ვანო მერაბიშვილმა ტელევიზორის მიღების მოთხოვნით შიმშილობა გამოაცხადა
ყოფილმა პრემიერ მინისტრმა და „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ გენერალურმა მდივანმა ვანო მერაბიშვილმა, რომელიც ამჟამაად წინასწარ პატიმრობაში იმყოფება, ტელევიზორის მიღების მოთხოვნით შიმშილობა დაიწყო. ამის შესახებ მისმა ადვოკატმა, გიორგი ჩივიაშვილმა ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-თან საუბრისას განაცხადა.
„მისი მთხოვნაა ჰქონდეს ტელევიზორი, რასაც კანონი პატიმრობის შესახებ პირდაპირ ითვალისწინებს“, - აღნიშნა ჩივიაშვილმა.
ვანო მერაბიშვილი ამჟამად N9 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაშია, სადაც არიან სამართალდამცავი ორგანოების ყოფილი თანამშრომლები და მაღალჩინოსნები იხდიან სასჯელს.
13 ივნისს სახალხო დამცველისა და „ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის“ წარმომადგენლებმა ამ დაწესებულებაში მონიტოინგი ჩაატარეს და განაცხადეს, რომ ბრალდებულებს/მსჯავვრდებულებს ტელევიზორით სარგებლობის საშუალება არ აქვთ. ამ უფლებით მხოლოდ რამდენიმე პატიმარი, მათ შორის, თავდაცვის ყოფილი მინისტრი ბაჩო ახალაია, სარგებლობს. დამკვირველმებმა საკუთარ განცხადებაში პატიმრობის კოდექსის“ მე-20 მუხლის პირველი ნაწილზე მიუთითეს, რომლის თანახმად,  „ბრალდებულს/მსჯავრდებულს აქვს პრესის გაცნობისა და მასობრივი ინფორმაციის სხვა საშუალებათა გამოყენების შესაძლებლობა.
პატიმრობის/თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულებაში, როგორც წესი, ხდება რადიო და ტელე-ტრანსლაცია, ასევე შესაძლებელია ინტრანეტით სარგებლობა.“
ამავე მუხლის მეორე ნაწილის თანახმად, „ბრალდებულს/მსჯავრდებულს ან ბრალდებულთა/მსჯავრდებულთა ჯგუფს ადმინისტრაციის თანხმობით, დაწესებულების ტიპით გათვალისწინებული შეზღუდვების შესაბამისად, შეიძლება ჰქონდეს პირადი რადიომიმღები და ტელევიზორი, თუ მათი გამოყენება არ არღვევს პატიმრობის/თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულების დებულების მოთხოვნებს და სხვა ბრალდებულთა/ მსჯავრდებულთა სიმშვიდეს. მან აღნიშნული ტექნიკა შეიძლება შეიძინოს თავისი ხარჯით ან მიიღოს ახლო ნათესავისაგან.“
ვანო მერაბიშვილის წინააღმდეგ საქმე რამდენიმე მუხლით არის აღძრული, მათ შორის ამომრჩევლის მოსყიდვა, სამსახურეობრივი უფლებამოსილების გადამეტება, ფულის მითვისება და გაფლანგვა

Vano Merabishvili Goes on Hunger Strike
Former PM and Secretary General of the United National Movement Vano Merabishvili, currently being in a preliminary detention cell, has gone on hunger strike with the demand of have television. The statement was made by the lawyer of the former PM in this conversation with Rustavi 2.
“His demand is to have television, which is allowed by the law on Imprisonment”- Chiviashvili stressed.
Vano Merabishvili is currently held within the enforcement facility #9, where former employees and high ranking officials of the law enforcement agencies serve their sentence.
On June 13, representatives of the Public Defender’s apparatus and Georgian Young Lawyers Association(GYLA) carried out monitoring within that institution and stated later on, that culprits/convicts are deprived of the right of watching television, with the exception of former Defense Minister Bacho Akhalaia and several other inmates. In their statement the observers pointed out Part 1 of Article 20 of the Code of Inprisonment, according to which a culprit/convict is entitled to read press and use other means of mass media. In a place of liberty deprivation it is usually allowed to have TV or radio broadcasting, as well as the Internet.”
According to Part 2 of the same Article, a culprit/convict or group of culprits/convicts is entitled, with the consent of administration and in accordance with the restrictions determined by the type of institution, to have personal radio or television set, in case its usage doesn’t breach the requirements given in the regulation of the place of liberty of liberty deprivation, or shatters other inmates’ quietude. Prisoners are allowed to buy such equipment at their own expenses or get from the relatives.”
The proceedings against Vano Merabishvili are initiated under several articles, including the bribing of voters, exaggeration of official powers, appropriation and embezzlement of mone