სოფლის მეურნეობის მინისტრი თანამდებობიდან გადადგა
სოფლის მეურნეობის მინისტრმა დავით კირვალიძემ განაცხადა, რომ მან საკუთარი უფლებამოსილების შეჩერება მოითხოვა, სანამ არ დასრულდება გამოძიება მისი სამინისტროს და სახელმწიფო  შ.პ.ს. "მექანიზატორის" რამდენიმე მაღალი თანამდებობის პირის მიმართ, რომლებიც 2.5 მილიონი ლარის გაფლანგვის ბრალდებით დააკავეს.
„ვთხოვე, რომ უფლებამოსილება შემიჩერონ ანუ გადავდგე მანამ, სანამ არ გაირკვევა სიმართლე“, - განაცხადა კირვალიძემ 2 მაისს.
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ განაცხადა 1 მაისს, რომ სახელმწიფოს კუთვნილი განსაკუთრებით დიდი ოდენობით თანხების გაფლანგვის, სამსახურებრივი გულგრილობისა და ექსპერტებზე ზეწოლისთვის დაკავეს საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და „მექანიზატორის“ მაღალი თანამდებობის პირები. ამავე ინფორმაციის თანახმად, თანხები სასოფლო-სამეურნეო  ტრაქტორებისა და სხვადასხვა საჭირო აგრეგატის შეძენის დროს იქნა გაფლანგული იმ სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, რომელიც გლეხებისთვის სასოფლო–სამეურნეო სავარგულების დამუშავებაში დახმარებას ითვალისწინებს.
შსს–ის განცხადებით, ჩატარებული საგამოძიებო და ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებების შედეგად მხილებული და დაკავებული იქნენ სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სამმართველოს უფროსი ომარ თედორაძე; სოფლის მეურნეობის მექანიზაციის ინსტიტუტის დირექტორი ზაზა მახარობლიძე; შპს მექანიზატორის დირექტორი ვაჟა ნახუცრიშვილი და მისი ორი მოადგილე, მამუკა ივანიაძე და ბესიკ თეთვაძე; აგრარული უნივერსიტეტის სრული პროფესორი ოთარ ქარჩავა.
„მხილებულმა პირებმა  დანაშაულის დასაფარად ზეწოლა მოახდინეს სისხლის სამართლის საქმეზე მომუშავე  ექსპერტთა ჯგუფზე,  რათა მიეღოთ მათთვის სასურველი დასკვნა და თავი აერიდებინათ სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობისათვის“, – ნათქვამია შსს–ს განცხადებაში.

Agriculture Minister Quits After Arrests
Agriculture Minister, Davit Kirvalidze, said he had asked to suspend him from office pending investigation into arrests of several officials from the ministry and its affiliated entities in connection to alleged case of misspending GEL 2.5 million of public funds.
"I have requested to suspend me from office, so I will resign before the truth is established," Kirvalidze said on May 2.
The Interior Ministry said late on May 1 that public funds were misspend while procuring tractors and other agriculture equipment as part of the state-funded program to help farmers to cultivate their agriculture lands.
Head of one of the units within the Agriculture Ministry; director of a state research center Agriculture Mechanization Institute; director of the state-owned Mechanizator company, which was in charge of procuring tractors, and two of his deputies were among those arrested, according to the Interior Ministry. The Interior Ministry also accused several of arrested persons of "pressuring" members of a group of experts, which was in charge of verifying procurement matters, in an attempt to cover up misspending of funds.