„საზოგადოებრივი ტელევიზია ხელისუფლების ჯიბის ტელევიზია არ იქნება“
თბილისი.07.10.04. მედია ნიუსი. პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტში „მაუწყებლობის შესახებ“ კანონპროექტის განხილვა გაიმართა.
კომიტეტის წევრთა უმრავლესობამ პრინციპების დონეზე კენჭი უყარა აღნიშნულ პროექტს და მხარი დაუჭირა, მაგრამ იყო აზრთა სხვადასხვაობა. კომიტეტის სხდომის თავმჯდომარის, „მემარჯვენე ოპოზიცია - მრეწველები, ახლების“ წევრის კოკა გუნცაძის აზრით, ტელემაუწყებლობა კერძო ბიზნესია, შესაძლებელია საზოგადოებრივი ტელევიზიის აქციები გაიყიდოს და მისი მართვა ხალხმა აიღოს ხელში.
საპარლამენტო უმრავლესობის წევრის ნაზი არონიას თქმით კი, საზოგადოებრივი ტელევიზია ხალხმა უნდა აკონტროლოს, მაგალითად: არასამთავრობო ორგანიზაციებმა უნდა გააკონტროლონ, საზოგადოებრივ ტელევიზიაში რამდენად არის დაცული თავისუფალი აზრი. მისი განცხადებით, საზოგადოებრივი ტელევიზია არ იქნება ხელისუფლების ჯიბის ტელევიზია.
დეპუტატი კახა კუკავა არ ეთანხმება საპარლამენტო უმრავლესობიდან ზოგიერთი კოლეგის მოსაზრებას, რომ საზოგადოებრივმა ტელევიზიამ უნდა გააშუქოს პრეზიდენტისა და ხელისუფლების ღონისძიებები. კუკავას მიაჩნია, რომ კანონპროექტში სერიოზული ცვლილებები უნდა შევიდეს, წინააღმდეგ შემთხვევაში ამ პროექტისათვის მხარის დაჭერას არ აპირებს.

“Public Television will not be the “Pocket” Television of the Government”
Tbilisi.07.10.04. Media News. Discussions on broadcasting bill were held in Human Rights Committee of the parliament.
The majority of the Committee members voted for the bill but clash of opinions also occurred. According to Koka Guntsadze, the chairman of the Committee session and the member of “Right Wing Opposition – Industrials, New Rights” television broadcasting is a private business; the shares of the public television may be sold and the management may go into the hands of the people.
According to Nazi Aronia, Member of parliamentary majority the public television should be controlled by people, e.g. NGOs should control if the freedom of speech is maintained in the public television. She stated that the public television will not be the “pocket” television of the government.
Kakha Kukava, MP does not agree with the opinions of some of the colleagues from the parliamentary majority that the public television must transmit the actions of the president and the government. In Kukava’s opinion the bill should undergo drastic changes; otherwise he is not going to support it.