ნიკა გვარამიას პროცესზე, ეკონომიკის ექსპერტმა ნიკოლოზ ბაკაშვილმა აუდიტორულ კომპანია „L & M სერვისსა” და „ხრამჰესი 1“, „ხრამჰესი 2“-სა და „მტკვარი ენერეგეტიკას“ შორის გაფორმებული ხელშეკრულებების შესახებ მის მიერ გაკეთებული საექსპერტო დასკვნა წარადგინა. მისი განცხადებით ნამდვილად შეასრულა თუ არა „L & M სერვისმა” საკონსულტაციო მომსახურება, რისთვისაც თანხა გადაერიცხა, დოკუმენტაციიდან არ ირკვევა.
„საგადასახადო რისკები არც სიტყვიერად და არც რიცხობრივად არც ერთ დასკვნაში შეფასებული არ არის. ასევე, საგამოძიებო სამსახურის მიერ ჩემთვის წარმოდგენილი დოკუმენტების გამოკვლევის შედეგად არ დასტურდება „L & M სერვისის” მიერ ზემოაღნიშნული 3 კომპანიისთვის კონსულტაციის გაწევის ფაქტი, გარდა იმ დოკუმენტისა, სადაც მხოლოდ სიტყვიერად არის მითითებული, რომ „ L & M სერვისის” წარმომადგენელმა, გიორგი ნემსიწვერიძემ აღნიშნული მომსახურება გასწია. “ - განაცხადა ნიკოლოზ ბაკაშვილმა.
შეგახსენებთ, რომ გამოძიების ინფორმაციით, „თელასს“ სახელმწიფოსთან გარკვეული ფინანსური პრობლემები შეექმნა, რის გამოც „თელასისა“ და „ხრამჰესი 1“, “ხრამჰესი 2“-და და „მტკვარი ენერგეტიკის“ ხელმძღვანელმა დევი კანდელაკმა ენერგეტიკის ყოფილ მინისტრ, ალექსანდრე ხეთაგურს დახმარება სთხოვა, რის სანაცვლოდაც 1 მილიონ ლარს მიიღებდა. ეს თანხა ერთ-ერთი ორგანიზაციის ანგარიშზე, უნდა ჩარიცხულიყო, როგორც ამ ორგანიზაციის მიერ კომპანიის საგადასახადო რისკების შეფასებისა და კონსულტაციის ანაზღაურება.
როგორც ბრალდების მხარე მიიჩნევს, ქრთამის აღების საქმეში ჩაერთო ყოფილი იუსტიციის მინისტრი ნიკა გვარამიაც, რომელიც დაუკავშირდა თავის ნაცნობ, გიორგი ნემსიწვერიძეს და მის სახელზე დაარეგისტრირეს აუდიტორული კომპანია „L & M სერვისი“, რომლის ანგარიშზეც სულ მალე 1 მილიონი ლარი ჩაირიცხა. კერძოდ, კომპანია „თელასისგან“ 500 ათასი, „მტკვარი ენერგეტიკისგან“ 400 ათასი, ხოლო „ხრამჰჯესი 1“-სა და „ხრამჰესი 2“-სგან 50 ათასი-50 ათასი ლარის ოდენობით.

Expert of Economy Was Questioned at Nika Gvaramia’s Trial
At Nika Gvaramia’s trial, expert of economy Nikoloz Bakashvili presented expert conclusion made on the agreement between Audit Company L&M Service and KhramHESS1, KhramHESS 2 and Mtkvari Energetics. He said the documents do not show whether L&M Service had indeed provided the companies with consultation service or not.
“Tax risks were not evaluated in any conclusion either verbally or in figures. Also, as a result of the study of the documents provided by the investigative unit do not prove that L&M Service provided aforementioned three companies with consultation service except those documents, where it is only written that representative of L&M Service representative Giorgi Nemsitsveradze provided the companies with the service,” Nikoloz Bakashvili said.
According to the investigation, TELASI faced some financial problems with the state for what head of TELASI and KhramHES 1, KhramHES 2 and Mtkvari Energetics Devi Kandelaki asked the former minister of energy Aleksandre Khetaguri for help; in exchange of that Kandelaki offered 1 million lari to him. The money was to be transferred to the account of an organization as if the latter had provided the companies with consultation and had to evaluate tax risks of the company.