ტრავერტინებს ბუნების ძეგლის სტატუსი მიენიჭება
ამჟამად ყაზბეგში, მჟავე წყლების მთის - ტრავერტინების მიმდებარე ტერიტორიაზე გვირაბის  სარეაბილიტაციო სამუშაოები შეჩერებულია. გარემოს დაცვის სამინისტროში ამბობენ, რომ მშენებლობა, რომლის შედეგადაც ტრავერტინები დაზიანდა, უკანონო არ ყოფილა, რადგან ამ ადგილს ძეგლის სტატუსი არ ჰქონია. თუმცა, როგორც დაცული ტერიტორიების სააგენტოში აცხადებენ, მომავალში მსგავსი ფაქტების თავიდან  ასაცილებლად, ტრავერტინების  მიმდებარე ტერიტორიას,  ბუნების  ძეგლის სტატუსი მიენიჭება.
ტრავერტინების ველი,  ყაზბეგის ტურისტული მარშრუტის შემადგენელი ნაწილია, რომლის  არსებობაც  განაპირობებს ამ მიდამოებში მინერალური წყლების წარმოშობას. ტრავერტინების დაზიანების შესახებ ინფორმაცია არასამთავრობო ორგანიზაცია „სტეფანწმინდამ“  რამდენიმე დღის წინ გაავრცელა.  ორგანიზაციის წარმომადგენლების ინფორმაციით, გზა ტრავერტინებზე  გაიყვანეს.
საავტომობილო გზების დეპარტამენტის  საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსის ,რუსუდან ხუბულავას , განცხადებით, ტრავერტინებზე საავტომობილო გზის გაყვანა გადაუდებელი აუცილებლობით იყო გამოწვეული.
„ყაზბეგის გზაზე სამი გვირაბის რეაბილიტაცია მიმდინარეობს. ერთ-ერთ გვირაბთან  მშენებლებს მოუწიათ, რომ ამ მჟავე წყლების ტერიტორიას შეხებოდნენ. ამ ადგილას აღმოჩნდა კოლექტორი, რომელიც გრუნტის წყლებს ატარებს. მისი გადაადგილება აუცილებელი გახდა იმისთვის, რომ გვირაბის სავალი ნაწილის ჩაღრმავება მოხდეს, ამით გვირაბის სიმაღლე გაიზრდება და უფრო გამტარიანი გახდება. სხვა ნაწილში ტრავერტინებს არ შეეხებიან,“ - განუცხადა მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრს რუსუდან ხუბულავამ.
ინფრასტრუქტურის  მინისტრის  მოადგილის,  შოთა  მურღულიას თქმით, კი აღნიშნულ ტერიტორიაზე გზის გაყვანა, არანაირ  სპეციალურ ნებართვას არ საჭიროებდა:
“ეს არ იყო არც ძეგლი და არც  რაიმე ნებრათვა  სჭირდებოდა კონტრაქტორს, რომ  გვირაბის გზაზე  გაევლო,  20-25 წელი გვირაბი, რომ იყო მიტოვებული, ამიტომაც მოხდა ეს. ადამიანის  სიცოცხლე უფრო მეტია, ვიდრე სილამაზე”. - აღნიშნა მურღულიამ.
გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს სსიპ დაცული ტერიტორიების სააგენტოც ადასტურებს, რომ გუდაური-კობის  მონაკვეთზე დაზიანებულ ტრავერტინებს ბუნების ძეგლის სტატუსი არ ჰქონია.
ტრავერტინების  დაზიანებას კი,  მწვავე განცხადებებით გამოეხმაურნენ გარემოსდაცვითი ორგანიზაციები. “მწვანე ალტერანტივამ” პეტიციაც გაავრცელა, რომელშიც აღნიშნულია, რომ დაზიანების საფრთხე ემუქრება თრუსოს ხეობის მინერალურ ტბასა და ტრავერტინებს, დარიალისა და ხდის ხეობებს, გოდერძის უღელტეხილის  ნამარხ ტყეს. ამიტომ, ორგანიზაცია, საქართველოს მთვარობას გუდაური-კობის საავტომობილო  გზაზე ტრავერტინების  დაზიანების ფაქტის  გამოძიებისკენ,  ხოლო  საქართველოს პარლამენტს  “ბუნების ძეგლების შექმნისა და მართვის შესახებ” კანონპროექტის დაჩქარებული წესით განხილვისკენ მოუწოდებს.

Travertine to Have Status of Natural Monument
Rehabilitation works of the tunnel in the vicinities of the Travertine – sour water mountain in Kazbegi, were suspended. Representatives of the Ministry of Environment said the construction, which damaged travertine was not illegal because the territory did not have status of natural monument. However, the Agency of Reserved Territories stated the vicinities will have the status in order to avoid similar facts in future.
Travertine valley is part of Kazbegi tourist zone, and mineral waters in the area are the source of the travertine. Nongovernmental organization Stepantsminda spread information about the damage of travertine several days ago. Organization representatives reported that road was paved through travertine valley.
Head of public relation unit at the Road Department Rusudan Khubulava said the road was constructed via travertine valley due to urgent necessity.
“Three tunnels are being rehabilitated alongside Kazbegi motorway. In one of those tunnels, builders had to enter the territory of sour waters. A collector releasing soil water was discovered in the place. It was necessary to remove it in order to deepen the transportation part of the tunnel and to increase its height; it will make the tunnel more transitive. They will not touch travertine in other parts,” Rusudan Khubulava told ICMM.
Deputy Minister of Infrastructure Shota Murgulia said constructing the road across the territory did not require special permission.
“It was not a monument and contractor did not need any permission for the construction; it happened because the tunnel was left without attention during 20-25 years. Human life is more valuable than beauty,” Murgulia said.
Agency for Reserved Territories within the Ministry of Environment and Natural Resources also confirmed that travertine on Gudauri-Kobi road did not have status of natural monument.
Environmental organizations made strict statements on the damage of travertine. Green Alternative spread petition which stated that mineral lake in Truso Gorge and travertine, Dariali and Khda Gorges, buried forest in Goderdzi Pass are threatened to be damaged. So, the Organization appeals to the government of Georgia to investigate the fact of damage of travertine in Gudauri-Kobi road and to the Parliament of Georgia to discuss the draft law On the Creation and Management of Natural Monuments in haste.