ბათუმის პორტიდან 300 თანამშრომელი გაათავისუფლეს
porti.gifბათუმის პორტში, ობიექტის გასხვისების შემდეგ, პირველი დიდი ცვლილება განხორციელდა. გასულ კვირას, პორტის 300 თანამშრომელი, ძირითადად, ადმინისტრაციაში მომუშავე პერსონალი, სამსახურიდან დაითხოვეს.
თანამშრომლებს გათავისუფლების შესახებ ინფორმაცია ერთი თვით ადრე მიაწოდეს. გათავისუფლების შემდეგ კი, კომპენსაციის სახით 5 თვის ხელფასი გადაუხადეს.
ქალბატონი მზევინარი იმ 300 თანამშრომლის სიაში მოხვდა, რომლებიც სამსახურიდან დაითხოვეს: „ყველაფერი იურიდიული ნორმების დაცვით მოხდა. ადმინისტრაციამ კომპენსაციაც მოგვცა და სადაზღვევო პოლისიც, სადაო არაფერი გავქვს. სამწუხარო ის არის რომ, უმუშევართა არმიას შევუერთდით. ინვესტიციის განხორციელების დროს, როგორც წესი, ადამიანებს ასაქმებენ, ჩვენთან კი ყველაფერი პირიქით ხდება“.
არაოფიციალური ინფორმაციით, პორტში მომხდარი ცვლილება მასობრივი გათავისუფლების პირველი ეტაპია. სამსახურის დატოვება, სავარაუდოთ, კიდევ 500 თანამშრომელს მოუწევს. გათავისუფლებულთა დიდი ნაწლი ე.წ. დოკერები (ტვირთის გადამზიდი მუშა) იქნებიან. დოკერებს 31 დეკემბერს ხელშეკრულების ვადა ეწურებათ და ბათუმის პორტი მათ სამუშაო ხელშეკრულებას აღარ გაუფორმებს. იმ შემთხვევაში თუ პორტს დოკერები დასჭირდება, გადამზიდავებს მუშის ბირჟიდან აიყვანს.
როდის დაიწყება გათავისუფლების მეორე ეტაპი, ამაზე ბათუმის პორტში არ საუბრობენ. პორტის დირექტორი, ფრიდონ სურმანიძე ამბობს, რომ „აჯობებს ეს კითხვები თავად ინვესტორს, მორგენ ჰანსენს დაუსვათ“. მორგენ ჰანსენს კი ჟურნალისტებთან საუბარი არ სურს.
სამსახურიდან მასობრივი გათავისუფლების შესახებ ინფორმაცია, პორტის თანამშრომლებს პორტის გაყიდვამდე ჰქონდათ. სახელმწიფოსა და ინვესტორს შორის მოლაპარაკებების პარალელურად, ბათუმის პორტის თანამშრომლები, პორფკავშირების ხელმძღვანელობით აქციებს მართავდნენ. მუშები მათი სოციალური გარანტიების სახელმწოფოს ხელშეკრულებაში ჩადებას და არსებული შტატების შენარჩუნებას მოითხოვდნენ.
საბოლოოდ, პორტი ისე გაიყიდა, რომ ხელისუფლებას იან ბონდენ ნილსენისთვის (გრინოუკ ჯგუფის მფლობელი) მუშების მოთხოვნა არ წაუყენებია.

Three Hundred Employees Were Fired From the Barumi Port
porti.gifFirst large-scaled changes took place in the Batumi Port after having it sold out. Last week, 300 employees of the port, particularly those who worked in the administration, were sacked.
The employees had information about upcoming changes one month before the fact. After dismissal, they received salaries for five months as compensation.
Ms Mzevinari is one of those three hundred people and she said that, "Everything happened within a law. The administration gave us compensation and medical police as well. We have nothing to argue about. We are simply concerned about the fact that we have to join a big army of unemployed people in Georgia. As a rule, investing results into employing more people; however, everything happened vise versa with us."
Unofficial information states that it was just start of future large scaled reduction in the port. Approximately more than 500 people will also have to leave their jobs in port. The most part of them will be dockers. Their contract time expires on December 31 and the board of the Batumi Port is not about to draw a new contract with them. If the port needs workers in future, they will hire them from the workers' exchange.
Nobody speaks about new wave of reduction in the port. Fridon Surmanidze, director of the port, said "You'd better ask these questions to the investor, Morgan Hansen." Unfortunately, the latter does not want to meet journalists.
Port employees knew about upcoming dismissal before it was purchased. Simultaneously with the negotiations between the investor and the government, the employees of the port were holding demonstrations.  The Trade Union was organizing their demonstrations. The workers demanded to include their social guarantees in the contract in order to leave them on their places.
Finally, the port was sold out, and the government did not introduce workers' demands to Ian Bonden Nielsen, owner of the Green Oak Group.