სპეცოპერაციისას დაღუპულის ოჯახის ადვოკატები კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტს უნდობლობას უცხადებენ
თბილისი.01.08.06.მედიანიუსი. დღეს საქართველოს გენერალურ  პროკურატურაში, თბილისში სპეცოპერაციის დროს დაღუპული ზურაბ ვაზაგაშვილის ადვოკატებმა ირმა ჭკადუამ და მალხაზ ჯანგირაშვილმა განცხადება შეიტანეს.
ზურაბ ვაზაგაშვილის  ოჯახის ადვოკატები  მოითხოვენ თბილისის პროკურატურის საგამოძიებო ნაწილისა და კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტისთვის აღნიშნული საქმეების  აცილებას, გაერთიანებას და გენერალური პროკურატურის საგამოძიებო ნაწილისთვის დაქვემდებარებას.
ზურაბ ვაზაგაშვილის ოჯახის ადვოკატი მალხაზ ჯანგირაშვილი აცხადებს, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროს კრიმინალური დეპარტამენტი აღნიშნულ საქმეს არაობიექტურად იძიებს, რასაც მისი თქმით, ექსპერტიზის დასკვნებიც ადასტურებს.
„გამოძიება ძალზედ ტენდენციურად მიმდინარეობს.  ეჭვი მაქვს, რომ კრიმინალური დეპარტამენტის თანამშრომლები ზურაბ ვაზაგაშვილს, ალექსანდრე ხუბულოვის და ბუბა ბუთურიძის მიმართ თხზავს დანაშაულს, რადგან მათი ვერსია, თითქოს ამ ბიჭებმა პოლიციის თანამშრომლებს მანქანიდან ცეცხლი გაუხსნეს და შეიარაღებული წინააღმდეგობა გაუწიეს, არ დასტურდება. ჩვენ საზოგადოებას მოვუწოდებთ, გამოიჩინოს ამ საქმის მიმართ დაინტერესება და მხარში ამოუდგნენ დაზარალებულის ოჯახებს“, _ განაცხადა ზურაბ ვაზაგაშვილის ოჯახის ადვოკატმა მალხაზ ჯანგირაშვილმა.
2006 წლის 2 მაისს საქართველოს შინაგან საქმეთა  სამინისტროს კრიმინალურმა დეპარტამენტმა თბილისში, მტკვრის მარჯვენა სანაპიროზე სპეცოპერაცია ჩაატარა. სპეცოპერაციის შედეგად დაიღუპა ორი ეჭვმიტანილი _ ზურაბ ვაზაგაშვილი და ალექსანდრე ხუბულოვი, ხოლო ბუბა ბუთურიძე მძიმედ  დაიჭრა.

Lawyers of a Dead Person’s Family, Who Was Killed during Special Operation, Declare Their Mistrust against Criminal Police Department
August 2, 2006
Tbilisi. 01.08.06. Media News. Today, Irma Chkadua and Malkhaz Djangirashvili, lawyers of Zurab Vazagashvili’ family, who died during special operation in Tbilisi, appealed to General Prosecutor office.
Lawyers of Zurab Vazagashvili’s family demand to discharge the case from Investigation Department of Tbilisi Prosecutor Office and Criminal Police Department together, to unit it and put in charge of Investigation Department of Prosecutor Office only.
Malkhaz Djangirashvili, lawyer of Zurab Vazagashvili’s family declares that Interior Ministry Criminal Department is investigating the case in a biased way, what is proved by the examination result. “The investigation is conducted very tendentiously. I doubt that officials of Criminal Department fabricate accuse against Zurab Vazagashvili, Aleksanre Khubulov and Buba Buturidze, for, their  version, as if they opened fire against the policemen from the car, is not confirmed. We call up for the society to show interest in this case and support the victim families,”-declared Malkhaz Djangirashvili, lawyer of Zurab Vazagashvili’s family.
On 2nd May 2006 Criminal Department of Georgian Ministry of Interior organized an operation on the right embankment of river the Mtkvari in Tbilisi. Two accused –Zurab Vazagashvili and Aleksandre Khubulovi were killed during the special operation, while Buba Buturidze was badly wounded.