პარლამენტარების ნარკოლოგიური შემოწმების ვადა დღეს იწურება
მაჟორიტარულ საარჩევნო ოლქში არჩეულმა პარლამენტის წევრობის კანდიდატებმა და წინასწარი მონაცემებით, საარჩევნო ბარიერგადალახული პარტიებისა და საარჩევნო ბლოკების პარტიულ სიაში შეყვანილმა პარლამენტის წევრობის კანდიდატებმა საქართველოს ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას ნარკოლოგიური ცნობა კენჭისყრიდან არაუგვიანეს მე-14 დღეს უნდა წარუდგინონ. ეს ვადა დღეს იწურება.
საარჩევნო კოდექსის 107-ე პრიმა მუხლის თანახმად, ცნობაში უნდა აღინიშნოს, რომ პარლამენტის წევრობის კანდიდატი არ არის ნარკომანი ან ნარკოტიკების მომხმარებელი. თუკი მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატმა აღნიშნულ ვადაში არ წარადგინა ნარკოლოგიური შემოწმების ცნობა ან უარი განაცხადა ნარკოლოგიურ შემოწმებაზე, პარლამენტი იღებს დადგენილებას პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების არცნობაზე. ამის საფუძველზე ცესკო იღებს განკარგულებას შესაბამის მაჟორიტარულ ოლქში არჩევნების შედეგების ბათილად ცნობაზე და ნიშნავს ხელახალ არჩევნებს.
იმ შემთხვევებში, თუკი ნარკოლოგიური ცნობის წარდგენაზე პარტიული სიით არჩეული პირი იტყვის უარს, მაშინ ცესკო მიიღებს გადაწყვეტილებას მისი უფლებამონაცვლის განსაზღვრის შესახებ. მოქმედი კანონით, შესაბამისი პირის ადგილს დაიკავებს იმავე პარტიის რიგით მომდევნო პარლამენტის წევრობის კანდიდატი.

Today’s Deadline for Drug Test for MPs
Candidates elected through single mandate system, and based upon preliminary information, including candidates of the parties and election blocs who entered the parliament should provide the Georgian Central Election Code notification of having completed drug analysis within 14 days. Today is the deadline for this requirement.
According to the Article 107' of the Georgian Election Code, the notification should confirm that the MP candidate is not a drug-addict. Unless the candidate provides the notification on time or refuses to take a drug analysis the parliament will enact a resolution on depriving him/her from the membership of the parliament. Based on the resolution the CEC will pass a decree to annul the election results in the corresponding district which was represented by the particular MP and will fix a new polls in the district.
If the MP elected according to party lists refuses to take drug analysis the CEC then can decide to find his/her substitution from the list of the same party. Based on the current law, the person next on the list of the party will occupy the place of the canceled MP.