საია თბილისის მერს ღია წერილით მიმართავს
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის მიერ, მიმდინარე წლის  11 თებერვალს თბილისის მერიაში წარდგენილი იქნა განცხადება საჯარო ინფორმაციის გაცემის მოთხოვნით. განცხადების მიხედვით, საია ითხოვდა ინფორმაციას თბილისის მთავრობის მიერ დაფუძნებული ორი იურიდიული პირისთვის - ააიპ „ძველი ქალაქის რეაბილიტაციისა და განვითარების ფონდისა“ და ააიპ „თბილისის განვითარების ფონდისთვის“, 2005 წლიდან - 2011 წლის 5 ივლისამდე ჯამში  367 მილიონ ლარზე მეტი გადარიცხული თანხის ხარჯვის თაობაზე. კერძოდ, თბილისის მერიას უნდა გაეცა ინფორმაცია იმის შესახებ, თუ
1. რა ოდენობის თანხა გაიხარჯა - ძველი ქალაქის რეაბილიტაციისა და განვითარების ფონდისა და თბილისის განვითარების ფონდის მიერ, ქ. თბილისში აღდგენილ და რეაბილიტირებულ თითოეულ ობიექტზე ცალ-ცალკე;
2. უშუალოდ რომელი კომპანიები ასრულებდნენ სამუშაოებს ფონდების მიერ, აღდგენილ და რეაბილიტირებულ თითოეულ ობიექტზე ცალ-ცალკე;
3. ვის მიერ და რა ფორმით ხდებოდა, თითოეული ობიექტის აღდგენა და რეაბილიტირების მიზნით შემსრულებელი კომპანიების შერჩევა.
აღნიშნულ განცხადებასთან დაკავშირებით, თბილისის მერიის მიერ წარმოდგენილი იქნა  კორესპონდენცია, რომლის მიხედვითაც თბილისის მერიის პოზიციით, მოთხოვნილი ინფორმაციის მიღების მიზნით, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციას - ააიპ თბილისის განვითარების ფონდისთვის უნდა მიემართა შემდეგ მისამართზე: - თბილისი, აღმაშენებლის გამზირი #65, ოფისი #1.
მიუხედავად იმისა, რომ კანონმდებლობით გათვალისწინებულ შემთხვევაში, მერია უშუალოდ იყო ვალდებული  განცხადება თბილისის განვითარების ფონდში გადაეგზავნა, საიამ გაითვალისწინა თბილისის მერიის  „რჩევა“  და 2013 წლის 11 მარტს მართლაც მიმართა წერილობით თბილისის განვითარების ფონდს და საფოსტო გზავნილი მერიის მიერ მითითებული მისამართზე (თბილისი, აღმაშენებლის გამზირი #65, ოფისი #1) გაგზავნა. თუმცა, მიმდინარე წლის 12 მარტს საფოსტო გზავნილი უკან იქნა დაბრუნებული იმ მოტივით, რომ ადრესატი მითითებულ მისამართზე არ ირიცხებოდა.
მიგვაჩნია, რომ იმ ფონზე, როდესაც საუბარია კერძო სამართლის იურიდიული პირების მიერ თბილისის ბიუჯეტიდან გადარიცხული ასეულობით  მილიონი ლარის გაუმჭვირვალედ ხარჯვაზე და საზოგადოებისთვის დღემდე უცნობია ფონდების მიერ გაწეული საქმიანობის შესახებ,  თბილისის მერიაში წარდგენილი  ანგარიშები (მიუხედავად იმისა, რომ ანგარიშების გაცემის ვალდებულება თბილისის მერიას სასამართლოს მიერ კანონიერ ძალაში შესული გადაწყვეტილებით აქვს დაკისრებული), მერიის მიერ თბილისის განვითარების ფონდის მისამართის არასწორი მითითება, მიუღებელია და კიდევ უფრო მეტ კითხვას ბადებს ფონდის მიერ განხორციელებული საქმიანობის შესახებ.
შესაბამისად, გთხოვთ, თავად უზრუნველყოთ,  ერთის მხრივ საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის მიერ, მიმდინარე წლის  11 თებერვალს თბილისის მერიაში წარმოდგენილი განცხადებით  მოთხოვნილი ინფორმაციის გაცემა, ხოლო მეორეს მხრივ მოგვაწოდოთ ააიპ თბილისის განვითარების ფონდის ის მისამართი სადაც ფაქტობრივად არის ფონდი განთავსებული.

GYLA Addresses Tbilisi Mayor with an Open Letter
On February 11, Georgian Young Lawyers’ Association submitted an application in Tbilisi City Hall requesting access to public information. In particular, GYLA requested information about spending of funds transferred to two legal entities – non commercial legal entity Old City Rehabilitation and Development Fund and non commercial legal entity Tbilisi Development Fund from 2005 to July 5, 2011, total of more than GEL 367 million. In particular, Tbilisi City Hall was requested to provide access to the following public information:
1. Amount of funds spent by Old City Rehabilitaiton and Devleopment Fund, and Tbilisi Development Fund for each individual object restored and rehabilitated in Tbilisi;
2. Specific companies that performed works commissioned by the funds for rehabilitation and restoration of each individual object;
3. Who selected companies for performing restoration and rehabilitation of each individual object, and how;
Tbilisi City Hall responded in written that GYLA should apply to the non-commercial legal entity Tbilisi Development Fund located at65 Aghmashenebeli Avenue, Tbilisi, Office N1, to receive the information.
Even though Tbilisi City Hall was legally obligated to refer the application of GYLA to the Fund for further actions, GYLA took the city hall’s “advice” and applied to the Fund on March 11, 2013, with a letter sent to the address indicated above (65 Aghmashenebeli Avenue, Tbilisi, Office N1). The letter was returned to the sender with a note “Not at this address”.
We believe that in view of evident lack of transparency of spending hundreds of millions of GEL transferred from Tbilisi budget to legal entities of private law, lack of public’s knowledge of what these funds do, lack of public access to reports submitted by the fund to Tbilisi City Hall (even though the city hall is legally obligated under court’s decision to provide access to these reports), communication of wrong address by Tbilisi City Hall is unacceptible and raises more questions about activities of the fund.
Therefore, we apply to you with a request to provide access to information requested by GYLA’s application submitted to the city hall on February 11, 2013, and also to provide us with a factual address of the non-commercial legal entity Tbilisi Development Fund.