ხატიაშვილის შეფასებით, ადვოკატ გაბაიძეზე ძალადობა განხორციელდა, რაც დაუშვებელია
საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარის ზაზა ხატიაშვილის შეფასებით, ადვოკატ გოგიტა გაბაიძეზე ძალადობა განხორციელდა, რაც დაუშვებელია.
ამის შესახებ ხატიაშვილის მიერ გავრცელებულ განცხადებაშია აღნიშნული.
"სააკაშვილის რეჟიმის  მმართველობის  ცხრა წლის განმავლობაში ყველაზე მეტად ადვოკატთა კორპუსი დაზარალდა. 157 ადვოკატი გაასამართლეს. ხდებოდა ზეწოლის ფაქტები ადვოკატებზე და მათი ოჯახის წევრებზე, რათა ადვოკატებს უარი ეთქვათ თავისი პროფესიული ვალდებულებების შესრულებაზე. მიმდინარეობდა ადვოკატების მიმართ ღირსების შემლახველი მოპყრობა, რაც გახდა იმის საფუძველი, რომ ადამიანის უფლებადამცავმა საერთაშორისო ორგანიზაციებმა საადვოკატო საქმიანობა საქართველოში შეაფასეს, როგორც რისკის სფერო. როგორც ჩანს, ახალმა ხელისუფლებამ წარმატებით აიტაცა წინა ხელისუფლებისაგან ადვოკატების დევნა და ღირსების შემლახველი მოპყრობის პრაქტიკა, რაც აღმაშფოთებელია და გაუგონარი ფაქტია სამართლიანობის აღდგენის ლოზუნგით მოსული ხელისუფლების მხრიდან. 11 აპრილს განხორციელდა ძალადობა ადვოკატ გოგიტა გაბაიძეთან მიმართებაში. 2013 წლის 11 აპრილს ადვოკატი გოგიტა გაბაიძე მივიდა ფინანსური პოლიციის განყოფილებაში საადვოკატო უფლებამოსილების განხორციელების მიზნით, ადვოკატს ჩააბარებინეს  ორივე მობილური ტელეფონი. ამის შემდეგ, იქ მყოფმა ფორმიანმა პიროვნებამ მოსთხოვა ადვოკატს მოეხსნა საათი, ბეჭდები და სამაჯური. ასევე, ადვოკატს მოსთხოვეს ფეხზე გახდა და მოუნდომეს გაჩხრეკვა. ესეც არ იკმარეს და ადვოკატის შემოწმებას აპარატურის გამოყენებით შეეცადნენ. როდესაც გაოგნებულმა ადვოკატმა იკითხა, თუ რატომ ხდებოდა ამგვარი უკანონობა,  მათ გოგიტა გაბაიძეს უთხრეს, რომ ასეთი ბრძანება ჰქონდათ მიღებული. უკანონო მოპყრობით ადვოკატ გოგიტა გაბაიძეს ხელი შეუშალეს თავისი საადვოკატო უფლებამოსილების შესრულებაში.  ადვოკატი  იძულებული  გახდა ფინანსური პოლიციის შენობა დაეტოვებინა. შევახსენებ ჯერ კიდევ ეიფორიაში მყოფ ახალ ხელისუფლებას, რომ ამგვარი მოქმედება ეწინააღმდეგება გაერო-ს დადგენილებას ადვოკატის როლის შესახებ გაერთიანებული ერების ძირითად პრინციპებს ადვოკატის როლთან დაკავშირებით (1990): რითაც ხელმძღვანელობს მთელი ცივილიზებული სამყარო ადვოკატებთან მიმართებაში. მუხლი 16 მიუთითებს, რომ "ხელისუფლებამ უნდა უზრუნველყოს, რომ ადვოკატებს (ა) შეუძლიათ, შეასრულონ თავიანთი პროფესიული ფუნქციები დაშინების, დაბრკოლების, შევიწროების ან უადგილო ჩარევის გარეშე; (ბ) აქვთ შესაძლებლობა, შეხვდნენ და გაუწიონ კონსულტაცია თავიანთ კლიენტებს როგორც ქვეყნის შიგნით, ასევე მის ფარგლებს გარეთაც; (გ) არ განიცდიან და არ ემუქრებათ სამართლებრივი დევნა, ადმინისტრაციული, ეკონომიკური ან სხვა სანქციები აღიარებული პროფესიული მოვალეობების, სტანდარტების და ეთიკის შესაბამისად მოქმედებისას". და ბოლოს, მინდა, აღვნიშნო, რომ სააკაშვილს და მის ჩინოვნიკებს თავიდანვე არ დაუწყიათ ის უკანონობების კასკადი, რაც მათ შემდგომ ჩაიდინეს. ხადურის ან მისი უწყების მხრიდან ეს არ არის პირველი შემთხვევა სამოქალაქო სექტორთან მიმართებაში. ადვოკატთა ასოციაცია მოუწოდებს ნოდარ ხადურს, გონს მოვიდეს და ადვოკატებს ხელი არ შეუშალოს უფლებამოსილების განხორცილებაში, რაც ქვეყნის იმიჯს დააზარალებს. ადვოკატთა ასოციაცია საჩივრით მიმართავს მთავარ პროკურორს და მოითხოვს იმ პირის დასჯას, ვინც გასცა ბრძანება ადვოკატის უფებამოსილების განხორციელებაში ხელის შეშლის გამო", - აღნიშნულია განცხადებაში.

Khatiashvili States Lawyer Gabaidze Was Intimidated that Is Inadmissible
Chairman of the Georgian Bar Association Zaza Khatiashvili said lawyer Gogita Gabaidze was intimidated that was inadmissible fact.
Khatiashvili’s statement about the issue:
“During nine-year governance of Saakashvili’s regime institute of lawyers was mostly targeted in the country. 157 lawyers were judged. Lawyers and their family members were harassed to compel them to refuse to implement their professional duties. Lawyers were degraded that encouraged international human rights organizations to evaluate activities of lawyers in Georgia as the risk field. Apparently, the new government successfully studied the lesson of the previous government and continued degrading of lawyers that is astonishing fact and unexpected from the government which came in power under the slogan of restoring justice. On April 11, lawyer Gogita Gabaidze was harassed. On that day Gogita Gabaidze arrived at the Financial Police Department for his duties; he was requested to leave his two cell phones at the reception. Afterwards, a uniformed person requested him to remove watch, ring and bracelet. He was also requested to take off shoes and security guards wanted to search him. They tried to inspect him with special equipment. When confused lawyer inquired why they were doing illegal things, they told they had received similar instruction. Lawyer Gogita Gabadize was hindered to implement his duties and he had to leave the financial police building. I would like to remind the new government, which is still in euphoria, that similar activities contradict the UN Resolution on the Role of Lawyer and UN Basic Principles on the Role of Lawyers (1990) which are guidelines for the entire civilized world with regard to lawyers. Article 16 of the UN Basic Principles state that “Governments shall ensure that lawyers(a) are able to perform all of their professional functions without intimidation, hindrance, harassment or improper interference; (b) are able to travel and to consult with their clients freely both within their own country and abroad; and (c)shall not suffer, or be threatened with, prosecution or administrative, economic or other sanctions for any action taken in accordance with recognized professional duties, standards and ethics.” and finally I would like to note that neither Saakashvili and his government started all those illegal things from the very beginning. Whilst, it is not first fact when Khaduri and his institution acted illegally with regard to civil sector. Bar Association calls upon Nodar Khaduri to act sensibly and not hinder lawyers to implement their duties because it will damage international reputation of the country. Bar Association appealed to the Chief Prosecutor to punish every person who ordered to hinder the lawyer to implement his duties,” the statement reads.