ახალგაზრდა იურისტები კვლევის - "მართლმსაჯულება საქართველოში" პრეზენტაციას გამართავენ
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია 11 დეკემბერს სასტუმრო "თბილისი მარიოტში" გამართავს  კვლევის "მართლმსაჯულება საქართველოში" პრეზენტაციას.
როგორც ასოციაციაში აცხადებენ, მათი საქმიანობის ერთ-ერთი მიმართულებაა, მოამზადოს პერიოდული ანგარიშები საქართველოში ადამიანის უფლებების დაცვასთან დაკავშირებით. წარმოდგენილი კვლევა საქართველოში სამართლიანი სასამართლოს უფლების დაცვისა და გარანტირების შესახებ მოკლე ანგარიშს წარმოადგენს. კვლევაში განხილულია საკანონმდებლო სიახლეები მართლმსაჯულების საკითხებზე, მოსამართლეთა მიმართ დისციპლინური სამართალწარმოების მარეგულირებელი კანონმდებლობა და პრაქტიკა, მათ შორის გახმაურებული საქმეები. ასევე განხილულია სასამართლოში საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვისა და სხდომების საჯაროობის საკითხები, მიმოხილულია აშშ-ს პრაქტიკა.
ამასთან, კვლევაში მოცემულია საინტერესო სტატისტიკა და მონაცემები ქართული სასამართლო სისტემისა და მოსამართლეების შესახებ.
პრეზენტაციას გახსნის საქართველოში ევროკომისიის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელი პერ ეკლუნდი. შეხვედრას, მოქმედი და ყოფილი მოსამართლეები, სახელმწიფო სტრუქტურების წარმომადგენლები, საერთაშორისო და ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციები და კვლევაზე მომუშავე ექსპერტები დაესწრებიან. გაიმართება აქტიური დისკუსია კვლევაში წარმოჩენილ პრობლემურ საკითხებზე.
კვლევა მომზადებულია ევროპის კავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის "სამართლებრივი სახელმწიფოს ხელშეწყობა საქართველოში" ფარგლებში.

Young Lawyers Will Present the Survey “Justice in Georgia”
On December 11, the Georgian Young Lawyers Association will present the survey “Justice in Georgia”. The event will be organized at the “Tbilisi Marriot” hotel.
Representatives of the association stated that one of their main objectives is to prepare periodic reports on human rights protection in Georgia. The survey is a short report on the protection of the right to a fair trial in Georgia. The survey discusses the legislative changes to laws concerning justice; regulatory laws concerning disciplinary proceedings against judges and the practice as well as well-known cases. The survey also highlights cases on the protection of public order and transparency of trials; the research gives a short summary of practice in the United States too.
In addition, the research provides interesting statistics and data on the Georgian judiciary system and judges.
Per Eklund, the head of the European Commission delegation to Georgia, will be the first speaker at the presentation. Current and former judges will attend the event, as well as representatives of governmental bodies, international and local non-governmental organizations and the experts working on the survey. The presentation will be followed by an active discussion on problematic issues highlighted in the survey.
The survey was prepared within the framework of the “Strengthening Rule of Law in Georgia” funded by the European Commission.