პრესკონფერენცია ადამიანის უფლებათა ცენტრში - საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილება ზეგავლენას მოახდენს შუალედურ არჩევნებზე
ხვალ, 18 აპრილს, 14:30 საათზე, ადამიანის უფლებათა ცენტრი აწყობს პრესკონფერენციას საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებასთან დაკავშირებით, რომლის თანახმად, არაკონსტიტუციურად იქნა ცნობილი საქართველოს საარჩევნო კოდექსის 116-ე მუხლის მე-7 ნაწილით გათვალისწინებული დისკრიმინაციული შეზღუდვა საინიციატივო ჯგუფის მიერ წარდგენილი მაჟორიტარი კანდიდატისთვის.
11 აპრილს საკონსტიტუციო სასამართლომ დააკმაყოფილა ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ მომზადებული კონსტიტუციური სარჩელი „საქართველოს საარჩევნო კოდექსის“ 116-ე მუხლის მე-7 ნაწილის ერთ-ერთი სადავო დებულების არაკონსტიტუციურად ცნობის შესახებ.
საკონსტიტუციო სასამართლოს ეს გადაწყვეტილება ზეგავლენას მოახდენს 27 აპრილს ნაძალადევის, ბაღდათისა და სამტრედიის საარჩევნო ოლქებში დანიშნულ შუალედურ მაჟორიტარულ არჩევნებზე, ვინაიდან არაკონსტიტუციური ნორმა ძალადაკარგულად ცნობილია საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილების გამოქვეყნების მომენტიდან.
„საქართველოს საარჩევნო კოდექსის“ 116-ე მუხლის მე-7 ნაწილის სადავო დებულების მიხედვით,  მაჟორიტარი დეპუტატობის დამოუკიდებელ კანდიდატს საოლქო საარჩევნო კომისიისთვის მხარდამჭერ ამომრჩეველთა ხელმოწერების სიასთან ერთად, ცესკოს მითითებულ ანგარიშზე მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის მიერ 5000-ლარიანი დეპოზიტის განთავსების დამადასტურებელი საბანკო დოკუმენტიც უნდა წარედგინა.
საქართველოს ორგანული კანონის „საქართველოს საარჩევნო კოდექსის“ 116-ე მუხლის მე-7 ნაწილის თანახმად, აღნიშნულ დეპოზიტზე შეტანილი თანხა კანდიდატს სრულად უბრუნდებოდა მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ შესაბამის არჩევნებში მიიღებდა არჩევნებში მონაწილე ამომრჩეველთა ხმების 10 პროცენტს მაინც. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ეს თანხა ირიცხებოდა საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტში. ამავე მუხლის მე-12 ნაწილის შესაბამისად, „საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე რეგისტრაციაში არ ატარებდა საქართველოს პარლამენტის წევრობის კანდიდატს, თუ დარღვეულ იყო ამ მუხლის მე-7 პუნქტით განსაზღვრული მოთხოვნები და ვადა. ამრიგად, იმ შემთხვევაში, თუ შესაბამისი საარჩევნო სუბიექტობის კანდიდატი არ წარადგენდა  5000-ლარიან დეპოზიტის განთავსების დამადასტურებელ საბანკო დოკუმენტს, იგი არ იქნებოდა გატარებული რეგისტრაციაში.
აღნიშნულ მოთხოვნას საარჩევნო კოდექსი ითვალისწინებდა მხოლოდ ერთი საარჩევნო სუბიექტის, კერძოდ - ამომრჩეველთა საინიციატივო ჯგუფის მიერ წარდგენილი მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის მიმართ. ამგვარი სავალდებულო მოთხოვნა არ იყო გათვალისწინებული მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის წარმდგენი სხვა ისეთი საარჩევნო სუბიექტების შემთხვევაში, როგორიცაა - პოლიტიკური პარტია ან საარჩევნო ბლოკი.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა საკონსტიტუციო სასამართლოში წარმომადგენლობა გაუწია მოქალაქე ბესიკ ადამიას, რომელიც საპარლამენტო არჩევნებში მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი იყო და კანონით ევალებოდა 5000 ლარის გადახდა. ადამიანის უფლებათა ცენტრმა მიიჩნია, რომ ამგვარი სავალდებულო მოთხოვნის დადგენა არჩევნებში მონაწილეობის მიმღებ თანასწორ სუბიექტებს შორის, მხოლოდ ერთი სუბიექტისადმი წარმოადგენდა საქართველოს კონსტიტუციის მე-14 მუხლით  გათვალისწინებული, კანონის წინაშე სამართლიანი თანასწორობის პრინციპის დარღვევას.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს საკონსტიტუციო სასამართლოში კიდევ ერთი სარჩელი აქვს წარდგენილი, რომლითაც მაჟორიტარული საარჩევნო ოლქების ფორმირების წესის კონსტიტუციასთან შეუსაბამობაა გასაჩივრებული. მოსარჩელეები - უჩა ნანუაშვილი და მიხეილ შარაშიძე მიიჩნევენ, რომ საარჩევნო კოდექსის ეს მუხლი არ შეესაბამება კონსტიტუციის მე-14 მუხლს, რომელიც ადამიანის სხვადასხვა ნიშნით დისკრიმინაციას კრძალავს.
საარჩევნო პროცესის მონიტორინგის პროექტი, რომლის ფარგლებშიც მომზადდა კონსტიტუციური სარჩელები, საქართველოში აშშ-ის საელჩოს და ფონდ „ეროვნული წვლილი დემოკრატიისათვის“ (NED)-ის ფინანსური მხარდაჭერით ხორციელდება. ადამიანის უფლებათა ცენტრს მონიტორინგში ასევე მხარდაჭერას უწევს ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტი.

Press-Conference at Human Rights Center – Decision of the Constitutional Court Will Impact the Interim Elections
On April 11, the Constitutional Court upheld the constitutional suit of Human Rights Center about declaring one of arguable provisions in the Article 116 Part VII of the Election Code of Georgia non-constitutional.
This decision of the Constitutional Court of Georgia will impact the scheduled interim parliamentary elections in Nadzaladevi, Bagdati and Sametredia DECs on April 27 because the non-constitutinal norm is annulled from the moment the decision of the Constitutional Court is published.
According to the arguable provisions in the Article 116 Part VII of the Election Code of Georgia, alongside the list of supporting voters independent majoritarian candidate shall provide the Central Election Commission with the bank notification that he/she has 5 000 lari deposit in it.
According to the Article 116 Part VII of the Organic Law of Georgia Georgian Election Code”, “the money allocated on the mentioned deposit will be completely returned to the candidate if she/he gains at least 10% of votes in the relevant elections. Otherwise, the money will be transferred to the state budget of Georgia.” Part XII of the same article states: “the chairperson of the district election commission will not register the candidate for the parliamentary elections of Georgia if: …the requirements and terms of Part VII are breached.So, if a candidate of relevant election subject does not provide the bank notification on 5 000 GEL deposit, he will not be registered.
The law envisaged this particular provision for only one election subject – majoritarian candidate named by the initiative group of voters. The same requirement was not envisaged for other majoritarian candidates or election subjects like political party or an election block.
Human Rights Center represented Besik Adamia at the Constitutional Court, who was a majoritarian candidate during the parliamentary election and law required him to pay 5000 GEL.  Human Rights Center believes that establishment of similar obligations for equal election subjects participating in the election, contradicts the Article 14 of the Constitution of Georgia which guarantees just equality principle before the law.
Human Rights Center has lodged another constitutional suit to the Constitutional Court where Center claims that formation of majoritarian election districts contradicts the Constitution of Georgia. Suitors – Ucha Nanuashvili and Mikheil Sharashidze believe this particular article of the Election Code of Georgia does not comply with the Article 14 of the Constitution which prohibits discrimination on different grounds.
The constitutional suits were prepared in the framework of the Project about the Monitoring of Election Process that is implemented with financial support of the US Embassy in Georgia and Netional Endowment For Democracy (NED). Norwegian Helsinki Committee also assists the Human Rights Center in the monitoring process.