პრეზიდენტმა სააკაშვილმა განაცხადა, რომ მისი „მოთხოვნა“ და „დავალებაა“ შინაგან საქმეთა მინისტრის ირაკლი ღარიბაშვილის მიმართ, რომ დაუყოვნებლივ დაადგინოს თალიბანის სახელით გავრცელებული და „დიდი ალბათობით“ საქართველოში დამზადებული მუქარის შემცველი ვიდეო-რგოლების „შემქმნელები და მათი დამკვეთები“.
საუბარია YouTube–ზე დადებულ ვიდეო-რგოლზე სათაურით „თალიბანის ჯიჰადი ავღანეთში ქართველი სამხედროების წინააღმდეგ“, რომელიც 6 ივნისს მანამდე გავრცელდა, ვიდრე ავღანეთის ჰელმანდის პროვინციაში მომხდარი თავდასხმის შედეგად შვიდი ქართველი ჯარისკაცი დაიღუპებოდა. ამ ვიდეოში, სადაც ნახსენებია პრეზიდენტი სააკაშვილიც, მამაკაცის ხმა ინგლისურად ქართველ სამხედროებს და მათ ოჯახებს ემუქრება და საქართველოში ბრძოლის გადმოტანის შესახებ აფრთხილებს.
შს მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა 7 ივნისს განაცხადა, რომ მისი უწყება უცხოელი პარტნიორების აქტიური დახმარებით ინტენსიურად მუშაობს, რათა დაადგინოს, თუ საიდან მოხდა ვიდეოს გავრცელება. „ამ ეტაპზე სხვა დამატებით ინფორმაციას ვერ მოგაწვდით“, - განაცხადა მან და დასძინა, რომ ქვეყანაში პანიკის საფუძველი არ არსებობს.
8 ივნისს თავის სატელევიზიო მიმართვაში, პრეზიდენტმა სააკაშვილმა განაცხადა, რომ მუქარის შემცველი ვიდეოები, რომელიც „შეიცავს საფრთხეს საქართველოს მშვიდობიანი მოსახლეობის“ და „პოლიტიკური ლიდერების“ წინააღმდეგ, „უკიდურესად საგანგაშოა" იმ დღეებში, როცა ავღანეთში თავდასხმა მოხდა.
„ძალიან დიდი ალბათობით ეს ვიდეოკლიპები არც ავღანეთშია დამზადებული და არც თალიბების გაკეთებულია და ამას ადასტურებენ უკვე ამის ექსპერტები, მათ შორის ნატოს სტრუქტურებიდან“, - განაცხადა სააკაშვილმა, „დიდი ალბათობით ეს ვიდეო-რგოლები შეკვეთილია და დამზადებულია საქართველოში, ქართველების მიერ სრულიად კონკრეტული რაღაც ალბათ ჩემთვის მიუწვდომელი, მაგრამ სრულიად კონკრეტული პოლიტიკური მიზნებისთვის და კონკრეტული გაგრძელებისთვის“.
„ის რომ საქართველოში სადღაც, მაგალითად თბილისში, ვინმე იჯდეს რომელიღაც სტუდიაში და ამზადებდეს ვიდეო-რგოლებს, რომელშიც უბრალოდ მე კი არ ვარ გალანძღული ან საქართველო - ამას ადამიანი აიტანდა... სადაც არის მოწოდება ქართველი ჯარისკაცების განადგურებისკენ, მათი მისამართებით, მათი სახეების ჩვენებით და სადაც არის მოწოდება საქართველოს შიგნით ტერორისტული აქტების მოწყობისკენ და ამ აქტების გამართლებისკენ - თუკი ასეთი აქტები მოხდა მომავალში, ალიბის შექმნისკენ ამ აქტების მოწყობისთვის - ეს არის უპრეცედენტო დანაშაული და ყველა ზღვარს სცდება, რაც როდესმე აქამდე მინახავს საერთოდ“, - განაცხადა მან.
სააკაშვილმა ასევე განაცხადა, რომ მან ვიდეოების ექსპერტიზის თხოვნით ნატოს გენერალურ მდივანს მიმართა და თხოვა ასევე აშშ-ის ელჩს საქართველოში, რომ ფედერალური გამოძიების ბიურო ჩაერთოს ექსპერტიზაში.
მისი თქმით, არა მხოლოდ უნდა დადგინეს, თუ საიდან აიტვირთა ეს ვიდეოები, რაც „გუშინვე ადვილად შეეძლო დაედგინა ჩვენს პოლიციას“, არამედ „ვინ გააკეთა, რომელმა სტუდიამ გააკეთა, ვისი ხმა ადევს, ვინ იჯდა იქ სტუდიაში და ვინ შეუკვეთა“.
„არა მხოლოდ მინდა ვთხოვო, არამედ მოვთხოვო შინაგან საქმეთა მინისტრს, დავავალო შინაგან საქმეთა მინისტრს: დაუყოვნებლივ დაადგინეთ ამ კლიპის შემქმნელები და მათი დამკვეთები, ვინც არ უნდა იყვნენ ისინი. ეს არ არის რთული საქმე, ეს არის ტექნიკურად ძალიან მარტივი საქმე. ეს არის უკვე პოლიტიკური ნების საკითხი“, - განაცხადა სააკაშვილმა და იქვე დასძინა, რომ „ბოლომდე მივყვები ამ საქმეს და არ მივცემ საშუალებას, რომ მიაჩუმათონ იმ საბაბით, რომ დიდი ხანი უნდა იყოს გამოძიება“.
მისი თქმით, „საქმე გვაქვს ძალიან ბინძურ და სახიფათო თამაშთან“, რომელიც არის არა „პოლიტიკური საკითხი“, არამედ „ ეროვნული უსაფრთხოების უმნიშვნელოვანესი საკითხი“.
სააკაშვილმა რაიმე სახით დაკონკრეტების გარეშე ასევე განაცხადა, რომ „ძალიან ბევრი პოლიტიკური პარტია ერთმანეთს არ ეთანხმება, მაგრამ არის ზღვარი, რომლის იქითაც ეს უთანხმოება არ უნდა გავიდეს“. მისი თქმით, საქართველოში ასევე „დიდი ტრადიციაა, მათ შორის უცხო ინტერესების შემოყვანის და საკუთარი სახელმწიფოებრიობის წინააღმდეგ წასვლის, მაგრამ არსებობს რაღაცა, რაც უნდა იყოს ხელშეუხებელი და რის იქითაც არ უნდა მივდიოდეთ“.
პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა ანდრო ბარნოვმა 6 ივნისს განაცხადა, რომ ვიდეოს გავრცელების უკან შესაძლოა ის „ძალები“ იდგნენ, რომელთაც საქართველოს პროდასავლური კურსის შერყევა სურთ.

Saakashvili Demands from Interior Ministry to Find Those Behind 'Jihad Threat' Video
President Saakashvili has “instructed” Interior Minister Irakli Garibashvili to “immediately” identify those who have “produced and commissioned” a video, which threatens to take jihad into Georgia.
In a televised address on June 8 Saakashvili ruled out that Taliban was behind the video and said that there was “a high probability” the video was in fact produced in Georgia.
Hours before the announcement was made by the Ministry of Defense late on June 6 about the death of seven Georgian troops in a truck bomb attack in the southern Afghan province of Helmand, a YouTube video, titled “Taliban Jihad Against Georgian Troops in Afghanistan”, emerged in which a man’s voiceover in English threatens Georgian troops and their families and warns of bringing fight into Georgia; President Saakashvili is also mentioned in the video.
Interior Minister, Irakli Garibashvili, said in a statement on June 7 that probe was underway to find out source of the video. “Our foreign partners are actively helping us. I cannot provide other details at this stage,” he said, adding that there was no reason for panic.
Anti-terrorism center at the Interior Ministry is investigating the case.
Chief prosecutor, Archil Kbilashvili, told public TV on June 7 that “we expect to receive information” from Google involving personal data of a user account from which the video was uploaded on YouTube.
But Saakashvili suggested that the Interior Ministry was delaying the probe.
“It is very easy to locate from where the video was uploaded; our police could have done it easily even yesterday,” he said.
“I want to not only request, but to demand and instruct the Interior Minister to immediately identify those who have produced this video and those who have commissioned it, no matter who they are – this is not a difficult task, this is technically very easy and it is about political will,” Saakashvili said.
“I personally will follow this case up to the end and I will not let anyone to paper it over under the pretext that investigation requires much time; it is very easy to investigate it and we all know it very well,” he added.
Saakashvili said that this video, which contained threat against Georgian soldiers, civilians and the political leadership, was “extremely alarming” especially against the background of the June 6 deadly attack on the Georgian troops in Afghanistan.
“Of course I know very well that there are many people who probably do not like me like me; that’s natural when you are in government for many years… Of course there are many political parties, who disagree with each other… But there is a line beyond which this disagreement should not go. Georgia has a tradition of revelry and internal strife,” he said, adding that Georgia “also has a huge tradition” of yielding to “foreign interests” at the expense of those of the Georgian statehood.
“But there are some things that should be untouchable,” he continued. “One of such issues is our armed forces and the security and existence of our country.”
“There is a high probability, that these videos are produced neither in Afghanistan nor by Taliban and this is confirmed by the experts, including from the NATO structures,” Saakashvili said. “There is a high probability that these videos have been commissioned and produced in Georgia, by the Georgians for concrete political purposes, which are beyond my understanding.”
Later on June 8, President Saakashvili offered holding of the National Security Council session next week to discuss the issue.
Meanwhile, a small group of people gathered on June 8 outside the former parliamentary building on Rustaveli Avenue in downtown Tbilisi to protest against Georgia’s contribution to ISAF mission. Some were calling for an immediate withdrawal of Georgian troops and others for cutting down number of troops deployed in Afghanistan.