ქართველების დეპორტაცია თურქეთიდან
21 ნოემბერს, თურქეთიდან 125 ქართველი მოვაჭრის დეპორტაცია მოხდა. მათი განცხადებით, ისინი მეზობელი ქვეყნის ტერიტორიაზე, საზღვართან ახლოს მდებარე ქალაქ ქემალ-ფაშაში მოულოდნელად ჟანდარმერიამ დააკავა.
“მოვიდა ჟანდარმერია, გაგვჩხრიკეს და ყოველგვარი ახსნა-განმარტების გარეშე ავტობუსებში ჩაგვსვეს. შეიარაღებულები იყვნენ და უხეშად გვექცეოდნენ. მე რაც გავიგე, “ჰაივან, ჰაივან”-ო გვეძახოდნენ, რაც თურქულად ძროხას ნიშნავს. საზღვარზე მოგვიყვანეს და პასპორტებში დეპორტაცის ნიშანი ჩაგვირტყეს. ამ ბეჭდის მიხედვით, ერთი წლის განმავლობაში თურქეთის ტერიტორიაზე გადასვლა გვეკრძალება. რისთვის გაგვიკეთეს დეპორტაცია, რა დავაშავეთ, ამაზე ჩვენთვის არანაირი განმარტება არავის მოუცია”, - განაცხადა დეპორტირებულმა ხათუნა მგელაძემ.
ერთ-ერთი თურქი მძღოლის თქმით, ჟანდარმერია სავარაუდოდ ნარკოტიკს ეძებდა.
დღეს, დეპორტირებულებმა ბათუმში საგარეო-საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლობასთან აქცია გამართეს  და ხელისუფლების თანადგომა მოითხოვეს.
წარმომადგენლობის ხელმძღვანელის, ჟანი ფატლაძის განცხადებით, საქართველოს მოქალაქეების დეპორტაციის შესახებ საქართველოს ტრაპიზონის საკონსულოს არანაირი ინფორმაცია არ გააჩნია: “ჩვენ შევეცადეთ გაგვერკვია, თუ რა მოხდა თურქეთში. ჯერჯერობით ამის თაობაზე ოფიციალური ინფორმაცია არ გაგვაჩნია. ჩვენ ამის თაობაზე დავუკავშირდით თურქეთის საკონსულოს ბათუმში. საღამოს ჩვენ მათთან გვექნება შეხვედრა და გავარკვევთ თუ რა იყო ამის მიზეზი”.

Georgians Deported from Turkey
125 Georgian traders were deported from Turkey on November 21. According to the deported people, the gendarmerie detained them in Kemal-pasha, the nearest town of the neighbor country.
“Gendarmerie came, searched and put us in the bus without any explanation. They were armed and treated us in rude manners. I’ve understood the only thing they called us in Turkish – “haivan, haivan”, that means “cow” in their language. They took us till the border and deported [put the signs of deportation in our passports], which means that we won’t be allowed to enter the country during a year. They did not explain us what was our fault and why did they deport us from the country” – says Khatuna Mgeladze, the deported person.
As one of the driver said to us, gendarmerie was looking for drugs. Today, the deported people organized a protest action in front of the representation of the Foreign Affairs Ministry in Batumi asking for the support from the government.
According to Zhani Patladze, the head of the representation, Georgian Consulate in Trabzon does not have any information regarding the fact: “We tried to find out what has happened in Turkey. However, we do not have any official information about it. We contacted the Turkish Consulate in Batumi regarding the fact. Tonight we are planning to meet the representatives of the Consulate and will find out the reason of the deportation”.