გიგი უგულავას საქმეზე დასაკითხ მოწმეთა სიას დაცვის მხარე აპროტესტებს
თბილისის მერის, გიგი უგულავას წინასასამართლო პროცესზე ბრალდების მხარის მტკიცებულებების დაშვების საკითხი განიხილეს. დაცვის მხარე მოწმეთა სიიდან ბიზნესმენ ჯოზეფ ქეის ამოღებას ითხოვს.
ტელეკომპანია "იმედის" ეპიზოდზე გიგი უგულავასთვის წარდგენილ ბრალდებაში, პროკურატურამ სასამართლო პროცესზე დასაკითხ პირთა ნუსხა წარადგინა, რის შემდეგაც, დაცვის მხარემ გარკვეულ მტკიცებულებათა დაუშვებლად ცნობა მოითხოვა. მხარის თქმით, დასაკითხ პირთა სიიდან აუცილებლად უნდა ამოიღონ ჯოზეფ ქეი, რადგან იგი დაკითხულია კანონმდებლობის უხეში დარღვევით. როგორც გიგი უგულავას ადვოკატმა პროცესზე განაცხადა, ჯოზეფ ქეი ორჯერ არის დაკითხული და ჩვენებები  ფაქტობრივად, იდენტურია.  ერთნაირია სიტყვები და წინადადებების წყობა, რაც ბადებს იმის ეჭვს, რომ მეორე ჩვენება უბრალოდ დააკოპირეს და ჯოზეფ ქეის ხელი მოაწერინეს მასზე.
დაცვის მხარე ასევე მოითხოვს, ამოიღონ მოწმეთა სიიდან გიორგი ისაკაძისა და პაატა სირაძის ჩვენებები, რომლებიც ღამის საათებში არიან დაკითხულნი. ადვოკატის თქმით, აღნიშნული კანონდარღვევას წარმოადგენს, რადგან ღამე დასაშვებია დაკითხვა, იმ შემთხვევაში, თუკი გადაუდებელ აუცილებლობას წარმოადგენს, რაც დაკითხვის ოქმში მითითებული არ არის.
ბრალდების მხარემ, გამომდინარე იქიდან, რომ დაცვის მხარის მიერ დაყენებული შუამდგომლობა დიდი მოცულობის იყო, მოითხოვა გონივრული ვადა, რომ მოგვიანებით დაეფიქსირებინა პოზიცია აღნიშნულთან დაკავშირებით. მოსამართლემ გაიზიარა ბრალდების მხარის პოზიცია და წინასასამართლო პროცესი 3 ივლისამდე გადადო.
შეგახსენებთ, რომ ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურმა თბილისის მერს, გიგი უგულავას "იმედისა" და "თბილსერვისჯგუფის" ეპიზოდებზე, სხვისი ქონების მართლსაწინააღმდეგოდ მითვისებისა და უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის მუხლებით წაუყენა ბრალი.
დედაქალაქის მერისთვის აღმკვეთი ღონისძიების შეფარდებისას სასამართლომ არ დააკმაყოფილა მთავარი პროკურატურის მოთხოვნა, რომელიც უგულავასთვის მილიონი ლარის ოდენობით გირაოს შეფარდებასა და სამსახურებრივი უფლებამოსილების შეჩერებას ითხოვდა. შესაბამისად, გიგი უგულავას სასამართლოს გადაწყვეტილებით აღმკვეთი ღონისძიების არც ერთი სახე არ შეეფარდა.

Defense Side Protests List of Witnesses on Gigi Ugulava’s Case
At the pre-trial process on Gigi Ugulava’s case, Tbilisi Mayor, the admissibility of the prosecutor’s evidence was discussed. The defense side requested to remove Businessman Joseph Kei from the list of witnesses.
Prosecutor’s office provided the list of witnesses to be interrogated in the episode of TV-Company Imedi in Gigi Ugulava’s case. Defense side requested not to admit list of evidence and claimed that Joseph Kei shall be definitely removed from the list because he was questioned through violation of the law. Gigi Ugulava’s lawyer said at the trial that Joseph Kei was questioned twice and both of his testimonies were almost equal. The words, set of sentences are so equal that the defense side doubts the second testimony was just copied and then Kei signed it.
The defense side also requested to remove testimonies of Giorgi Isakadze and Paata Siradze, who were questioned at night. The lawyer said the interrogation was conducted through blatant violation of the law because a person can be questioned at night if it is caused by urgent necessity though the protocol does not indicate at similar necessity at all.
Prosecutor’s side requested reasonable time to present their final position on the issue due to large amount of the solicitation of the defense side. Judge accepted the position of the prosecutor and postponed the pretrial hearing to July 3.
Court did not satisfy the solicitation of the chief prosecutor’s office to impose imprisonment on the City Mayor as a preventive measure; Prosecutor’s Office requested to impose 1 million lari bail on Ugulava and to suspend his professional authority. However, the court did not impose any preventive measure on the mayor at all.