„ჟურნალისტთა საერთაშორისო ფედერაცია (IFJ)“ მოუწოდებს მთავრობებს შეწყვიტონ ჟურნალისტების სამართლებრივი დევნა
„ჟურნალისტთა საერთაშორისო ფედერაციამ“ (IFJ) 10 დეკემბერს გნაცხადა, რომ ჟურნალისტთა სამართლებრივი დევნის აღკვეთით   გადაიდგმება  არსებითი ნაბიჯი  მთელ მსოფლიოში ადამიანის უფლებების დაცვის უზრუნველსაყოფად.
„ჟურნალისტთა საერთაშორისო ფედერაცია (IFJ)“, მსოფლიოს უდუდესი ჟურნალისტური  გაერთიანება, აცხადებს, რომ მთავრობები, რომლებიც სჯიან ცილისწამებისთვის  და კრიტიკული ჟურნალისტიკის წინააღმდეგ აწესებენ სამართლებრივ შეზღუდვებს,  ძირს უთხრიან  მედიის  საზოგადოებრივ ფუნქციას -  გამოავლინოს ადამიანის უფლებების შელახვის ფაქტები.
გაეროს ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო დღის აღმნიშვნელ განცხადებაში „ჟურნალისტთა საერთაშორისო ფედერაციამ (IFJ)“ მოუწოდა ახალი გლობალური კამპანიისკენ, პრესის შემზღუდავი კანონების გასაუქმებლად
„გამოხატვის თავისუფლება ადამიანის ძირითადი უფლებაა,“ - თქვა  „ჟურნალისტთა საერთაშორისო ფედერაციის“ (IFJ) გენერალურმა მდივანმა აიდან უაიტმა. „მის გარეშე არ შეგვიძლია ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო დეკლარაციაში მოცემული უფლებების დაცვა, რადგან დრამატულად  ვამცირებთ ამ უფლებების დარღვევის გამოვლენის  შესაძლებლობებს.“
„ჟურნალისტთა საერთაშორისო ფედერაცია (IFJ)“ მოუწოდებს ხელისუფლებებს, ბოლო მოუღონ ჟურნალისტთა დევნას, საგამოძიებო ჟურნალისტიკის გაჩუმების მიზნით. „პრესის თავისუფლება ბევრ ქვეყანაში იერიშს განიცდის და ჟურნალისტები ხშირად აღმოჩნდებიან ხოლმე ბრალდებულის სკამზე შეთითხნილი ცილისწამების, ეროვნული უსაფრთხოებისთვის საფრთხის შექმნის, ან მთავრობისა თუ ხელისუფლებისათვის ძირის გამოთხრის ბრალდებით. როდესაც ამგვარ იერიშს აქვს ადგილი, ყველა იტანჯება, რადგან  იბლოკება  ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობა,   აჩუმებენ ჟურნალისტებს და  საზოგადოება კარგავს ინფორმირების უფლებას“, აცხადებს „ჟურნალისტთა საერთაშორისო ფედერაცია (IFJ)“.
ორგანიზაცია ასევე აცხადებს, რომ მთავარი ბრალდებულები ჟურნალისტების დევნაში  ავტორიტარული რეჟიმები  არიან, თუმცა შეტევები პრესაზე დემოკრატიის მოდელად მიჩნეულ ქვეყნებშიც ხდება.
„ევროპასა და აშშ-ში უამრავი სასამართლო საქმე გვინახავს, სადაც ხელისუფლება დევნიდა ჟურნალისტებს მათი კონფიდენციალური წყაროს გამორკვევის მიზნით, ან, უბრალოდ, მათ გასაჩუმებლად,“ - თქვა „ჟურნალისტთა საერთაშორისო ფედერაციის (IFJ)“ წარმომადგენელმა.
რაც შეეხება მსოფლიოს სხვა რეგიონებს, პრესაზე იერიში ახასიათებთ იმ ქვეყნებს, სადაც ადამიანის უფლებათა დაცვა  კრიტიკული დაკვირვების ქვეშაა.
„ „დროა, ბოლო მოეღოს ამას. ჩვენ ვერ გვექნება ადამიანის უფლებების ნამდვილად საყოველთაოდ დაცვის იმედი ჟურნალისტთა სამართლებრივი დაშინებისა და პრესის თავისუფლებაზე შეტევის შემთხვევაში“, თქვა უაიტმა.

“International Federation of Journalists (IFJ)”Calls on Government to Stop Legal Prosecution on Journalists
December 13, 2007
On December 10 “International Federation of Journalists” (IFJ) stated that corresponding measures will be taken throughout the world to stop prosecution on journalists.
IFJ, world’s largest union of journalists, states that those governments which prosecute for slander and impose legal restrictions against critical journalists undermine social role of media that is revealing human rights violations.
In the statement dedicated to the UN International Human Rights Day, IFJ called for the new global campaign to cancel the laws restricting the printed media.
“The freedom of expression is essential human rights, “said Aidan White, Secretary General of IFJ.”Without this right we can not protect the rights listed in the Universal Declaration of Human Rights. It decreases the number of breached essential rights.
IFJ calls the governments for cutting an end to journalists’ prosecution that aimed at shutting down media investigations. “In many countries freedom of press is breached and we often have journalists charged for slander, causing threat to national security or discrediting of government or authorities. When such an assault occurs, everyone suffers, because the information becomes unavailable, journalists are hushed up and society loses the right to be informed,” states IFJ.
The federation also stated that violations of journalists’ rights mainly occur in authoritative regimes, though it sometimes happens in the countries with democratic system.
“We have seen a lot of legal cases in Europe and the USA where authorities prosecuted journalists in order to find out confidential source of information or simply to hush them up,” said the representative of IFJ.
As for other regions of the world, the assault on printed media is characteristic for those countries where the protection of human rights is strictly observed.
“It is high time to stop those violations. We can not hope to have an all-out protected human rights if journalists are prosecuted and the freedom of media is breached”, said Mr. White.