ახალგაზრდა იურისტებმა საკუთრების უფლების შელახვის საკითხზე მრგვალი მაგიდა გამართეს
დღეს თბილისში, სასტუმრო "ქორთიარდ მერიოტში" საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ ადამიანის უფლებათა კვირეულის ფარგლებში გამართა მრგვალი მაგიდა თემაზე "საკუთრების უფლება საქართველოში".
ორგანიზაციის წარმომადგენლებმა მასმედიასა და სტუმრებს გააცნეს სპეციალურად მომზადებული ანგარიში. მასში განხილულია საკუთრების უფლების ხელყოფის კონკრეტული მაგალითები, რომელზეც ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ადვოკატები მუშაობენ, ასევე საკუთრების უფლებასთან დაკავშირებით სახელმწიფოს მიერ ნაკისრი საერთაშორისო ვალდებულებები და დღეს მოქმედი კანონმდებლობა.
როგორც ასოციაციის თავმჯდომარემ გიორგი ჩხეიძემ განაცხადა, ქვეყანაში კერძო საკუთრებაზე უფლების შელახვა ერთ-ერთი სერიოზული პრობლემაა. ამის მაგალითად თუნდაც 2006 წლის ბოლოს და 2007 წლის დასაწყისში თბილისის ცენტრალურ უბნებში განხორციელებული რამდენიმე ცნობილი შენობის დემონტაჟი გამოდგება. ესენია თაბუკაშვილის ქ. #50-52-ში მდებარე საცხოვრებელი კორპუსი, ვაჟა-ფშაველას გამზირზე, მეტროსადგურ "გოცირიძესთან" მდებარე კომერციული ობიექტი და შპს "მიას" საკუთრებაში არსებული მაღაზიები დადიანის ქუჩაზე, გადასასვლელ ხიდთან.
ასოციაციის წარმომადგენელთა თქმით, ყველა ეს ობიექტი რეესტრში დღემდე საკუთრების უფლებით არის რეგისტრირებული. ასოციაციის დასკვნით მათი დემონტაჟი მიმდინარეობდა სამართლებრივი საფუძვლების გარეშე, ქალაქის ზედამხედველობის სამსახური არ შეისწავლიდა საკითხს და არ ისმენდა მესაკუთრეთა მოსაზრებებს.
გიორგი ჩხეიძის თქმით, ასოციაციის მიერ ზედამხედველობის სამსახურიდან გამოთხოვილი შესაბამისი საქმის მასალები არ შეიცავდა ინფორმაციას ქალაქის ცენტრალურ უბნებში ჩატარებულ დემონტაჟებზე. ამ მასალებში წარმოდგენილი იყო დადგენილებები მხოლოდ თბილისის გარეუბნებში მოქალაქეების მიერ უკანონოდ მიშენებული აივნების დემონტაჟზე. აქედან გამომდინარე ასოციაცია ასკვნის, რომ ზედამხედველობის სამსახურის მიერ დედაქალაქის ცენტრში განხორციელებულ ქმედებებს არ ჰქონდა სამართლებრივი საფუძველი.
გიორგი ჩხეიძის განცხადებითვე, დასახვეწია კერძო საკუთრების დაცვასთან დაკავშირებული კანონმდებლობა. მისი ერთ-ერთი მთავარი ნაკლია ის, რომ თუკი მოქალაქემ გაასაჩივრა პირველი ინსტანციის სასამართლო გადაწყვეტილება შენობის დემონტაჟის შესახებ, გასაჩივრება სასამართლო გადაწყვეტილების აღსრულებას მაინც ვერ შეაჩერებს.

Young Lawyers Held a Round Table on the Deprivation of Private Property
Today, the Georgian Young Lawyers Association (GYLA) held a round table in the framework of Human Rights Week on the “Right to Private Property in Georgia” at hotel “Courtyard Marriott”.
Representatives of the organization introduced a special report on issues concerning private property to the mass media and guests. The report discusses specific cases of the violation of the right to property on which GYLA worked. The report also lists the international obligations of Georgia as well as current domestic legislation on the right to property.
Giorgi Chkheidze, the chairman of the association, stated that the violation of the right to property is one of the principal problems in the country. For example, at the end of 2006 and early 2007, the demolition of famous buildings in the centre of Tbilisi clearly demonstrated the problem. The following buildings have been destroyed: a residential building on Tabukashvili Street # 50-52; a commercial space on Vazha Pshavela Avenue near metro station “Gotsiridze” and shops of the JSC “Mia” in Dadiani Street.
Representatives of the Association claimed that all these buildings have, until now, been registered at the Public Registry as private property. GYLA concludes that these buildings were demolished without any legal justifications. The City Supervision Department did not investigate the case and did not listen to the owners’ arguments.
Chkheidze said that the materials requested from the City Supervision Department did not contain any information on the destruction of the buildings in the city center. The materials only revealed the dismantling of illegal buildings in the suburbs of Tbilisi. Thus, the Association concludes that the City Supervision Department was legally not entitled to destroy those buildings.
Chkheidze added that the law on private property should be improved. One of the main shortcomings of that law is that if a citizen appeals to a court decision, the appeal will not interrupt the process of demolition of the private property.