გვარამიას სასამართლო პროცესზე „თელასის“ თანამშრომლები დაიკითხნენ
ნიკა გვარამიას, ალექსანდრე ხეთაგურისა და მასთან ერთად ბრალდებული კიდევ რამდენიმე პირის სასამართლო პროცესზე თელასის რამდენიმე თანამშრომელი დაიკითხა, რომლებმაც „ L & M - სერვისსა“ და თელასს შორის გაფორმებულ ხელშეკრულებაზე ისაუბრეს.
ყოფილ იუსტიციისა  და განათლების მინისტრ ნიკა გვარამიას ბრალი ქრთამის აღებაში დახმარებისთვის, უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციასა და ყალბი საგადასახო დოკუმენტაციის გამოყენებაში ედება. მასთან ერთად ბრალდებულ ენერგეტიკის ყოფილ მინისტრს, ალექსანდრე ხეთაგურს კი, ქრთამის აღებაში, უკანონო შემოსავლების  ლეგალიზაციასა  და სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტებაში ედავებიან. მათთან ერთად, იმავე საქმეზე კიდევ 4 პირია ბრალდებული.
გამოძიების ინფორმაციით, „თელასს“ გარკვეული ფინანსური პრობლემები შეექმნა და სახელმწიფოს რომ „თელასი“ ფინანსურად შეემოწმებინა, კომპანიას სახელმწიფოსთვის დაახლოებით 10 მილიონი ლარის გადახდა მოუწევდა, რაც ფაქტობრივად, „თელასის“ გაკოტრებას გამოიწვევდა.კომპანია „თელასის“ იმდროინდელმა ხელმძღვანელმა  დევი კანდელაკმა ალექსანდრე ხეთაგურს კომპანიაში არსებული ფინანსური დარღვევების გამო დახმარება და სამსახურებრივი მფარველობა სთხოვა.
„2012 წელს ხეთაგურმა მიიღო შეთავაზება, რომ კომპანიასა და სახელმწიფოს შორის არსებული ფინანსური პრობლემები მოეგვარებინა, რის სანაცვლოდაც 1 მილიონ ლარს მიიღებდა. ქრთამის აღების საქმეში ნიკა გვარამიაც ჩაერთო. ფულის „გათეთრების“ მიზნით, ეს თანხა უნდა ჩარიცხულიყო ერთ-ერთი ორგანიზაციის ანგარიშზე, როგორც ამ ორგანიზაციის მიერ გაწეული კონსულტაციის ანაზღაურება.
გვარამიამ დაითანხმა საქმეში ბრალდებული კიდევ ერთი პირი, გიორგი ნემსიწვერიძე, რომ მისი სახელით შექმნილიყო საკუნსულტაციო ორგანიზაცია „ L  & M - სერვისი“  , რომლის სახელზეც 1 მილიონი ლარი დაირიცხებოდა. ორგანიზაცია  26 ივლისს დაარსდა და თანხაც მის ანგარიშზე მალევე ჩაირიცხა. ბრალდებულებმა სწორედ ამ სქემით გაათეთრეს ფული“ - აღნიშნა ბრალდების მხარემ შესავალ სიტყვაში.
პროცესზე მოწმის სახით დაკითხულმე პირებმა დაადასტურეს რომ  „ L & M - სერვისთან“  თელასმა მართლაც გააფრომა ხელშეკრულება და 500 ათასი ლარი გადაუხადა, თუმცა ეს თანხა ნემსიწვერიძის კომპანიამ მის მიერ გაწეული საკონსულტაციო მომსახურებისთვის მიიღო:
„L & M - სერვისმა“- კომპანიის ფინანსური და საგადასახადო რისკები შეისწავლა, რისთვისაც მან 500 ათასი ლარი მიიღო. ვფიქრობ, მათ მიერ შერსულებული სამუშაო თანაზომიერი იყო, გადახდილი თანხისა“ - განაცხადა „თელასის“ საფინანსო სამსახურის თანმშრომელმა კახა ხარებავამ.
თელასის შესყიდვებისა და დაგეგმარების დეპარტამენტის უფროსის, მარიამ კალაძის თქმით, „L & M “- ის  საკონსულტაციო მომსახურების შეძენა, თელასის წლიურ გეგმაში არ შედიოდა. როგორც მისი ჩვენებიდან გაირკვა, „თელასში“  „L & M “ -ის მომსახურების შეძენა შიდა-პროცედუალური დარღვევბით მოხდა.
„როცა რაიმე სახის შესყიდვა 20-ათას ლარს აღემატება, საკითხი ჩვენი დეპარტამენტის სხდომაზე გადის ხოლმე. „L & M “- ის საკითხი სხდომაზე არ გასულმა, მიუხედავად იმისა, რომ შესყიდვა 20-ათას ლარს აღემატებოდა. ამ საკითხზე თელასის გენერალურმა დირექტორმა დამიბარა და მკითხა, იყო თუ არა „L & M “ -ის მომსახურების შესყიდვის საკითხი სხდომაზე განხილული, მე მას ვუთხარი რომ ჩვენამდე ეს საკითხი არ მოსულა. მან მითხრა რომ საკითხი გამორჩენილი იყო და პროცედუალურად უნდა გაგვესწორებინა. მიუხედავად იმისა რომ ამ საკითხზე სხდომა არ ჩატარებულა,  შევადგინეთ სხდომის ოქმი და სხდომის წევრებს უკანა თარიღით მოვაწერინე ხელი. რეალურად, იმისთვის, რომ ხარვეზი გამოგვესწორებინა და „ინტერრაოსთან“ პრობლემა არ შეგვქმნოდა, ჩვენი შიდა- პროცედურა დავარღვიეთ“ - განაცხადა სასამართლო სხდომაზე მოწმის სახით დაკითხულმა მარიამ კალაძემ.
მისივე განმარტებით,  ზემოხსენებულ სხდომის ოქმს არანაირი იურიდიული ძალა არ აქვს, ის უბრალოდ შიდა მოხმარების დოკუმენტია. გარდა ამისა, კომისია, რომელიც შესყიდვების საჭიროებაზე მსჯელობს, უფრო ფორმალური ხასიათისაა. თუკი რომელიმე შესყიდვაზე  კომისია უარს იტყვის, თელასის დებულების მიხედვით, ამ შესყიდვის განხორციელების უფლება გენერალურ დირექტორს ყოველგვარი დაბრკოლების გარეშე მაინც შეუძლია.
„რეალურად, კომისია საკონსულტაციო ორგანოა და  შექმნილია იმისთვის, რომ გენერალურ დირექტორს შესყიდვებთან დაკავშირებული საკითხი გაუმარტივოს. ყველა შესყიდვაზე გენერალური დირექტორი ხომ ვერ იმსჯელებს? თუკი კომისია რომელიმე შესყიდვაზე უარს იტყვის, გენერალურ დირექტორს, ამის მიუხედავადაც შეუძლია ამ შესყიდვის განხორციელება.“ - აღნიშნა კალაძემ.
თავად ბრალდებულები კი, ამბობენ რომ მოწმეთა მიერ მიცემული ჩვენებები ბრალდებულების სასრაგებლოდ მოქმედებს და პროკურატურის ბრალდება დაუსაბუთებელია.  ამ საქმის შემდეგი სასამართლო განხილვა 26 აპრილსაა ჩანიშნული.

TELASI Employees Interrogated at Gvaramia’s Trial
Several employees of TELASI Company (Tbilisi Electricity Distribution Company) were questioned at the trial on the case of Nika Gvaramia, Aleksandre Khetaguri and several other people. They spoke about the agreement between L&M Service and TELASI.
Former Minister of Justice and Minister of Education at different times Nika Gvaramia is accused of assisting in accepting bribe, legalization of illegal revenues and use of fake  documents. Former minister of energy Aleksandre Khetaguri is charged of accepting bribe, legalization of illicit revenues and abuse of professional authority. There are four more people accused in the same case.
According to the investigation, TELASI faced some financial problems and if the state audit had inspected the financial activities of the Company, the latter would have had to pay about 10 million lari to the state budget that would have bankrupted the TELASI in fact. That time director of the TELASI Devi Kandelaki asked minister Aleksandre Khetaguri to assist and patronage them regarding financial violations.
“In 2012, Khetaguri was offered to settle financial problems between the Company and the state in exchange of 1 million lari. Nika Gvaramia was also involved in the bribe-settlement. The money was to be transferred to the account of an organization as a reimbursement for the consultation provided for the Company.
Gvaramia convinced the other accused person in the case Giorgi Nemsitsveridze to create consulting organization L&M Service which had to receive 1 million lari on its account. The organization was founded on July 26 and soon the money was transferred to its account. The accused people laundered the money in accordance to this scheme,” the prosecutor said in his introductory speech.
The people, interrogated as witnesses at the process, confirmed that TELASI had really signed agreement with L&M Service and paid 500 000 lari to them though Nemsitsveridze’s company received the money for the provided consulting service.
“L&M Service studied financial and tax risks of the company and received 500 000 lari for the service. I think their implemented work was proportionate to the transferred money,” employee of the financial unit of the TELASI Kakha Kharebava said.
Head of Procurement and Planning Department of TELASI Mariam Kaladze said procurement of consulting service from L&M was not envisaged in the annual budget of the TELASI. Her testimony shows that service of the L&M was purchased by the Company through procedural violations.
“When procurement price exceeds 20 000 lari, the department shall discuss it at the session. However, the issue of L&M service was not raised at the session though its price exceeded 20 000 lari. Director General called me regarding this issue and asked whether the issue was discussed at the session but I told him it had not reached us. The director general said we had made mistake and had to correct it procedurally. So we prepared a fake protocol and asked session participants to sign the document with old dates. In fact, we breached the internal regulations to correct the mistake and not to face problems with InterRao,” said Mariam Kaladze at the session.
She clarified that aforementioned protocol had no legal power but it is for internal use. Besides, the commission, which discusses necessity of procurements, has more formal character. Even if the commission declines any procurement initiative, in accordance to the TELASI regulation, Director General can purchase the service without any problems.
“In fact, the Commission is a consulting body and is set up to make the procurement procedures easier for the director general. The latter cannot consider every procurement initiative alone. Even if the commission declines the proposal, the director general can carry out procurement procedures,” Kaladze said.
The accused people claim the testimonies of the witnesses verify their own position and the prosecutor’s allegations are ungrounded. Next trial on the case is scheduled on April 26.