FIDH-ის მოწოდებაა დაუყოვნებლივ შეწყდეს ზეწოლა ოპოზიციის წარმომადგენელებზე
პარიზი-თბილისი. 2007 წლის 7 დეკემბერი- FIDH შეშფოთებულია 2007 წლის 7 ნოემბერს პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის გადადგომის მოთხოვნით გამართული საპროტესტო აქციის მონაწილეთა წინააღმდეგ განხორციელებული ძალადობის გამო. გმობს ქვეყნის მასშტაბით საგანგებო მდგომარეობის გამოცხადებას, რომელიც 17 ნოემბრამდე გაგრძელდა.
ადგილობრივი ჟურნალისტების მიერ მომზადებული მასალების მიხედვით, სპეც-რაზმმა მომიტინგეების დასარბევად გამოიყენა რეზინის ხელკეტები, წყლის ჭავლი და ცრემლსადენი გაზი. მთელი დღის განმავლობაში პოლიციელები მისდევდნენ და სასტიკად სცემდნენ ხალხს. მათი ერთ-ერთი სამიზნე გახდა საქართველოს სახალხო დამცველი, სოზარ სუბარი, რომელიც ცდილობდა შეეჩერებინა სამი პოლიციელი, როცა ისინი აქციის მონაწილეს სასტიკად სცემდნენ. თვითმხილველთა განცხადებით, სამართალდამცველებმა აქციის დასაშლელად გამოიყენეს აკუსტიკური აპარატიც.
საქართველოს ჯანდაცვის სამინისტროს მონაცემებით, 7 ნოემბერს, დაახლოებით 600 ადამიანმა მიმართა საავადმყოფოს დასახმარებლად. ზოგი მათგანი ცრემლსადენი გაზით იყო მოწამლული, ზოგი რეზინის ტყვიებითა და ხელკეტებით იყო დაშავებული. დააკავეს მრავალი ადამიანი, მათ შორის ოპოზიციის ერთ-ერთი ლიდერი, გიორგი ხაინდრავა.
FIDH პროტესტს გამოთქვამს 7 ნოემბერს ტელე-რადიო კომპანია „იმედის“დახურვის გამო, რომელსაც წინ უძღოდა კომპანიის შენობის დარბევა. ჟურნალისტების განცხადებით, პოლიციამ მათ წაართვა ვიდეო და ფოტო აპარატები; რამდენიმე ოპერატორი სასტიკად სცემეს, როცა ისინი მიმდინარე მოველენებს იღებდნენ. გავრცელებული ინფორმაციით, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ვიდეო კამერა იყო ერთადერთი, რომელსაც მიმდინარე პროცესების გადაღება შეეძლო. პრეზიდენტ სააკშვილის განცხადებით დამოუკიდებელ ტელეკომპანია „იმედს“, სამი თვით შეუწყვიტეს ლიცენზია. აღნიშნულის მიზეზი საპროტესტო დემონსტრაციების პარალელურად საზოგადოებაში ამბოხის გაღვივების ხელშეწყობა იყო.  მოგვიანებით, პრეზიდენტმა ტელეკომპანიის მფლობელებს მოსთხოვა გარანტია, რომ გადაეხვიათ ძველი პრინციპებისაგან და ქართველი ოლიგარქის, ბადრი პატარკაციშვილის ხელში არ გამხდარიყვნენ იარაღი. ეს უკანასკნელი აპირებს მონაწილეობა მიიღოს საქართველოს საპრეზიდენტო არჩევნებში.
გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისარმა, ლუის არბორმა დაგმო ტელეკომპანია „იმედისა“ და სხვა დამოუკიდებელი მედია საშუალებების წინააღმდეგ გადამეტებული ძალის გამოყენება.
ამ მოვლენების შემდეგ, 25 ნოემბერს, საქართველოს პარლამენტმა დაამტკიცა სააკაშვილის გადაწყვეტილება ქვეყანაში ჩატარდეს ვადამდელი საპრეზიდენტო არჩევნები 2008 წლის 5 იანვარს. საქართველოს კონსტიტუციის თანახმად, 25 ნოემბერს მიხეილ სააკაშვილი გადადგა პრეზიდენტობიდან. ამჟამად პარლამენტის თავჯდომარე, ნინო ბურჯანაძე, ასრულებს პრეზიდენტის მოვალეობას.
მომავალ საპრეზიდენტო არჩევნებთან დაკავშირებით FIDH გამოთქვავს შეშფოთებას  რადგან საარჩევნო კამპანია დაიწყო 7 ნოემბრის შემდგომ განხორციელებული ძალადობისა და ადამიანის უფლებათა დარღვევების ფონზე; მათ შორის განსაკუთრებით შემაშფოთებელია დამოუკიდებელი მედია საშუალებების მაუწყებლობის შეწყვეტა,
ოპოზიციაზე ზეწოლა კვლავ გრძელდება. FIDH-ის ინფორმაციით, 26 ნოემბერს უცნობმა პირებმა სასტიკად სცემეს პრეზიდენტობის კანდიდატ ბადრი პატარკაციშვილის საარჩევნო შტაბის წევრი მერაბ ხურციძე. გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, სამართალდამცველებმა რეგიონებში მძღოლებს ჩამოართვეს მართვის მოწმობები, რათა 25 ნოემბერს თბილისში დაგეგმილ მშვიდობიან მიტინგს
არ დასწრებოდნენ.
FIDH მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას:
• გაითვალისწინოს საქართველოს საარჩევნო კოდექსის პრინციპები;
• ბოლო მოუღოს ოპოზიციის ლიდერებისა და დამოუკიდებელი კანდიდატების  წინააღმდეგ განხორციელებულ ზეწოლას;
• დაუყოვნებლივ და უპირობოდ გაათავისუფლოს პოლიტ პატიმრები;
• დამთვრდეს ისეთი ფუნდამენტალური უფლებების დარღვევა როგორიცაა გამოხატვის თავისუფლება და მშვიდობიანი მანიფესტაციის უფლება;

International Federation for Human Rights (FIDH)
Paris-Tbilisi, December 7th 2007 - FIDH is deeply concerned about the use of force against protesters who were calling for the resignation of President Saakashvili in Tibilisi on the 7th of November 2007, and the national state of emergency that followed the dispersal and only ended on the 17th of November.
According to reports from local journalists, the Georgian riot police dispersed the protesters with truncheons, water cannons and tear gas. Police representatives pursued and violently beat people throughout the day. The Public Defender of Georgia, Sozar Subari, was severely beaten whilst trying to stop three policemen from beating a prostrate man. Some witnesses reported that the law enforcement units also used a special acoustic system for dispersing the protesters.
The Ministry of Health declared on November 7th that about 600 people sought medical assistance. Some victims were suffering from tear gas poisoning; others were hospitalized with injuries caused by rubber truncheons and rubber bullets. Scores of people were detained, including M. Giorgi Khaindrava, one of the leaders of the opposition.
FIDH strongly protests against the closure of Imedi TV and radio station following a violent assault on the premises on November 7th. According to journalists, the police seized all the equipment from the journalists who were filming the events and several cameramen were severely beaten. Reportedly, the only camera that subsequently filmed the events was that of the representatives of the Ministry of Internal Affairs. President Saakashvili declared that the independent television station Imedi, whose broadcasting license was later suspended for three months, was temporary closed because it had been inciting civil unrest during the demonstrations in Tbilisi. He further called the owners of the station to guarantee that it will abide by "certain principles" and not serve as "a weapon" in the hands of exiled Georgian oligarch Badri Patarkatsishvili who intends to run in the presidential ballot.
UN High Commissioner for Human Rights Louise Arbour condemned the disproportionate use of force  and expressed concern on the situation of Imedi TV and other independent media.
Following these events, on November 25th, the Georgian parliament endorsed Saakashivili's decree setting preterm presidential elections for January 5th 2008. As required by the Georgian constitution, Mikheil Saakashvili resigned as president on November 25. The presidential powers were given to parliament speaker Nino Burjanadze.
In the highlight of the coming presidential elections, FIDH is deeply concerned by the election campaign which has started in the context of violence and grave human rights violations perpetrated on November 7th and the silencing of the independent media.
The harassments of the opposition continue. FIDH has been informed that M. Merab Khurtsidze, a member of the group supporting the presidential candidate Badri Patarkatsishvili, was severely beaten by unknown persons on November 26th. According to reports, the police were confiscating the driving licenses of people from the provinces in order to prevent them from going to the peaceful meeting in Tbilisi on the 25th of November.
FIDH urges the Georgian authorities :
• to respect the Georgian Election Code ;
• to put an end to any harassment directed against the opposition political parties and independent candidates;
• to release immediately and unconditionally all prisoners being kept for political reasons;
• to bring all violations of freedom of expression and  the right of peaceful assembly to an immediate end;