სახალხო დამცველმა დევნილთა შესახებ ანგარიში წარმოადგინა
საქართველოს სახალხო დამცველმა   საზოგადოებას იძულებით გადაადგილებულ პირთა  უფლებრივი  მდგომარეობის  შესახებ ანგარიში წარუდგინა. ადეკვატური საცხოვრებლის არარსებობა, უმუშევრობა, ჯანდაცვაზე არასათანადო ხელმისაწვდომობა - ესაა იძულებით გადაადგილებულ პირებთან დაკავშირებული ის ძირითადი პრობლემები, რაზეც  უჩა ნანუაშვილი თავის ანგარიშში ამახვილებს ყურადღებას.
როგორც ანგარიშშია აღნიშნული,  მიუხედავად  გარკვეული პროგრესისა , დევნილთა  მდგომარეობა  კვლავ მძიმეა.  სახალხო დამცველის  ანგარიშის მიხედვით, პრობლემად რჩება, დევნილების ადეკვატური საცხოვრებლით უზრუნველყოფა -  არაერთი საერთაშორისო ორგანიზაციის  რეკომენდაციის მიუხედავად,დანგრევის პირას მყოფი ობიექტებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირები ჯერაც არ გაუსახლებიათ, კერძო სექტორში მცხოვრები დევნილების საცხოვრებელი ფართებით უზრუნველყოფის პროცესი კი, ჯერაც არ დაწყებულა. როგორც ანგარიშშია აღნიშნული, მოუგვარებელია  ისეთი საკითხები, რომლებიც  დევნილთა  პრობლემების გრძელვადიან გადაჭრას  ეხება -   დასაქმება, შემოსავლის  მომტანი საქმიანობა  და ჯანდაცვის ხელმისაწვდომობა.
სახალხო დამცველის ანგარიშში ხაზგასმულია,რომ იძულებით გადაადგილებულ პირებთან დაკავშირებით,  დიდ  გამოწვევად  რჩება სახელმწიფოს  მხრიდან სისტემური მიდგომის  ნაკლებობა.
„საქართველოს მთავრობამ არაერთხელ მოახდინა იმის  დეკლარირება, რომ აუცილებელია დევნილთა პრობლემების გრძელვადიანი გადაწყვეტა. არსებული საერთაშორისო  დოკუმენტების თანახმად, გრძელვადიანი გადაწყვეტა მაშინაა  მიღწეული,  როდესაც იძულებით  გადაადგილებულ პირებს აღარ  სჭირდებათ  ადგილმონაცვლეობასთან დაკავშირებული კონკრეტული   დახმარება და  დაცვის  საშუალებები. სამწუხაროდ, საქართველოში დევნილთა პრობლემების  გრძელვადიანი  გადაჭრა ჯერ ისევ არ მომხდარა“, - აღნიშნულია ანგარიშში.
პრობლემის  გრძელვადიანი გადაჭრის მნიშვნელობაზე მიუთითებს ევროპის საბჭოს     საპარლამენტო  ასამბლეის  რეზოლუციაც:
„საქართველოს მთავრობამ  უნდა   განაგრძოს  ყველა  ძალისხმევის გამოყენება, რომ უზრუნველყოს  კერძო  სექტორში მცხოვრები დევნილების საჭიროებების დაკმაყოფილება, კოლექტიური განსახლების ობიექტების გარკვეული ნაწილის რეაბილიტაცია, ან დახურვა და ახალი ჩასახლებების პრივატიზაცია“, - აღნიშნულია რეზოლუციაში.
სახალხო დამცველი, თავის ანგარიშში, სხვადასხვა  კატეგორიის  დევნილთა მხრიდან  შენობებში შეჭრისა და  ფართების დაკავების  პროცესსაც ეხმაურება, რაც საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა  განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროს განცხადებით, უკანონო ხასიათს ატარებდა:
„ხელისუფლებამ უნდა დააკმაყოფილოს საკუთარი სახლებიდან იძულებით გადაადგილებული პირები საცხოვრებლით, რათა მათ აღარ დასჭირდეთ შენობებში ძალით შეჭრა და საკუთარი უფლებების დასაცავად პროტესტის უკიდურესი ზომების გამოყენება“ - აღნიშნულია ანგარიშში.
რაც შეეხება, საზღვრისპირა  სოფლებში მცხოვრებთა  მდგომარეობას, ამ საკითხს ანგარიშში  ცალკე   თავი ეძღვნება. სახალხო  დამცველის   აპარატის  მონიტორინგის ჯგუფმა გორის მუნიციპალიტეტის  სასაზღვრო სოფლებში  დიცში, ერგნეთში, მერეთში,  გუგუთიანთკარისა  და სხვა სოფლებში იმუშავა. მონიტორინგის შედეგად, გამოიკვეთა, რომ  ამ ოჯახების სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობა ძალიან მძიმეა და უმუშევრობის დონე კრიტიკულად  მაღალია.
ანგარიშში ასევე  ხაგზასმულია  დევნილთა  პრობლემების  მოგვარებისთვის წინ გადადგმული ნაბიჯებიც. ერთ-ერთ ასეთ წინგადადგმულ ნაბიჯად, სახალხო დამცველის აპარატს, დევნილთა შესახებ ახალ კანონზე  მუშაობის დაწყება  მიაჩნია, რადგან მოქმედი  კანონმდებლობით, დევნილის დეფინიცია  წინააღმდეგობაშია საერთაშორისოდ აღიარებულ სტანდარტებთან და დღეს  არსებული კანონი  ვეღარ  პასუხობს თანამედროვე  რეალობას.

Public Defender Presented Report on IDPs
Public Defender of Georgia presented Report about human rights situation of internally displaced people in the country. Lack of adequate accommodation, unemployment, unavailability of medical care – these are those key problems, Ucha Nanuashvili focused on in his report.
According to the report, despite some progress in the field, the situation of IDP population is still urgent. Public Defender’s report states that unavailability of adequate accommodation for IDPs is still a problem – despite the recommendations of many international organizations, IDPs have not been yet resettled from the demolished premises, and process of providing IDPs living in private sector with relevant accommodations has not started yet. As the report states, issues related with long-term resolution of IDPs’ problems – employment, profitable activities and access to healthcare – are still urgent.
The Public Defender’s report underlines that lack of systemic approach of the state to the problems of internally displaced people still causes concern.
“Government of Georgia declared several times that it is urgently important to resolve IDP problems for long term perspective. In accordance to international documents, long-term resolution is achieved when IDPs no longer need concrete assistance and security related with their internal displacement. Unfortunately, long-term resolution of IDP problems has not taken place in Georgia so far,” the report reads.
Resolution of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe also indicates at long-term resolution of the problem.
“Government of Georgia shall continue its effort to ensure satisfaction of the needs of IDPs living in private sector, rehabilitate some part of premises in collective settlements or to roof or privatize new settlements,” the resolution reads.
In his report, Public Defender also mentioned the fact when different categories of IDPs broke into and occupied spaces in several buildings. This process had illegal character as the Ministry of IDPs from Occupied Territories, Accommodation and Refugees evaluated.
“Government shall satisfy internally displaced people with accommodations so that they will no longer need to break into buildings and use extreme measures to protect their rights,” the report reads.
As for the conditions of the people living close to administrative border line, a separate chapter was dedicated to the issue in the report. Monitoring group of the Public Defender’s Office worked in the villages of Ditsi, Ergneti, Mereti, Gugutiantkari and others in the buffer zone of Gori district. Their monitoring showed that local families live in poor social-economic conditions and level of unemployment is critically high.
The report also underscores the steps taken for the resolution of IDP problems. One of them is working on new law on IDPs because in the current law, definition of the IDP contradicts the international standards and it does not conform to reality.