ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია თბილისის მერიას სასამართლოში უჩივის
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია თბილისის მერიის წინააღმდეგ სასამართლოში სარჩელის შეტანას აპირებს.
როგორც "მედიანიუსს" ასოციაციის ადვოკატმა კახა კოჟორიძემ განუცხადა, ასოციაცია მერიას მესაკუთრეთა საკუთრების უფლების დარღვევაში ადანაშაულებს. ლაპარაკია ომარ გოცაძესა და ზაალ კიკვაძეზე, რომლებიც თბილისში, ჩოქოვანის ქუჩაზე მდებარე 370 კვადრატული მეტრი მიწის ნაკვეთის მფლობელები არიან. მათ საკუთრების უფლება საჯარო რეესტრში აქვთ დარეგისტრირებული. თუმცა, ამის მიუხედავად, 2007 წლის 18 ნოემბერს შპს 'სხივის" მუშაკებმა, თბილისის მერიის კეთილმოწყობის სამსახურის დაკვეთით, მათ კუთვნილ მიწის ნაკვეთზე, მესაკუთრეებთან ყოველგვარი შეთანხმების გარეშე სამშენებლო სამუშაოები დაიწყეს.
ასოციაციის სარჩელის საფუძველზე, თბილისის სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილებით, შპს "სხივს" სამშენებლო სამუშაოები აეკრძალა. თუმცა, სასამართლო პროცესების დასრულებამდე მესაკუთრეთა კუთვნილ ტერიტორიაზე რამდენიმე მეტრი სიმაღლის ყრუ კედელი აშენდა.
2008 წლის 24 აპრილს იმავე მიწის ნაკვეთზე, მესაკუთრეებთან შეუთანხმებლად, იმავე კომპანიამ ბავშვთა გასართობი მოწყობილობების დამონტაჟება დაიწყო.
როგორც კახა კოჟორიძე აცხადებს, ამ ფაქტზე ასოციაციას საჩივარი მერიაში ჰქონდა შეტანილი, რომლის განხილვის ერთთვიანი ვადა 3 მაისს ამოიწურა. "მერიის ქმედებებიდან გამომდინარე, საჩივრის დაკმაყოფილების ილუზია არ გვაქვს. ამიტომ სარჩელით უკვე თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ კოლეგიას მივმართავთ და უკანონოდ აშენებული კედლისა და გასართობი მოწყობილობების დემონტაჟს მოვითხოვთ", - აღნიშნა კახა კოჟირიძემ.

Young Lawyers Association (GYLA) Appealed to the Court against Tbilisi City Hall
Kakha Kozhoridze, the lawyer representing the GYLA, reported to Medianews that the association is blaming the City Hall for breaching property owners’ rights. Owners Omar Gotsadze and Zaal Kikvadze, who own 370 sq. meters of land along Chikovani Str. in Tbilisi, had registered their properties in the Public Registry. However, on November 18, 2007 workers of the “Skhivi Ltd”, under the order of the Public Service Department within the Tbilisi City Hall, began construction activities without asking for permission from the legal owners of the property.
Based on the GYLA’s appeal, Tbilisi Appeal Court prohibited the Ltd to continue construction works on the property. Still, before the court proceeding finished, the Ltd managed to build a wall of several meters height around the area. On April 24, 2008 the company, unshaken by the court order, continued with its plans and started to install amusement rides and fixtures on the territory.
Kakha Kozhoridze stated that the association had appealed to the City Hall and said that a one-month period for consideration had expired on May 3. “According to the activities of the City Hall, we do not hope the court will satisfy our appeal. Therefore, we will sue the Administrative Collegium of the Tbilisi City Hall. We will demand that illegally constructed wall and amusement fixtures there be dismantled,” said Kozhoridze.