ცესკო სადამკვირვებლო მისიების უკმაყოფილებას გაუგებარს უწოდებს
ცენტრალური საარჩევნო კომისიის პრესსამსახურის უფროსი ნატალია ჩხეიძე გაუგებრად მიიჩნევს სადამკვირვებლო მისიების მიერ ცესკოს მედიაცენტრში პრესკონფერენციის გამართვის მოთხოვნას და აცხადებს, რომ დამკვირვებლების მიერ ცესკოს მედიაცენტრის გამოყენების პრეცედენტი მსოფლიო პრაქტიკაში არ ყოფილა. გარდა ამისა, როგორც ნატალია ჩხეიძემ "მედიანიუსთან" საუბრისას განაცხადა, მედიაცენტრში ჟურნალისტები აქტიურად მუშაობენ და იგი საკმაოდ გადატვირთულია, ასე რომ, იქ პრესკონფერენციის ჩატარება თავად დამკვირვებლებისთვისაც უხერხული იქნებოდა.
სადამკვირვებლო მისიებმა პრესკონფერენციის  გამართვის თხოვნით იმ არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ მოწყობილ მედიაცენტრსაც მიმართეს, რომლებიც საქართველოს საპრეზიდენტო არჩევნების მიმდინარეობას დააკვირდებიან. ესენია: საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია, "სამართლიანი არჩევნები", "ახალი თაობა-ახალი ინიციატივა" და "საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველო".
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარის გიორგი ჩხეიძის განმარტებით, მედიაცენტრი მხოლოდ აღნიშნული  არასამთავრობო ორგანიზაციებისთვის შეიქმნა და იქ პრესკონფერენციებს არამხოლოდ უცხოელი დამკვირვებლები, არამედ ვერცერთი სხვა ორგანიზაცია ვერ გამართავდა.
საარჩევნო სისტემის საერთაშორისო ექსპერტთა ჯგუფის წარმომადგენლებმა დღეს წინასაარჩევნო კამპანიის მოკლე მიმოხილვასთან დაკავშირებული პრესკონფერენცია სასტუმრო "ზიპში" გამართეს და განაცხადეს, რომ შეხვედრის ცესკოს მედიაცენტრში გამართვა ვერ მოხერხდა. მათ ცენტრალურ საარჩევნო  კომისიას ამ საკითხისადმი მეტი ყურადღების დათმობისკენ მოუწოდეს.

CEC Cannot Understand the Complaints of Observers
Natalia Chkheidze, the spokesperson of the Central Election Commission, considers it is strange when observers request to give press-conferences at the media-centre of the CEC and states that similar precedents have never occurred in the world. In addition to that Natalia Chkheidze stated in her conversation with the Medianews that journalists actively work in the media-centre and it is pretty over-crowded. Thus giving press-conferences there would be difficult for observers too.
Observers applied to the media-centre of the non-governmental organizations with the similar request. Those non-governmental organizations, which plan to observe the presidential elections, are Georgian Young Lawyers Association, Fair Elections, New Generation-New Initiative and Transparency International -Georgia.
Giorgi Chkheidze, the chairman of the Georgian Young Lawyers Association, defined that the media-centre was established for above-mentioned NGOs and no other organization as well as international observers will be allowed to give press-conferences at their centre.
Representatives of the international experts gave press-conference at the hotel “Zip” where they discussed pre-election campaign and expressed their sorrow for not being able to hold press-conference at the media-centre. They called upon the CEC to draw more attention to the problem.