დევნილებსა და ეკომიგრანტებს საარჩევნო „საჩუქარი“ - ელექტროენერგია კვლავ გაუთიშეს
თვეების მანძილზე გათიშული შუქი, ნარკოლოგიური საავადმყოფოს შენობაში მხოლოდ მაისში ჩართეს. ივნისში კი კვლავ გათიშეს. „ენერგო-პრო ჯორჯიაში“ აცხადებენ, რომ შუქი დავალიანების გამო გაითიშა. თუმცა, დავალიანება ჩართვამდეც არსებობდა. მოსახლეობა შუქს საარჩევნო „საჩუქარს“ უწოდებს.
მოსახლეობა აცხადებს, რომ შუქი წინასაარჩევნო კამპანიის ნაწილი იყო. „არჩევნები დასრულდა და გაგვითიშეს. ერთი თვით საარჩევნო „საჩუქარი“ გაგვიკეთეს, თუმცა ჩვენ გადასახადი, რაც დავხარჯეთ, მაინც გადავიხადეთ. ეს დავალიანება მარტო ჩვენს შენობას არიცხია, თუმცა აქ არც მრიცხველი იყო იმ პერიოდში. მხოლოდ ერთი თვეა დადგეს საერთო მრიცხველი“,  - ამბობს ხალხი. ამჟამად 22 დევნილი და 26 ეკომიგრანტი ოჯახი სიბნელეში ცხოვრობს.
კომპანია „ენერგო-პრო ჯორჯიას“ საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის ხელმძღვანელი გიორგი სურმავა აცხადებს რომ ყოფილ ნარკოლოგიური საავადმყოფოს შუქი დავალიანების გამო გაეთიშა: „ჩვენ ვართ კერძო კომპანია, ჩვენ ქველმოქმდეობას არ ვეწევით, ამიტომ საფასური ყველამ უნდა გადაიხადოს. 8 ათასი ლარი ჰქონდათ აპრილის დასაწყისთვის დავალიანება“.

IDPs and Eco Migrants Are Not Supplied with Electricity Any Longer
The building of the former drug hospital was supplied with the electricity in May after a long delay. In June the supply was cut again. Representatives of the “Energo-Pro Georgia” stated that electricity was cut because of accumulated debts. However, the inhabitants of the building had debts in May too. The people state it was “election surprise”.
The population states the supplying them with electricty was part of pre-election campaign. “The elections finished and the supply was cut. They made an election surprise during one month. However, we paid the bill for the spent electricity. The debt is allocated only on our building though the meter was installed in our building only one month ago,” said the people. Currently, 22 IDPs and 26 eco-migrants live in the darkness.
Giorgi Surmava, the PR Manager of the Energo-Pro Georgia, stated the electricity supply was cut of the building because of debts. “We are private company and we are not charity organization. Thus, everybody has to pay the debt. They had debt of 8 000 GEL in April.”