სერგო თეთრაძის გარდაცვალების საქმეზე სასამართლო პროცესი მიმდინარეობს
ოფიცერ სერგო თეთრაძის გვამის გაკვეთის შედეგად მიღებული სამედიცინო დასკვნა, 19 აპრილს სასამართლომ მტკიცებულებად სცნო.  თეთრაძის გარდაცვალების საქმეში, სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის რამდენიმე ყოფილ მაღალჩინოსანთან ერთად, სამხედრო პოლიციის ყოფილი უფროსი მეგის ქარდავაცაა ბრალდებული.
სამედიცინო ექსპერტიზის დასკვნის მტკიცებულებად დართვის შესახებ შუამდგომლობა, სასამართლოს წინაშე, ბრალდების მხარემ, საქმის არსებითი განხილვის დროს დააყენა. ეს დასკვნა ვერ მოხვდა მტკიცებულებათა იმ ნუსხაში, რომელიც ბრალდების მხარემ წინასასამართლო სხდომაზე წარმოადგინა.
პროკურორის თქმით, ეს დასკვნა გამოძიებამ მაშინ მიიღო, როცა საქმის წინასასამართლო სხდომები უკვე დასრულებული იყო.  მისივე განმარტებით, სწორედ ამ მიზეზით ვერ მოახერხა ბრალდების მხარემ, დასკვნის მტკიცებულებად წარმოდგენა წინასასამართლო სხდომაზე.
შუამდგომლობას ექსპერტიზის დასკვნის მტკიცებულებად მიღების თაობაზე დაცვის მხარე არ დაეთანხმა და მიზეზად, პროცესუალური მხარეების დარღვევა დაასახელა. „კანომდებლობის მიხედვით, მხარეებმა მტკიცებულებები უნდა გაცვალონ. ეს კონკრეტული დასკვნა, რომლის მტკიცებულებად მიღებასაც ბრალდების მხარე ითხოვს, ჩვენთვის არ გადმოუცია პროკურატურას. შესაბამისად ჩვენ არ გვიმსჯელია მის დასაშვებობა - არდასაშვებობის საკითხზე, ამიტომ დასკვნა მტკიცებულებად არ უნდა იქნეს ცნობილი“, - განაცხადა მეგის ქარდავას ადვოკატმა, მალხაზ ველიჯანაშვილმა.
დაცვის მხარის განსხვავებული პოზიციის მიუხედავად, სასამართლომ შუამდგომლობა დააკმაყოფილა და სამედიცინო დასკვნა მტკიცებულებად დაუშვა.
სერგო თეთრაძის გარდაცვალების საქმეში ბრალდებულ მეგის ქარდავას ბრალი წამებასა და არაადამიანურ მოპყრობაში, თავისუფლების უკანონოდ აღკვეთაში, უფლებამოსილების გადამეტებაში ედება. ის ამჟამად ძებნაშია. მასთან ერთად ბრალი კიდევ 11 პიროვნებას აქვს წაყენებული.  მათგან წინასწარი პატიმრობა მხოლოდ ორ პირს, ოლეგ ფაცაციას და ვიქტორ ყაჭეიშვილს აქვს შეფარდებული.
გამოძიების ინფორმაციით, ომის ვეტერანი, ოფიცერი   57 წლის სერგო თეთრაძე, თავდაცვის სამინისტროს თანამშრომლებმა სავარაუდოდ ჯაშუშობის ბრალდებით, თბილისში, 2011 წლის სექტემბრის თვეში დააკავეს. თეთრაძის ოჯახს, დაკავებიდან  6 დღეში, აცნობეს, რომ პატიმარი გლდანის სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში გულის შეტევით გარდაიცვალა.
ამ პერიოდში თავდაცვის მინისტრის თანამდებობას ბაჩო ახალაია იკავებდა, მეგის ქარდავა კი სამხედრო პოლიციას ხელმძღვანელობდა. გამოძიების ინფორმაციით, პატიმრობაში ყოფნის 4 დღის განმავლობაში სამხედრო პოლიციისა და სასჯელაღსრულების დაწესებულების სხვადასხვა თანამდებობის პირებმა სერგო თეთრაძეს აღიარებითი ჩვენების მიღების მიზნით  არაერთხელ ცემეს სასტიკად, აწამეს, შეულახეს ღირსება, რის შედეგადაც თეთრაძე ძალადობის განხორციელების პროცესში გარდაიცვალა.
Humanrights.ge თავს იკავებს სერგო თეთრაძის გვამის გაკვეთის შედეგად მიღებული სამედიცინო დასკვნის დეტალების გამოქვეყნებისაგან.
მეგის ქარდავას სახელი, წამებასა და არაადამიანურ მოპყრობასთან დაკავშირებით  სახალხო დამცველის 2008 წლის ანგარიშშიც მოხვდა. „კვლავ სერიოზულ პრობლემად რჩება ადამიანთა წამება, წამების საქმეების  არაეფექტური გამოძიება, ან გამოძიებაზე საერთოდ უარის თქმა. გამოძიებას დღემდე არაფერი გაუკეთებია 2008  წლის იანვარში სამეგრელო-ზემო სვანეთის სამხარეო პოლიციაში ექიმ გოჩა ეხვაიას წამებისა და თავისუფლების უკანონო აღკვეთის ფაქტზე. კიდევ ერთხელ გავიმეორებთ, რომ გოჩა ეხვაიას წამებაში უშუალოდ მონაწილეობდნენ სამხარეო პოლიციის უფროსი თენგიზ გუნავა და მისი მოადგილე მეგის ქარდავა. ასევე არ არის გამოძიებული საანგარიშო პერიოდში - 2008 წლის 17 აგვისტოს - ბათუმში სერჟანტ როინ შავაძის წამებისა და მკვლელობის საქმე”, - წერდა 2008 წელს გიორგი ტუღუში.
მეგის ქარდავას და მასთან ერთად ბრალდებული კიდევ 11 პირის საქმეზე სასამართლო პროცესი 15 მაისს განახლდება.

Court Proceedings on Sergo Tetradze’s Death Case Are Underway
On April 19, Court accepted medical conclusion from the expertise of officer Sergo Tetradze’s body as evidence. Several former senior officials of the penitentiary department and former head of military police Megis Kardava are accused of Tetradze’s death.
Prosecutor solicited the court to accept the medical expertise conclusion as evidence. The conclusion was not enclosed to the list of proofs provided by the prosecutor at the pre-trial session.
Prosecutor said the investigation received the conclusion when pre-trial sessions had already finished. According to his clarification, the prosecutor’s office could not present the medical conclusion at the pre-trial session for the same reason.
Defense side did not agree with accepting the expertise conclusion as evidence and claimed it was procedural violation. “In accordance to the legislation, parties shall exchange evidence. However, the prosecutor’s office has not handed this particular conclusion to us. So, we have not discussed its acceptability, so it should not be accepted by the court either,” Megis Kardava’s lawyer Malkhaz Velijanashvili said.
Despite different position of the defense side, the Court upheld the solicitation and accepted the medical conclusion as evidence.
Megis Kardava is accused of torture and inhuman treatment, illegal restriction of freedom and abuse of professional power. He is sought now. 11 more persons are charged under the same crime. Only two of them Oleg Patsatsia and Viktor Kacheishvili were sentenced to pretrial detention.
According to the investigation, war veteran, 57-year-old officer Sergo Tetradze was arrested for alleged espionage in September of 2011 by officers of the Defense Ministry of Georgia. Tetradze’s family was notified six days after his detention that he had died of heart attack in Gldani prison.
Bacho Akhalaia was defense minister at that time; Megis Kardava was head of military police. According to investigation, different senior officials of the penitentiary establishment ruthlessly beat, tortured, degraded Sergo Tetradze during his four-day-imprisonment to get confession statement from him. As a result, Tetradze died during torture.
Humanrights.ge refrains from publishing the details obtained as a result of medical expertise of Sergo Tetradze’s body.
Megis Kardava’s name was associated with torture and inhuman treatment in Public Defender’s 2008 report too. “Human torture, ineffective investigation into torture cases or declining investigation procedures at all are still remain a serious problem in the country. Investigation has not done anything with regard to the torture and illegal restriction of freedom of doctor Gocha Ekhvaia in the office of Samegrelo-Zemo Svaneti regional police department in January of 2008. We would like to underscore that head of regional police department Tengiz Gunava and his deputy Megis Kardava participated in his torture. Torture and murder case of sergeant Roin Shavadze, killed in Batumi on August 17, 2008, was not investigated either,” former Public Defender Giorgi Tugushi wrote in 2008.