით, დღევანდელი ხელისუფლება, რამდენადაც მას  2007 წლის მოვლენებთან კავშირი არ აქვს, სტრასბურგის სასამართლოში მოპასუხე მხარე ვერ იქნება.
მერაბ მეტრეველმა, „ტელეიმედის“  კიდევ ერთმა ყოფილმა ჟურნალისტმა, რომელმაც ასევე ინდივიდუალურად იჩივლა,  Media.Ge-ს უთხრა, რომ პროკურატურიდან მასაც დაუკავშირდნენ.
„როგორც ჩანს, ყველა იმ ადამიანს გვიკავშირდებიან, ვისი საჩივარიც დღემდე პროკურატურაში დევს“, თქვა მერაბ მეტრეველმა.

Prosecutor’s Office of Georgia re-started examination of individual complaints lodged by journalists in regard to the November 7, 2007 raid into Imedi TV.
Joni Kalandadze, one of the witnesses and complainants, chief producer of TV Imedi news program told Media.Ge that he was visiting the Prosecutor’s Office last week.
“I talked to the prosecutor about the November 2007 events having taken place at Imedi TV premises. I was visiting the prosecution upon their invitation, but I can’t tell exactly whether I had been summoned as a witness or a victim,” said Joni Kalandadze reporting to Media.Ge. He thereby specified that the Prosecutor’s Office is re-examining the November 2007 events, Imedi TV case is a separate fragment to study.
On November 7, 2007 a multi-day opposition rally demanding President Saakashvili's step-down ended up with the dispersal of the rally participants by the riot police. The journalists covering the attacks between policemen and protestors were injured too. On the same day the riot police raided the Imedi TV premises, having damaged the equipments. The journalists were seized mobile phones and made to leave the building. Afterwards the TV company went off the air. TV broadcasting was resumed on December 26, 2007. At the time the TV company was owned by late business tycoon Badri Patarkatsishvili. He was then openly supporting the opposition, and according to the government’s allegations, he was funding the rallies organized by the opposition. The journalist having quit Imedi TV appealed the violation of their fundamental rights at the Prosecutor’s Office, requesting compensation for moral and financial damage. No substantial response was provided to the journalists’ complaint. Later on 12 of Imedi TV employees applied to the Prosecutor’s Office individually. With the support rendered by Human Rights Priority, the European Court of Human Rights in Strasbourg. The Court accepted the application ‘Giorgi Akhvlediani and Others Against Georgia’ for further proceeding, the study into the case lodged by the journalists is still being on.
Reporting to Media.Ge Joni Kalandadze said if the case moves further on at Strasbourg Court the Georgian authorities and the Ministry of Justice in particular, will be representing the defendant party, but to the incumbent government the Ministry has got no claims to raise.
Minister of Justice Tea Tsulukiani, Kalandadze added, got concerned into their case, and consequently the discussion was held over the issue.
Incumbent authorities, the journalist thinks, having no links with the 2007 events cannot represent the defendant atStrasbourg Court.
Merab Metreveli, another former Imedi TV journalist, having lodged an individual complaint, told Media.Ge that he had been contacted from the Prosecutor’s Office. “Seemingly everyone whose complaints are in place at the Prosecutor’s Office are being contacted,” said Merab Metreveli.