ადამიანის უფლებათა ცენტრის განცხადება გამოუძიებელი საქმეების თაობაზე
ადამიანის უფლებათა ცენტრი შეშფოთებულია პროკურატურის წარმოებაში არსებული გამოუძიებელი საქმეების ბუნდოვანი პერსპექტივებით. ასეთ საქმეთა უმეტესობის გამოძიება წინა მთავრობის საქმიანობის პერიოდში, სხვადასხვა მიზეზებით, ხელოვნურად ჭიანურდებოდა. სამწუხაროა, რომ მთელ რიგ საქმეებზე გამომძიებლები კვლავ აგრძელებენ უმოქმედობის პოლიტიკას, მიუხედავად ახალი ხელისუფლების და მათ შორის მთავარი პროკურორის, არჩილ კბილაშვილის დაპირებისა, რომ მსგავსი საქმეები არ დარჩებოდა გამოუძიებელი და მოქალაქეები იპოვიდნენ სამართალს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი იცავს დაზარალებულ გულნაზ ამონიშვილს სისხლის სამართლის #004083170 საქმეზე, რომელიც უკვე რამდენიმე წელია, გამოძიების ეტაპზეა გაყინული. საქმეს თბილისის პროკურატურა იძიებს სსკ-ს 117-ე მუხლის II ნაწილით გათვალისწინებულ დანაშაულზე - ვასილ ამონიშვილისათვის ჯანმრთელობის განზრახ მძიმე დაზიანების ფაქტზე. ვასილ ამონიშვილი გულნაზ ამონიშვილის ვაჟია, რომელიც 2008 წლის 11 ივნისს მოსკოვის გამზირზე სასტიკად ცემეს, რის შემდეგაც იგი საავადმყოფოში გარდაიცვალა.
როგორც გარდაცვლილის დედა აცხადებს, ჩხუბი მისი შვილის მეგობრის ბინაში სტუმრებს შორის მომხდარი ურთიერთშელაპრაკებით დაიწყო. დაზარალებულის გადმოცემით, არსებობს ინფორმაცია, რომ სიკვდილამდე რამდენიმე თვით ადრე საჯარო რეესტრის დაცვის თანამშრომელმა, ვასილ ამონიშვილმა რეესტრში ურიგოდ არ გაატარა პირად საქმეზე მისული მოქალაქე, რომელმაც მას პრეზიდენტის დაცვის წევრის მოწმობა წარუდგინა. რამდენიმე თვის შემდეგ, 2008 წლის 11 ივნისს, იგივე პიროვნება სუფრასთან შეხვდა ვასილ ამონიშვილს, იცნო იგი და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა, რასაც მოგვიანებით საბედისწერო ჩხუბი მოჰყვა. გარდაცვლილის დედა და დეიდა აცხადებდნენ, რომ ამ ჩხუბში ძმები მერაბ და ვაჟა ბერძენიშილები მონაწილეობდნენ, რომელთაგან ერთი იმ დროისთვის პრეზიდენტის დაცვის წევრი იყო, ხოლო მეორე - პოლიციის თანამშრომელი.
აღნიშნული ინფორმაცია ადამიანის უფლებათა ცენტრმა გადაამოწმა  და გამოარკვია, რომ ერთ-ერთი ძმა ნამდვილად მუშაობდა საქართველოს სახელმწიფო დაცვის სპეციალურ სამსახურში ქვეგანყოფილების უფროსად 2009 წლის 13 ოქტომბრის მდგომარეობით.
საქმეზე გამოძიება 2008 წლის 11 ივნისს დაიწყო. დღესაც როგორც ადამიანის უფლებათა ცენტრისთვის არის ცნობილი, გამოძიება მიმდინარეობს ფაქტზე. გამოძიებამ ვერ (ან არ) დაადგინა დანაშაულის ჩამდენი პირები. დღემდე გაურკვეველია, რა სტადიაშია გამოძიება და რა საგამოძიებო მოქმედებებია ჩატარებული სისხლის სამართლის საქმეზე.
ფაქტია, რომ პროკურატურა წლების განმავლობაში თავს იკავებს კონკრეტული პირების მიმართ სისხლის სამართლებრივი დევნის დაწყებისაგან, რაც შესაძლოა, უკავშირდებოდეს მათ სამსახურებრივ მდგომარეობას და გავლენას.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა უკანასკნელად 2013 წლის 20 მარტს მიმართა საქართველოს მთავარ პროკურორს, არჩილ კბილაშვილს და მოითხოვა, კონტროლზე აიყვანოს აღნიშნული სისხლის სამართლის საქმე, დაავალოს საქმის მწარმოებელ პროკურორებს საქმის გამოძიება და მისცეს შესაბამისი მითითებები. მთავარი პროკურატურის მხრიდან კონკრეტული რეაგირების შესახებ ადამიანის უფლებათა ცენტრისთვის უცნობია.
სამწუხაროდ, ვასილ ამონიშვილის საქმე მხოლოდ ერთი მაგალითია, რომელიც ნათლად ასახავს პროკურატურის არაეფექტურ მუშაობას მსგავს გამოუძიებელ საქმეებზე. ეს პრობლემა შესაძლოა, უკავშირდებოდეს პროკურატურის ძველ კადრებს - გამომძიებლებს, რომლებიც სხვადასხვა ანგარებითი მიზეზით სპეციალურად ცდილობენ ამა თუ იმს საქმის გამოძიების გაჭიანურებას.
სწორედ ამიტომ, ადამიანის უფლებათა ცენტრი კიდევ ერთხელ მოუწოდებს მთავარ პროკურორს, პირად კონტროლზე აიყვანოს მსგავსი საქმეები, ასევე - მიიღოს ეფექტური ზომები გამოძიების ობიექტურად წარმართვისა და დროულად დასრულების მიზნით.

Human Rights Center is concerned about obscure perspectives of uninvestigated cases at the prosecutor’s office. Investigation into majority of those cases was artificially expanded during previous government for different reasons. Unfortunately, investigators still continue the policy of inactivity in similar cases though representatives of the new government and Chief Prosecutor of Georgia Archil Kbilashvili himself publicly made promise that no case will remain unresolved in the country and citizens will reach justice.
Human Rights Center represents plaintiff Gulnaz Amonishvili in the criminal case #004083170 which has not exceeded the investigation stage for several years already. Tbilisi Prosecutor’s Office is investigating the criminal case launched under Article 117 Part II of the Criminal Code of Georgia – premeditated damage of health of Vasil Amonishvili. The latter was Gulnaz Amonishvili’s son, who was ruthlessly beaten in Moscow Avenue, Tbilisi on June 11, 2008 after what he died in hospital.
The mother claims the quarrel resulted from the argument which started in the family of her son’s friend. The victim of the case said that according to obtained information, Vasil Amonishvili did not allow a citizen [having document of president’s security guard officer] to jump the queue at the office of Civil Registration Agency several months before the accident. Several months later, on June 11, 2008 Vasil Amonishvili accidentally met the same person at a party; the latter recognized him and verbally insulted Amonishvili. Their argument turned into a quarrel which ended with tragedy. The mother and aunt of the dead person claim that brothers Merab and Vazha Berdzenishvilis participated in the accident; one of them was President’s security guard officer and the second was a police officer.
Human Rights Center checked the information and estimated that one of the brothers really worked for the Special State Protection Service of Georgia by October 13, 2009 and was head of subunit there.
The investigation into the accident started on June 11, 2008 but HRC still does not have information about ongoing investigation procedures. Investigation did/could not find the perpetrators in the case. It is still unknown what investigative activities were carried out in the criminal case.
It is fact that the Prosecutor’s Office has refrained from launching criminal prosecution against certain people that might be caused by their professional activities.
Human Rights Center last appealed to the Chief Prosecutor of Georgia Archil Kbilashvili regarding this case on March 20, 2013 and requested to personally control the investigation into the criminal case, to instruct involved prosecutors to properly investigate the case and give relevant instructions to them. Human Rights Center was not informed about concrete procedures taken in response to our petition.
Unfortunately, Vasil Amonishvili’s case is one example of general trend of ineffective approach of the Prosecutor’s Office to uninvestigated cases. The problem might be related with keeping old personnel/investigators in the office, who try to delay the investigation procedures into some cases for certain reasons.
Considering the aforementioned circumstances, Human Rights Center again calls upon the Chief Prosecutor to personally control investigation into similar cases and to take effective measures to conduct impartial investigation for their timely finalization.