შს სამინისტრომ სამალავებში ადამიანთა წამების ამსახველი ვიდეოფირები აღმოაჩინა
შს სამინისტროს მიერ გავრცელებული განცხადების მიხედვით, შსს-მ 17 ივნისს  სამეგრელოში დიდი რაოდენობით იარაღთან, კავშირგაბმულობის საშუალებებთან  და ნარკოტიკებთან ერთად,    „პოლიციის თანამშრომლების მიერ   ადამიანების სასტიკი წამების,  მათზე სექსუალური  ძალადობის“ ამსახველი  ვიდეოფირებიც აღმოაჩინა.
მათი შესწავლისთვის „ ამჟამად მიმდინარეობს ინტენსიური ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებები“, ნათქვამია შს სამინისტროს ვებ-გვერდზე გამოქვეყნებული განცხადებაში,  რომელსაც თან  ახლავს „დაფარული სამალავების“  ჩხრეკის ვიდეოკადრები,
სამართალდამცავთა განცხადებით, ასევე აღმოჩენილია  „წინა ხელისუფლებისადმი ოპოზიციურად განწყობილი იმ პირების ფოტოსურათებისა და პირადი მონაცემების შემცველი არქივი, რომელთა დაპატიმრებაც იგეგმებოდა, სხვადასხვა გაყალბებული და ფალსიფიცირებული ბრალდებებით, 2012 წლის 1 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებში „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ გამარჯვების შემთხვევაში“.
ოფიციალური ინფორმაციის თანახმად, მიწისქვეშა სამალავები მოწყობილია „ყოფილი ხელისუფლების შინაგან საქმეთა სამინისტროს მაღალი თანამდებობის პირების უშუალო ორგანიზებითა და ხელმძღვანელობით.“
2012 წლის ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებში  მმართველი  „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ დამარცხების შედეგად,  ხელისუფლებაში მოვიდა კოალიცია „ქართული ოცნება“, მილიარდერ ბიძინა ივანიშვილის ხელმძღვანელობით.
არჩევნებამდე ორი კვირით ადრე, ტელევიზიებმა გაავრცელეს გლდანის #8 საპყრობილეში პატიმართა მიმართ არაადამიანური მოპყრობის ამსახველი და  საპყრობილეს ერთ-ერთი თანამშრომლის მიერ საიდუმლოდ გამოტანილი   კადრები, რომელმაც, „ნაციონალური მოძრაობის“ ლიდერთა აღიარებით, გადამწყვეტი გავლენა იქონია არჩევნების შედეგებზე.
ამ კადრების საფუძველზე ახალმა ხელისუფლებამ დააპატიმრა საპყრობილის ზედამხედველები, ასევე სასჯელაღსულების,  პრობაციის და იურიდიული დახმარების საკითხთა სამინისტროს რამდენიმე წარმომადგენელი.
ჯარისკაცთა წამებაში ბრალდებულ ბაჩო ახალაიას, თავდაცვისა და შინაგან  საქმეთა ყოფილ მინისტრს, რომლის სასამართლო პროცესიც  ამჟამად მიმდინარეობს, ზოგიერთი უფლებადამცველი ორგანიზაცია პატიმართა მიმართ არაადამიანურ მოპყრობაში ადანაშაულებს.

Horrible Finding of Ministry of Internal Affairs
On June 17 the Ministry of Internal Affairs stated it had found in Samegrelo (the Western Georgia), along with guns in great quantity, means of communication and drugs, video recordings of police officers’ brutally torturing and sexually abusing people.
“Intensive investigation and search operations are launched for the purpose of examining that materials”- reads the statement published on the website of the Ministry, with the attached footage of the search of the hidden containers being carried out.
According to the law enforcement representatives, “the archives containing photos and data of the people that were in opposition to the former government is found as well; the people that were meant to be arrested under fabricated accusations for that matter, in case of the National Movement’s victory in the parliamentary elections of October 1, 2012”.
“The set up of the underground hiding places were directly managed and organized by the high ranking official of the Ministry of Internal Affairs,”- reads the official information.
After the defeat of the ruling United National Movement in the parliamentary elections of October 2012, the Georgian Dream coalition, Headed by the billionaire Bidzina Ivanishvili, had come to power.
To weeks prior to the elections, televisions had spread the footage that contained the scenes of inhuman treatment towards certain inmates of Gldani prison #8, secretly obtained by one of the employees of the prison. That was the circumstance which, as the leaders of the National Movement have themselves acknowledged, had definitive influence on the outcome of the elections.
The new government then arrested the jailers of the prison on the ground of the aforementioned footage, as well as several representatives of the Ministry of Correction and Legal Assistance of Georgia.
Former Minister of Defense and Home Secretary Bacho Akhalaia charged with torturing of solders, and whose trial’s still being in progress, is we well accused by several human rights organization of inhuman treatment toward prisoners. inmate