მიმართვა საერთაშორისო ორგანიზაციებს და საქართველოში აკრედიტირებული დიპლომატიურ წარმომადგენლობებს
ევროპის საბჭოს გენერალური მდივნის სპეციალურ წარმომადგენელს, საქართველოში აკრედიტირებულ დიპლომატიურ საელჩოებს
ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრი შეშფოთებულია უკანასკნელ დროს კოდორის ხეობაში მიმდინარე მოვლენებით. ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, “წარმატებული სპეცოპერაციის” შემდეგ მასობრივად ირღვევა ხეობის მოსახლეობის ძირითადი უფლებები. რეგიონი ჩაკეტილია ადგილობრივი და საერთაშორისო ორგანიზაციების დამკვირვებლებისათვის.
ჩვენი ინფორმაციით, რეგიონში ადგილი აქვს მშვიდობიანი მოქალაქეების უკანონო ჩხრეკებს. უკანასკნელ დღეებში არც ერთი ადამიანისთვის არ წარუდგენიათ ჩხრეკის ორდერი.
ხეობაში აკავებენ უდანაშაულო ადამიანებს, ადგილი აქვს მათ ცემას, უმეტესად ხდება ძებნილთა ნათესავებისა და მათი ოჯახის წევრების დაკავება.
ბატალიონ “მონადირის” წევრებს იარაღის ჩაბარების შემდეგ არ აძლევენ არავითარ ცნობას, რომ მათ ტაბელური იარაღი ჩააბარეს.
ყოველგვარი სამართლებრივი საფუძვლის და განმარტების გარეშე იზღუდება დანარჩენ საქართველოსთან ერთადერთ სავტომობილო გზაზე ავტოტრანსპორტით (საკენი-ჭუბერის მიმართულებით) თავისუფალი გადაადგილების უფლება.
გავრცელებული ინფორმაციით, ხეობაში 3-4 ჯერ ადგილი ჰქონდა სამხედრო მოსამსახურეების მხრიდან მშვიდობიანი მოქალაქეების ცემის ფაქტს.
დაფიქსირდა ასევე ცეცხლსასროლი იარაღის “ჩადების” რამდენიმე ფაქტიც.
სხვადასხვა მონაცემებით, დაკავებულია დაახლოებით 14-17 ადამიანი. მათგან წარსულში მხოლოდ 1-2 იყო ძებნილი. დანარჩენები არიან ძებნილების ოჯახის წევრები ან ნათესავები, რომელთაც იარაღი ჩაუდეს.
აღსანიშნავია, რომ იმ ადამიანებიდან, რომელნიც წარსულში იძებნებოდნენ მკვლელობებისთვის, ყაჩაღობისა და სხვა მძიმე დანაშაულისთვის დაკავებულია მხოლოდ 1-2 ადამიანი. გავრცელებული ინფორმაციით, ყველა ის ადამიანი რომელიც წარსულში იძებნებოდა, გაქცეულია. დაკავებულნი არიან ის ადამიანები, რომლებსაც წარსულში დანაშაული არ ჰქონდათ ჩადენილი და მიიჩნევდნენ, რომ პოლიციასთან პრობლემები არ ექნებოდათ და დარჩნენ საკუთარ სახლებში.
გავრცელებული ინფორმაციით, ძებნილებისა და ტყეში გასული ადამიანების ახლობლების დაკავება ხდება შემდეგი გარიგების მიზნით – “ჩაბარდეს შენი ძმა (მამა, შვილი და სხვა) და შენ გაგიშვებთ”.
არის ფაქტები, როდესაც ადამიანების დაკავება (და იარაღის ჩადება) მოხდა პიროვნული შუღლის გამო (სხვა პიროვნების მიმართ რაიმე მიზეზის გამო წარსულში განაწყენებული ადგილობრივი პოლიციის თანამშრომელი მცდარ ინფორმაციას აწვდის ზემდგომებს, რის საფუძველზეც შემდეგ ტარდება სპეცოპერაციები).
დაკავების დროს არ ხდება დაკავებულთათვის დაკავების მიზეზისა და მათი უფლებების განმარტება.
მშვიდობიანი მოსახლეობით დასახლებული სოფელი ჩხალთა დაიბომბა მაშინ, როდესაც იქ არ მიმდინარეობდა არავითარი შეიარაღებული დაპირისპირება და არ იმყოფებოდა კვიციანის არცერთი მომხრე (რის შედეგადაც, გარდაიცვალა სამოქალაქო პირი). დასადგენია სოფ. ჩხალთის დაბომბვის კანონიერება – ვინ, რა მოტივით გასცა დაბომბვის ბრძანება? (აღსანიშნავია, რომ 1993-1995 წლებში ბასაევის, ბაგრამიანის ბატალიონის, კაზაკების და სხვა ”ბოევიკებთან” მომხდარი საბრძოლო შეტაკებების დროს ავიაციის მიერ კოდორელების სახლები არ დაბომბილა. ხეობის მცხოვრებთა სახლები არც 2001 წელს დაბომბილა მაშინ, როდესაც ხეობიდან რუსლან გელაევის მებრძოლები ემუქრებოდნენ აფხაზებს).
განსაკუთრებულ ყურადღებას იმსახურებს ის ფაქტი, რომ “მაგთიკომმა” ხელისუფლების მოთხოვნით 3-4 დღის განმავლობაში კოდორის ხეობის სატელეფონო ანძები ყოველგვარი სამართლებრივი საფუძვლების გარეშე გათიშა. როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია ამ მოვლენების დროს საგანგებო მდგომარეობა არ ყოფილა გამოცხადებული, რაც კიდევ უფრო ზრდის ამ ღონისძიების უკანონობის ალბათობას.
ზემოთაღნიშნულიდან გამომდინარე, აუცილებელია დაუყოვნებლის ჩატარდეს კოდორის ხეობაში ადამიანის უფლებების დაცვის მდგომარეობის საერთაშორისო მონიტორინგი. მონიტორინგში საქართველოს არასამთავრობო ორგანიზაციებთან ერთად სასურველია მონაწილეობა მიიღონ საერთაშორისო ორგანიზაციების, ასევე საქართველოში აკრედიტირებული დიპლომატიური მისიების წარმომადგენლებმა. ხეობაში რეგულარულად უნდა იმყოფებოდეს ადამიანის უფლებათა დამცველთა ჯგუფი, რათა სამოქალაქო მოსახლეობის უფლებების ხელყოფის ფაქტები დროულად იქნეს აღკვეთილი. კოდორის ხეობაში ადამიანის უფლებების მდგომარეობის შესახებ უნდა ეცნობოს საერთაშორისო და სხვა უფლებადამცავ ორგანიზაციებს.

To the United Nations Representatives;
The Human Rights Information and Documentation Centre expresses its concern about recent events occurring in the Kodori Gorge. According to our information, the ‘successful operation’ in Kodori has resulted in a total violation of the basic fundamental rights of the Gorge’s population. The Gorge is isolated from the view of observers from local and international organizations.
Our sources inform us that the peaceful population of this area is being searched illegally. During the course of recent events, no search warrants have been produced.
Innocent people are being detained and beaten in the Gorge; primarily the family members and relatives of people wanted by the authorities.
Members ‘Monadire Unit’ are not being given any kind of documentation to prove that they have handed in their arms.
Transportation along the only road (the Sakeni-Chuberi highway) linking the area to the rest of Georgia, is restricted for any vehicles that do not have an official legal explanation for being there.
The information received shows that there were three or four occasions where peaceful civilians were beaten by military personnel operating in the Gorge.
The planting of guns on people has also been witnessed.
According to various sources, 14 to17 people have been detained. Only 1 or 2 of these people were actually wanted earlier, the rest are family members or relatives of the wanted men, who have guns planted on them.
It is notable, that only 1 or 2 people of those detained had been wanted for having committed the crimes in the past, such as murder, robbery or other serious offences. The available information shows that almost every person who is actually wanted for past offences escaped. The only ones detained are those who committed no crime in the past, had no previous problems with the police and who remained in their homes.
Our information shows that the authorities have detained relatives of the wanted men on the basis of a proviso: “Let your brother, (father, son, etc.) turn himself in and you will be released”.
There have also been occasions when the detention (and the planting of a gun on someone) takes place as a result of some private quarrel; a local policeman, offended by somebody, for some reason or other in the past, gives false information to high-ranking police officials, and special operations are subsequently held against that person.
During these detentions, those who are arrested are not told the reason for their detention nor are they explained their rights.
The village of Chkhalta, with its peaceful population, was bombed, despite the fact that no hostilities were taking place and none of Kvitsiani’s people were there. The bombing resulted in the death of one citizen. The legality of Chkhalta’s bombing must be ascertained - who ordered the bombing of the village and why?
It is notable that between 1993 and 1995, during the hostilities against Basaev, Bagramian’s units, Kazaks and other militants, no Kodori villages were bombed by the air force. The houses of the Gorge’s inhabitants were also not bombed in 2001, when Ruslan Gelaev’s militants were threatening the Abkhazians.
One of the most worrying incidents was the switching off of the ‘Magticom’ cellular network masts in the Kodori Gorge for 3-4 days. The shutting down of the towers was done under Government orders that had no legal basis. As far as society was aware, emergency powers were not announced by the government, raising further concerns about the illegality of these events.
In response to the above incidents, international monitoring of the human rights situation in the Kodori Gorge must commence immediately and by all possible means. International organizations are requested to take part in the monitoring process together with Georgian NGOs and representatives of the diplomatic missions within Georgia.
Groups responsible for defending human rights must have a continuous presence in the Gorge, to prevent further violations of the human rights of the local population. International and other human rights organizations must also be informed about the human rights situation in the Kodori Gorge.