გორელი ახალგაზრდა ჟურნალისტები ცხინვალში დააპატიმრეს
Tskhinvali.pngრამდენიმე დღის წინ გორის უნივერსიტეტის ჟურნალისტიკის ფაკულტეტის სტუდენტები, რომლებიც  ადგილობრივ გაზეთებში ,,ქართლის ხმა” და ,,ხალხის გაზეთში” სტაჟირებას გადიოდნენ ცხინვალის ქუჩებში დააპატიმრეს. რამდენიმესაათიანი ტყვეობის შემდეგ ახალგაზრდა ჟურნალისტები უვნებელი გამოუშვეს, თუმცა ფოტოაპარატის ლენტები წაართვეს.
რეზო ნადირაძე: „ლექცია გვიცდებოდა და იდეა მომივიდა, რაკი ირაკლი ოქრუაშვილი ვერ შევიდა ცხინვალში, მოდით, ჩვენ სტუდენტები,შევიდეთ-მეთქი. ჩემს წინანადებას მხოლოდ ორი სტუდენტი გამოეხმაურა. დანარჩენმა სტუდენტებმა კი უარი გვითხრეს,არაფერი გამოგივათ და ეს ყველაფერი შეიძლება ცუდადაც დასრულდესო.“
13 დეკემბერს ახალგაზრდა ჟურნალისტები რეზო ნადირაძე, რომელიც ,,ხალხის გაზეთში” ფოტოკორესპონდენტად მუშაობს და გაზეთ ,,ქართლის ხმის” კორესპონდენტები – ლანდა ბირთველიშვილი და ნანა გოგიაშვილი ცხინვალში შევიდნენ. როგორც ლანდა ბირთველიშვილი აღნიშნავს, მათი ცხინვალში ფარულად შესვლის მიზეზი იქ არსებული ვითარების გაცნობა და ფირზე ქალაქის იერსსახის დაფიქსირება გახლდათ.
ლანდა ბირთველიშვილი: „გვინდოდა ცხინვალის ქუჩები გადაგვეღო. აგვერჩია საუკეთესო სურათები და შემდეგ გამოფენა სახელწოდებით ,,ომი და მშვიდობა” მოგვეწყო. ცხინვალში მშვიდობიანად შევედით და სურათებიც გადავიღეთ. ბოლო სურათს რომ ვიღებდით, მეორე მსოფლიო ომში დაღუპულ გმირთა მემორიალთან ცხინვალის მილიციის თანამშრომლებმა დაგვაპატიმრეს. ყველანი პოლიციის განყოფილებაში გადაგვიყვანეს.”
ნანა გოგიაშვილი: „მილიციელები რუსულ ენაზე გველაპარაკებოდნენ, თუმცა ქართული ძალიან კარგად იცოდნენ, ერთი ფოტოაპარატი გავტეხეთ და მისი ფირი გადავმალეთ. ორი ფირი წაგვართვეს.”
ლანდა ბირთველიშვილი: „მილიციელებმა გვკითხეს, ჟურნალისტები ხომ არ ხართო. ვუთხარით, რომ გორის უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტის სტუდენტები ვიყავით. ნახეს ჩვენი პირადობის და სტუდენტის მოწმობები. ორი საათი განყოფილებაში ვყავდით და მერე გამოგვიშვეს. ერთმა გვითხრა, აქ გადმოსვლა თუ გინდათ ან ჩვენ ან სამშვიდობოებს უნდა შეუთანხმდეთო. სამშვიდობოების ტერიტორიაზე როცა მიგვიყვანეს, საშველად ქართველ სამშვიდობობებთან მივედით, მაგრამ ჩვენები უფრო უხეშად მოგვექცნენ, ვიდრე მათი სამშვიდობები.”

Young Journalists from Gori Were Arrested In Tskhinvali
Tskhinvali.pngSeveral days ago, students of the Journalistic Faculty in the Gori State University, who were probates for the local newspapers, 'Kartlis Khma'(Voice of Kartli) and 'Khalkhis Gazeti' (People's Newspaper), were arrested in the streets of Tskhinvali. After a several-hour-detention, they were released safely; however, the films of their cameras were seized.
Rezo Nadiradze said that "One of our lectures was missing and I had an idea of going to Tskhinvali. Previously, Irakli Okruashvili could not enter there. Only two students supported my idea. The rest of them said, we had no chance and our attempt might finish with accident."
On December 13, young journalists Rezo Nadiradze, a photo correspondent of "Khalkhis Gazeti" and Landa Birtvelishvili and Nana Gogiashvili, correspondents for the "Kartlis Khma" arrived in Tskhinvali. Linda Birtvelishvili said that the aim of their secret arrival in Tskhinvali was to observe the situation there and to take photos of the town.
Birtvelishvili said that "We wanted to take photos of the streets in Tskhinvali. Then we planned to select best of them and hold an exhibition with the title "War and Peace". We arrived in the town peacefully. Taking the last photo near the memorial of the heroes in the World War II, Tskhinvali District militiamen arrested us. They took us to the militia station."
Nana Gogiashvili said that "The militiamen spoke in Russian, though they knew Georgian very well. We broke one of the cameras and hid the film. However, they seized the rest two."
Birtvelishvili: "Militiamen asked us whether we were journalists. We answered them that we were students of the Law Faculty at the Gori University. They searched our identity cards and student cards. They kept us for two hours in the custody. One of them told us if we wanted to arrive there, we should have arranged our arrival either with them or with peace-keepers. When they took us to the neutral territory, we applied the Georgian peace-keepers for help. However, our soldiers treated us more rudely than theirs."