მოსახლეობის პროტესტს მერია არ ითვალისწინებს
ბათუმში, ფარნავაზ მეფის ქუჩის მოსახლეობა ცალმხრივი მოძრაობის შედეგად ქუჩის გადატვირთვას აპროტესტებენ. მათ განცხადებით ბათუმის მერიასაც მიმართეს, თუმცა უშედეგოდ.
„ჩვენი ქუჩა ისედაც ვიწროა და ცალმხრივი მოძრაობის შედეგად, ძალიან გადაიტვირთა. არც შუქნიშანი დგას და არც მოძრაობის წესები კონტროლდება.
ბავშვებს ქუჩაში გადასვლა-გადმოსვლა უჭირთ, სკოლაში რომ მივიდნენ, ეს ქუჩა უნდა გადაკვეთონ. ამ მონაკვეთში ავტოსაგზაო შემთხვევებიც გახშირდა. ვითხოვთ, სამარშრუტო ტაქსების მოძრაობა როგორმე სხვა ქუჩებზე გადანაწილდეს“, - აცხადებენ ფარნავაზ მეფის ქუჩის მცხოვრებლები.
ცალმხრივი მოძრაობის დაწესებამდე, აღნიშნულ ქუჩაზე ორმხრივი მოძრაობა იყო. თუმცა, იმის გამო, რომ ქუჩა თითქმის არ იყო მოასფალტებული, ტრანსპორტი ამ ქუჩაზე ძირითადად არ მოძრაობდა.
გაზაფხულიდან კი, მერიის გადაწყვეტილებით, ერას და ფარნავაზ მეფის ქუჩებზე ცალმხრივი მოძრაობა დაწესდა. ქუჩაც ცოტათი მოაასფალტეს, თუმცა ცალმხრივი, გადატვირთული მოძრაობის გასაკონტროლებლად აქ არანაირი საგზაო ნიშნების არ დაუმონტაჟებიათ. ამ უკანასკნელის თაობაზე, ბათუმის მერიის ეკონომიკური პოლიტიკის ადგილობრივი თვითმმართველობის სამსახურის უფროსი, ეკა თარგამაძე ჩვენთან საუბარში აღნიშნავს, რომ ინფორმირებული არ იყო.
„ჩვენი სამსახურის თანამშრომლები გავლენ ადგილზე და შეისწავლიან სიტუაციას, თუკი არ არის, ნიშნებს დააყენებენ“, - განაცხადა თარგამაძემ.
მერია ქუჩის განტვირთვას და ტრანსპორტის სხვა ქუჩაზე გადანაწილებისათვის რაიმე ღონისძიებებას არ აპირებს. მოსახლეობის მოთხოვნას, პრეტენზიას უწოდებენ და აცხადებენ: „მოსახლეობა გარკვეულწილად შეეჩვეულია სიჩუმეს ქალაქის ცენტრში. ჩვენი მიზანი ცალმხრივი მოძრაობის ამ ქუჩაზე გადმოტანით ქალაქის ინფრასტრუქტურის განვითარება და ქუჩის გამოცოცხლებაა. ჩვენი პროექტი ამისკენაა მიმართული“.

In Batumi, residents of the Farnavazi Street complain about the heavy traffic which has resulted from turning the road into one-way street. They have applied to Batumi Municipality in vain.
"Our Street is very narrow and one-way movement made it very busy. There are no traffic lights there and the movement is not controlled at all."
"Children can not cross the street easily to get to school. Car accidents have also increased lately. We want the minibuses run in other streets," said the resident of the Farnavazi Street.
Previously, it was double-way street. However, because of poor conditions of the road cars did not move there.
In spring, the municipality decided to make Era and Farnavazi Streets one-way. Although the streets were a bit repaired, no traffic signs were installed there to control the movement.  Eka Targamadze, the Chief of the Economical Police Service Department within the Batumi Municipality, told us that she was not informed about the fact at all.
"Our officials will arrive at the place and study the situation. If there are no traffic signs, we will install them," said Targamadze.
The Municipality does not intend to reduce traffic by replacing some of the transports to other streets. They call the people's demands to be complaints and say that "the population has got used to quiet in the centre of the town. Our goal is to develop the city infrastructure through establishing one-way movement on this street."