სტუდია მონიტორი შემოსავლების სამსახურს სასამართლოში უჩივის
"სტუდია მონიტორი“ 4 ივნისს თბილისის საქალაქო სასამართლოში შემოსავლების სამსახურის წინააღმდეგ სარჩელს შეიტანს.
„მონიტორი“ შემოსავლების სამსახურისგან ითხოვს ინფორმაციას ერთ-ერთი საწარმოს საგადასახადო დავალიანების შესახებ. შემოსავლების სამსახური უარს აცხადებს ამ ინფორმაციის გაცემაზე, რადგან მიიჩნევს, რომ საგადასახადო კოდექსის 39-ე მუხლის თანახმად, საგადასახადო ორგანოს მიერ გადასახადის გადამხდელის შესახებ მიღებული ნებისმიერი ინფორმაცია, განეკუთვნება საგადასახადო საიდუმლოებას. „მონიტორს“ ინფორმაციის გაცემაზე უარი ეთქვა პასუხის შემოსავლების სამინისტროში ადმინისტრაციული გასაჩივრების შემდეგაც.
მონიტორის უფლებებს სასამართლოში „საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის“ მედიის სამართლებრივი დაცვის ცენტრი დაიცავს. ცენტრის კოორდინატორის მოვალეობის შემსრულებლის, იურისტ მარი გოგოსაშვილის თქმით, საგადასახადო კოდექსის 39-ე მუხლის თანახმად ინფორმაცია კომპანიის დავალიანების შესახებ ღიაა.
სტუდია „მონიტორის“ ერთ-ერთი დამფუძნებლის, ნინო ზურიაშვილის თქმით, ფინანსთა სამინისტრო ერთ-ერთი ყველაზე დახურული უწყებაა ინფორმაციის გაცემის თვალსაზრისით.

On June 4, Studio Monitor is going to lodge a complaint to the City Court against the Revenue Service.
“Monitor” demands from the Revenue Service the information regarding pay debts of a certain enterprise. But the Revenue Service believes that according to Article 39 of the Pay Code, any information that the revenue body receives about a payer, is considered as confidential information. Hence the agency’s refuse to give out the information requested. After having lodged an administrative appeal to the Ministry of Revenue, Monitor had been again denied its information request.
Monitor’s rights at the court is advocated by GYLA Media Legal Defense Center. According to lawyer Mari Gogosashvili, Acting Coordinator of the Center, Article 39 of the Pay code reads that the information regarding the indebtedness of companies is open.
“Not only the information about when was, or wasn’t, a debt paid, but also the information about whether a debt has been written-off, etc.” –says Gogosashvili.
According to one of the founders of Minitor Nino Zuriashvili, the Ministry of Finance is one of the most hard-to-reach bodies with respect to giving out information.