მართლმადიდებლური ეკლესია სახელმწიფოს აბორტის აკრძალვისკენ მოუწოდებს
საქართველოს კათალიკოს-პატრიარქმა ილია მეორემ თავის სააღდგომო ეპისტოლეში საქართველოს ხელისუფლებას აბორტის აკრძალვის შესახებ კანონის მიღებისკენ მოუწოდა, რადგანაც ეს, მისი თქმით, ქვეყანაში არსებულ „მძიმე დემოგრაფიულ მდგომარეობას“ გააუმჯობესებს.
„აბორტი არის მშობლების გადაწყვეტილებითა და მონდომებით სრულიად უსუსური, უდანაშაულო არსების საზარელი მკვლელობა. ამ მკვლელობის უშუალო თანამონაწილეა ექიმიც. დღემდე დაუბრკოლებლად ხორციელდება ჩვილების ეს უმოწყალო ხოცვა და მათ აქტიური დამცველი არავინ ჰყავთ - არც სახელმწიფო და არც საზოგადოება“, - განაცხადა საქართველოს კათალიკოს-პატრიარქმა.
„ვისაც ეკონომიური პრობლემების გამო შვილის გაჩენა არ სურს, ან სხვა რაიმე მიზეზით მუცლადღებული ნაყოფი მისთვის მიუღებელია, გთხოვთ, ნუ ჩაიდენთ ამ საშინელ ცოდვას, თუ თქვენ ვერ ახერხებთ მის გაზრდას, ეკლესია უპატრონებს მათ“, - ნათქვამია სააღდგომო ეპისტოლეში.
„დღეს, როდესაც ასეთი მძიმე მდგომარეობაა დემოგრაფიული თვალსაზრისით, ვფიქრობთ, სახელმწიფომ უნდა მიიღოს სათანადო კანონი აბორტის აკრძალვისათვის (რა თქმა უნდა, გამონაკლისი შემთხვევებიც უნდა იყოს გათვალისწინებული)“, - ნათქვამია საქართველოს კათალიკოს-პატრიარქის სააღსდგომო ეპისტოლეში.
ამ საკითხის კომენტირებისას პრემიერ-მინისტრმა ბიძინა ივანიშვილმა განაცხადა, რომ პატრიარქი მართალი იყო, როდესაც საქართველოს „დემოგრაფიულ პრობლემებზე“ მიუთითა; თუმცა, მან აღნიშნა, რომ ეკონომიკურ განვითარებაზე უნდა გამახვილდეს ყურადღება, რათა ეს პრობლემა მოგვარდეს.
„მარტო ეს საკითხი [კანონი აბორტის წინააღმდეგ] არ არის დემოგრაფიული პრობლემის გადამწყვეტი. დემოგრაფიულ პრობლემას პირველ რიგში სჭირდება ის, რასაც მე მუდავ გავიძახი, ეკონომიკის აღორძინება უნდა მოხდეს... “, - განაცხადა ივანიშვილმა.
ქართული ოცნების დეპუტატმა დიმიტრი ხუნდაძემ, რომელიც პარლამენტის ჯანდაცვის და სოციალურ საკითხა კომიტეტის თავმჯდომარეა, განაცხადა, რომ იგი აბორტის „ხელაღებით აკრძალვის“ წინააღმდეგია, თუმცა სქესის მიხედვით შერჩევითი აბორტების აკრძალვის მომხრეა.
„ვფიქრობ, რომ უნდა აიკრძალოს შერჩევითი, ანუ სელექტიური აბორტები. აქაც საერთო რაოდენობაში 30% სწორედ ასეთი აბორტები ფიქსირდება“, - განაცხადა ხუნდაძემ 6 მაისს.
„ვფიქრობ, აბორტების აკრძალვა ხელაღებით მიუღებელია იმიტომ, რომ შეიძლება გაიზარდოს არარეგისტრირებული აბორტების რიცხვი და ამან შეიძლება გამოიწვიოს სიკვდილიანობის ზრდა. ამ თემას ძალიან დიდი მუშაობა  სჭირდება“, - განაცხადა მან და დასძინა, რომ მისი კომიტეტი ექსპერტების მოწვევას გეგმავს ამ საკითხზე სამუშაოდ.
2011 წლის ოქტომბერში ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეამ განსახორციელებლად არასავალდებულო ხასიათის რეზოლუცია მიიღო, რომელშიც დაგმო დაბადებამდე სქესის შერჩევა.
„ბოლო წლებში ევროპის საბჭოს მთელ რიგ წევრ სახელმწიფოებში ბუნებრივი სქესობრივი თანაფარდობიდან გადახრა შეინიშნება, რამაც შემაშფოთებელ მასშტაბებს მიაღწია ალბანეთში, სომხეთში და აზერბაიჯანში, სადაც ახალშობილთა სქესობრივი თანაფარდობა 112 ბიჭია 100 გოგოზე, და საქართველოში, სადაც 111 ბიჭზე 100 გოგო მოდის“, - ნათქვამია რეზოლუციაში.
„რეზოლუცია მოუწოდებს ევროპის საბჭოს წევრ სახელმწიფოებს, რომ შემოიღონ კანონმდებლობა, რომელიც აკრძალავს შერჩევით აბორტებს დამხმარე რეპროდუქციული ტექნოლოგიების და ლეგალური აბორტების კონტექსტში, გარდა იმ შემთხვევისა, როდესაც ეს გამართლებულია სერიოზული მემკვიდრეობითი დაავადების თავიდან ასაცილებლად“.
რეზოლუცია მოუწოდებს საქართველოს შეისწავლოს ახალშობილთა არასათანადო სქესობრივი თანაფარდობის მიზეზები და უზრუნველყოს „სანდო მონაცემების“ შეგროვება ახალშობილთა სქესობრივ თანაფარდობაზე. იგი ასევე მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას გაააქტიუროს ძალისხმევა საზოგადოებაში ქალების სტატუსის ასამაღლებლად და უზრუნველყოს სქესობრივი თანასწორობის და ანტი-დისკრიმინაციული კანონების და პოლიტიკის ეფექტური განხორციელება.

Patriarch of the Georgian Orthodox Church, Ilia II, has called on the Georgian authorities in his Easter epistle for adopting anti-abortion law, saying that it would contribute to resolving country’s “grave demographic situation.”
“Abortion is a heinous murder of an innocent creature committed with a decision and intent of parents. A doctor is a direct accomplice to this crime as well. This merciless murder of infants still continues unhindered and there is no one to protect them – neither the sate nor the society,” the Georgian Patriarch said.
“Those who do not want to give birth to a child for economic reasons… please do not commit this terrible sin; if you cannot afford raising children, the Church will take care of them.”
“Today, when there is so grave demographic situation, we think that the state must adopt relevant laws to ban abortion (of course exceptions should also be taken into consideration),” reads the Georgian Church leader’s Easter epistle.
Commenting on the issue, PM Ivanishvili said on May 5, that the Patriarch was right while pointing out at Georgia’s “demographic problems”; he, however, indicated that focus should be made on economic development in general in order to tackle this problem.
“Only this issue [anti-abortion law] cannot solve this problem. In order [to tackle] the demographic problem it first and foremost needs economic development… there are other issues as well, but I think that the major factor is revenue for the families,” Ivanishvili said.
GD lawmaker, Dimitri Khundadze, who chairs parliamentary committee for healthcare and social issues, said that he was against of an “outright ban” of abortion, but in favor of banning sex-selective abortions.
“This is an issue which requires cautions approach. I think that selective abortion should be banned, which takes 30% share of all abortions in Georgia,” MP Khundadze said on May 6.
“But I think that an outright ban of abortion is inadmissible, because it may lead to an increase in unregistered abortions and an increase in newborn mortality rate,” he said adding that his committee was planning to invite experts to work on the issue.
In October, 2011 the Parliamentary Assembly of Council of Europe (PACE) adopted a non-binding resolution condemning the practice of prenatal sex selection.
“In recent years, a departure from the natural sex ratio at birth has been observed in a number of Council of Europe member states and has reached worrying proportions in Albania, Armenia and Azerbaijan, where the sex ratio at birth is 112 boys for 100 girls and in Georgia where it is 111 boys for 100 girls,” the resolution reads.
The resolution calls on Council of Europe member states to “introduce legislation with a view to prohibiting sex selection in the context of assisted reproduction technologies and legal abortion, except when it is justified to avoid a serious hereditary disease.”
The resolution calls on Georgia in particular to study causes and reasons behind “skewed sex ratios” at birth and to ensure the collection of “reliable data” on sex ratios at birth; it also calls on the Georgian authorities to step up efforts to raise the status of women in society and ensure effective implementation of laws and policies on gender equality and non-discrimination.