ასფალტზე გაჩნდა ფოტოსურათი წარწერით
საქართველოს პრეზიდენტობის კანდიდატის, მიხეილ სააკაშვილისადმი ოპოზიციურად განწყობილმა ძალებმა პროტესტის ახალ ფორმას მიმართეს. მათ ქუჩაში, ასფალტზე გამოსახეს მიხეილ სააკაშვილის შავი ფოტოსურათი, წარწერით: "დააბიჯე დიქტატორს".
როგორც "მედიანიუსს" საერთო-სახალხო მოძრაობისა და ერთიანი ეროვნული საბჭოს წევრმა, კონსერვატიული პარტიის ლიდერმა ზვიად ძიძიგურმა განუცხადა, მისთვის უცნობია, ვისი ინიციატივით გაჩნდა ასეთი წარწერა. თუმცა, მსგავსი იდეა ერთიანი ეროვნული საბჭოს არცერთ წევრს არ გასჩენია. "ასეთი რამის გაკეთება ჩვენი სტილი არ არის", - აღნიშნა ზვიად ძიძიგურმა.
როგორც "მედიანიუსს" არასამთავრობო ორგანიზაცია "თანასწორობის ინსტიტუტის" წევრმა ლაშა ჩხარტიშვილმა განუცხადა, მისთვისაც უცნობია, თუ ვინ მოიფიქრა სააკაშვილისათვის პროტესტის ასეთი ფორმით გამოხატვა. "ეს შავი ფოტო და წარწერა ნამდვილად არ მინახავს. თუმცა, სააკაშვილის წინააღმდეგ მშვიდობიანი, კანონიერი ფორმით პროტესტის გამოხატვის ნებისმიერ ფორმას მივესალმებით", - აღნიშნა ლაშა ჩხარტიშვილმა.
ლეიბორისტული პარტიის იდეოლოგიური მდივანი კახა ძაგანია აცხადებს, რომ პრეზიდენტობის კანდიდატის ფოტოსურათის ასფალტზე დაკვრა არც მათი ინიციატივაა. "თუმცა, ეს არ ნიშნავს იმას, რომ პროტესტის ამგვარ ფორმას არ ვეთანხმებით. შეიძლებოდა, ასეთი რამ ჩვენც გაგვეკეთებინა", - განუცხადა კახა ძაგანიამ "მედიანიუსს".
მისივე ვარაუდით, სააკაშვილის ფოტოსურათზე ფეხის დაბიჯების იდეა თავად მოსახლეობას გაუჩნდებოდა, რომელსაც მან იმედი გაუცრუა და გააღიზიანა.
"პროტესტის ამ ფორმისთვის რომელიმე პოლიტიკურ პარტიას რომ მიემართა, ისინი ამაზე განცხადებასაც ოფიციალურად, ტელევიზიით გააკეთებდნენ", - დასძინა კახა ძაგანიამ.

A New Photo Is Printed on the Asphalt: “Step on the Dictator”
People opposing presidential candidate Mikheil Saakashvili applied to a new form of protest. They printed a black photo of Mikheil Saakashvili on the asphalt and wrote under it: “Step on the dictator.”
Zviad Dzidziguri, the leader of the Conservative Party and the member of the National Council for the General Public Movement, stated in his conversation with the Medianews that he does not know the initiator of the movement. Similar idea has never come to any member of the National Council of the Joint Opposition. “It is not our style to use similar methods,” said Zviad Dzidziguri.
Lasha Chkhartishili, the member of the NGO “Egalitarian Institute”, does not know who has thought of expressing their protest in similar way. “I have not seen that black photo and the message yet. However, I appreciate all kind of peaceful methods to express protest against Saakashvili,” Lasha Chkhartishvili pointed out.
Kakha Dzagania, the ideological secretary of the Labor Party, stated that it was not their initiative to print the photo of the former president on the asphalt. “However, it does not mean that we do not agree with the initiative. We might have used similar method with pleasure,” said Dzagania.
He supposed that the population might have thought of expressing their protest against Saakashvili by stepping on his photo. The population has been disappointed and annoyed by the former president. “If any political party had initiated it, they should definitely have announced it on TV,” said Kakha Dzagania.