მეგის ქარდავას სამხედრო მაღალჩინოსნის წამებაში დასდეს ბრალი
მეგის ქარდავას და მასთან ერთად ბრალდებული კიდევ 12 პირის სასამართლო სხდომაზე ბრალდებამ შესავალი სიტყვა წარმოადგინა.  საქმის ყველაზე რეზონანსული ეპიზოდი ერთ-ერთი სამხედრო ოფიცრის წამებას შეეხება. (ადამიანის უფლებათა ცენტრი, ეთიკური პრინციპების გათვალისწინებით, არ ასახელებს წამების მსხვერპლის სახელსა და გვარს).
პროკურორის განცხადებით, 2011 წლის  17 სექტემბერს სამხედრო დაზვერვისა და საჰაერო ძალების ოფიცერი  ჯაშუშობის ბრალდებით დააკავეს და გლდანის მე-8 საპყრობილეში გადაიყვანეს. ბრალდების მხარის თქმით, ქარდავასგან  ალექსანდრე მუხაძემ, ვიქტორ ყაჭეიშვილმა და სერგო ბიწაძემ ოფიცრის წამების დავალება მიიღეს, რა გზითაც მისგან ჯაშუშობის აღიარება უნდა მიეღოთ.
„აღნიშნულმა პირებმა მე-8 საპყრობილის ორ არატრადიციული ორიენტაციის პატიმარს ყოფილი სამხედრო მაღალჩინოსნის  წამება დაავალეს. კარანტინის ოთახში სასტიკი ცემისა და წამების შემდეგ  პატიმრებმა უგონო მდგომარეობაში მყოფ ყოფილ სამხედროსთან დაამყარეს გაუკუღმართებული სექსუალური კავშირი.  წამების პროცესში ის ცუდად გახდა  და  გადაიყვანეს საავადმყოფოში, სადაც გულსისხლძარღვთა მწვავე უკმარისობით გონს მოუსვლელად გარდაიცვალა. როგორც ბრალდება აცხადებს, აღნიშნული პატიმრები სისტემატურად ასრულებდნენ ადმინისტრაციისგან მიღებულ მსგავსი ტიპის დავალებებს.  მათ ბრალი უკვე აღიარეს და საქმის არსებითი განხილვისას დაიკითხებიან.“ - აღნიშნა პროკურორმა.
პროკურორმა მეგის ქარდავას ბრალი წამებასა და არაადამიანური მოპყრობაში, სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტებაში, წამების ორგანიზებაში, სექსუალური ხასიათის ძალმომრეობითი ქმედების ორგანიზებასა და  თავისუფლების უკანონო აღკვეთაში დასდო.
მეგის ქარდავას ადვოკატმა მალხაზ ველიჯანაშვილმა განაცხადა, რომ ბრალდებას ასეთი მძიმე ბრალის დასადასტურებლად საკმარისი მტკიცებულებები არ გააჩნია და ეს საქმის არსებითი განხილვისას გამოვლინდება.
„იმ ორმა პატიმარმა,  რომლებმაც აღიარეს, თითქოს მიიღეს ყოფილი სამხედრო  წამებისა დავალება, შესაძლოა დაიბრალეს კიდევაც აღნიშნული, რათა საპროცესო შეთანხმება გაფორმებულიყო და ადვილად დაეძვრინათ თავი.“ -  განაცხადა ველიჯანაშივლმა.

Megis Kardava Accused of Torture of Senior Military Servant
Prosecutor made introductory speech at the trial on Megis Kardava and 12 more accused people in the same case. Most resonance episode in the case refers to the torture of a military officer (Human Rights Center refrains from naming the torture victim due to ethic principles).
Prosecutor said that on September 17, 2011 officer of Military Intelligence and Air Forces was arrested for espionage and placed in Gldani Prison # 8. According to the prosecutor, Kardava ordered Aleksandre Mukhadze, Viktor Kacheishvili and Sergo Bitsadze to torture the officer to obtain his confession statement.
“The aforementioned people ordered two inmates representing sexual minority to torture the former senior military officer. After a ruthless beating and torture the prisoners had wrong sexual intercourse with the unconscious former military servant. During the torture the detainee felt bad, he was taken to hospital but died of severe cardiac insufficiency without reviving. The prosecutor claims the aforementioned prisoners systematically implemented similar orders of the prison administration; they have already confessed the crime and will be questioned during substantial discussion of the case,” the prosecutor said.
Prosecutor accused Megis Kardava of torture and inhuman treatment, abuse of professional power, organizing torture, sexual violence and illegal restriction of freedom.
Kardava’s lawyer Malkhaz Velijanashvili said the prosecutor does not hold enough evidence to prove the grave accusation and it will be demonstrated during substantial discussion of the case.
“Those two inmates, who confessed torture of former military servant, might have pleaded guilty to get plea-agreement and escape the punishment easily,” Velijanashvili said.